Librat të jenë më të lumtur

Librat të jenë më të lumtur

Me siguri a priori, posa të lexoni titullin e këtij artikulli, keni menduar se një artikull tjetër vlen më shumë në të cilin ata këshillojnë dhe rekomandojnë libra të caktuar të zhanrit të vetë-ndihmës që në momentin e së vërtetës janë të padobishëm. Ke gabuar! Unë jam i pari që ik nga ky lloj libri, kështu që nuk do të rekomandoja kurrë asgjë që nuk e kam lexuar vetë, nuk jam hipokrit apo tregtar i motorëve.

Ajo që unë rekomandoj janë këto tre libra për të qenë më të lumtur, ose të paktën, është fundi që ata duket se po ndjekin ... Ata nuk janë të tipit "bëje këtë për të qenë më të mirë" por përkundrazi falë ndryshimeve dhe mënyrave të jetës që personazhet e tyre drejtojnë në historinë që ajo tregon ne, ti e kupton se një jetë isshtë më mirë të presësh për ty dhe se je ti ai që duhet të shkosh për të.

Kam lexuar dy prej tyre dhe po pres me padurim të tretën, sepse vlerësimet që kam lexuar për të janë vërtet të mira. Nëse doni të jeni pak më të lumtur duke lexuar këto libra, këtu është përmbledhja dhe / ose përmbledhja e secilit prej tyre.

"Murgu që shiti ferrarin e tij" nga Robin S. Sharma

Monk Kush Shiti Ferrarin e Tij është historia sugjestionuese dhe prekëse e Julian Mantle, një avokat i suksesshëm, jeta stresuese, e paekuilibruar dhe e fiksuar me para përfundon duke i dhënë atij një sulm në zemër. Kjo katastrofë i provokon Julianit një krizë shpirtërore që e çon atë të përballet me çështjet e mëdha të jetës. Duke shpresuar të zbulojmë sekretet e lumturisë dhe të ndriçimit, u nisëm në një udhëtim të jashtëzakonshëm përmes Himalajeve për të mësuar rreth një kulture të lashtë të njerëzve të mençur. Dhe atje ai zbulon një mënyrë më të gëzueshme të jetës, si dhe një metodë që e lejon atë të çlirojë potencialin e tij të plotë dhe të jetojë me pasion, vendosmëri dhe paqe. Shkruar si një fabul, ky libër përmban një sërë mësimesh të thjeshta dhe efektive për të përmirësuar mënyrën e jetesës. Shkrirja e fuqishme e mençurisë shpirtërore të Lindjes me parimet e suksesit perëndimor, tregon hap pas hapi se si të jetojmë me më shumë guxim, gëzim, ekuilibër dhe kënaqësi.

E lexova në dy grupe së bashku me partnerin tim dhe është e vërtetë që hapi perspektiva dhe mënyra të reja jo vetëm për të jetuar jetën, por edhe për ta përballuar atë, e cila ndonjëherë është më e vështira. Lexohet për disa ditë dhe fiksohet shumë.

"Siddhartha" nga Hermann Hesse

Pa dyshim, një nga librat e mi të preferuar dhe nga të cilat unë kam marrë tashmë disa lexime. Rekomandohet shumë për ata që ende pyesin qëllimet dhe objektivat e të jetuarit të jetës që na japin ata ...

Romani i vendosur në Indinë tradicionale, rrëfen jetën e Siddhartha, një njeriu për të cilin rruga e së vërtetës kalon përmes heqjes dorë dhe kuptimit të unitetit që qëndron në themel të gjithçkaje që ekziston. Në faqet e tij, autori ofron të gjitha opsionet shpirtërore të njeriut. Herman Hesse u zhyt në shpirtin e Orientit në mënyrë që të sillte aspektet e tij pozitive në shoqërinë tonë. Siddhartha është vepra më përfaqësuese e këtij procesi dhe ka pasur një ndikim të madh në kulturën perëndimore në shekullin e XNUMX-të.

«Një lumturi e re» nga Curro Cañete

Një udhëtim pa kthim. Një ribashkim me të kaluarën. Një hetim i gjerë dhe rigoroz gazetaresk mbi lumturinë. Një histori e dashurisë së parë, dhimbjes së parë. "Një lumturi e re" Nuk është vetëm një libër për rëndësinë e të qenit trim në jetë, të jetosh pa maska ​​dhe të gjesh veten. Bazuar në ngjarje reale, është historia e një udhëtimi të jashtëzakonshëm drejt dashurisë dhe lirisë.

"Çfarë do të ndodhte nëse në vend që të flisnim për lumturinë, do të bënim gjithçka të mundur për të qenë të lumtur?" Pyet Curro, protagonisti i kësaj historie, një gazetar i ri në krizë jeta e të cilit merr kthesën kur, në ditëlindjen e tij, ai zbarkon në Playa Blanca, në Lanzarote, ku ai ka vendosur të tërhiqet për ca kohë, të bëjë një pushim dhe të fillojë të shkruajë romanin e tij të parë. Por gjëja e fundit që ai imagjinon është se kjo verë do të bëhet një pikë kthese jetike, duke parë veten të rrethuar nga njerëz të cilët nuk i njihte më parë, dhe duke jetuar situata të pazakonta që do të ndryshojnë rrjedhën e ditëve të tij përgjithmonë.
Ai do të takohet përsëri me vëllain e tij i cili vdiq pesëmbëdhjetë vjet më parë, kur zbuloi aksidentalisht një poezi të shkruar nga ai të humbur në valixhen e tij, dhe me të ai do të fillojë një rrugë në të cilën rastësitë do të shkëlqejnë si yje dhe në të cilën frika që kishte bllokuar ai do t'i japë hap guximit që do t'ju ndihmojë të jetoni jetën tuaj për herë të parë.

Unë pres që ta kem në fuqinë time për ta "shijuar" ngadalë.

A keni lexuar ndonjë prej tyre? A jeni dakord me mua kur them që janë libra për të qenë më të lumtur? Cilën ose më shumë do të na rekomandonit? Fundjave e lumtur!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   une punoj dijo

    E dashur Carmen, unë jam Curro, dhe tani kam lexuar këtë artikull. Faleminderit shumë për rekomandimin tuaj dhe për t'i dhënë një libri tim një shans dhe për të folur në këto kushte. Faleminderit!!!!!