Libra në raft librash. Tregime dhe autorë të djeshëm, sot dhe përgjithmonë

Fillon Prill në rrethana të vështira dhe të pasigurta që vuan edhe bota botuese. Në muajin e librit qëndrimi i detyrueshëm në shtëpi na ka çuar të shikojmë rafte, për të gjithë ata që kanë qenë atje që kur i kujtojmë. Raftet që janë mbushur me kopje, prejardhjen e të cilave tashmë e kemi harruar. Librat e baballarëve tanë ose ato që kemi fituar. Libra që tashmë ata nuk kanë pronar sepse ato tashmë i përkasin të gjithëve dhe janë pjesë e shtëpisë. Libra që mbase nuk kemi lexuar akoma, pavarësisht se i shihja atje tërë jetën. Libra të koleksioneve shumë të kujdesshme ose xhepi. Kjo është një përmbledhje e disa prej tyre. Ata janë shtëpia ime, por mund të jenë edhe të çdokujt. Y ato gjithmonë shoqërojnë. Në luftë dhe paqe.

Koleksione të vjetra

Salvat, Aleanca, Mill, Rrethi i Lexuesve, Kryetar, Austral... Secili prej tyre prodhoi një koleksion pak a shumë të kujdesshëm. Në shtëpinë time - dhe sigurisht në atë të shumë - ka më të njohurin e Salvat, me tituj klasike të letërsisë botërore. Ka edhe nga ato të Christie Agatha, në koleksionin e tij më të famshëm të xhepit, i cili ishte ai i Editor Molino. Ose ato të Australisë, veçanërisht titujt e Autorë spanjollë. Xhepi i tij Don Kishoti është një çudi e botimit të kondensuar, por që vështirë se mund të lexohet. Ata kanë rinovuar botimet, por kanë lënë të njëjtin model.

Edhe ajo revistë, tani klasike gjithashtu, e cila ishte ajo e Përzgjedhje nga Përmbledhja e lexuesit (ende duke punuar), nisi një botim në format libri të romaneve ose tregimeve, si ai që shihni atje, i cili përfshinte Pellgu i gjakut, një nga tregimet e shkurtra të Plinio nga Francisco García Pavón, ose Histori dashurie nga Erich Segal.

Përmendje të veçantë janë koleksione të krijuara rëndë, të detyrueshme me kapak të fortë, me atë letër sepie të rëndë ose shumë shumë të hollë, dhe botim të bukur të brendshëm. Ata normalisht ishin të destinuara për klasike të tilla universale Faust de Goethe, veprat më të mira të Moliere ose autorë të mëdhenj rusë pëlqejnë Gorky.

Klasikët thelbësorë

Ata nuk mungojnë në një raft ose në një shtëpi. Në çdo botim dhe format.

Dekameroni

Përrallat unike të Bokaçio, më unike tani, ku një tjetër pandemi shkatërron botën. Kush e di nëse tani historitë e tjera që do të jenë Dekameroni i shekullit XNUMX nuk janë duke u shkruar - ose treguar.

Anna Karenina

Nëse nuk ka Tolstoi në një raft, nuk ka asnjë raft. Dhe nëse ka, ajo është historia e konteshës Ana Karenina ose monumentale Luftë dhe paqe. Unë preferoj numërimin Vronsky më shumë sesa rrahja e bakrit në Austerlizt, me të vërtetë.

Fuqia dhe lavdia

As nuk mund të mungojë Graham greene. Me këtë titull apo me njohjen Rebelimi në fermë, nga George Orwell, i cili është gjithashtu atje, ne vendosëm pjesën e romaneve me një përbërës kritik-shoqëror.

Michael Strogoff

Julio Verne Ju mund të mbushni një raft të tërë me romanet tuaja. Dhe historia e korrierit më të guximshëm të Carit është një nga më argëtuesit.

Sourceovejuna

Don Lope de Vega la thirrjen, e cila ishte historike, e një populli të tërë që bërtiste kundër abuzimit të pushtetit. Por ai gjithashtu la më shumë komedi për të kompensuar, si Zonja pa kuptim o Qeni në grazhd.

Komedia Hyjnore

Dhe për ta mbyllur me një tjetër klasik italian, do të kemi gjithmonë Dante Alighieri dhe zbritja e tyre e përjetshme në ferr, për të na kujtuar se ata janë ende atje.

Pak nga gjithçka

Nga Kama Sutra a shkuar me erën, duke kaluar Z. Capone nuk është në shtëpi. Vargjet e Federico García Lorka me ato të Balada Spanjisht ose me Satyricon. Udhëtim nga Itinerari i Don Kishotit de Azorin dhe fushat Castiliane të Sëpatë. Mundimet e Ditari i një pensionisti e Delibes dhe rreziqet e sagës së Dukaj shënuar nga Lajos Zilahy. Ose filozofia e Kriteri e Jaime Balmes që jeton me atë pothuajse autobiografi dhe shembull të Objektivizmit të Ayn Rand en Ata që jetojnë. Qindra histori për të zgjedhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Maria Rosario dijo

    Unë gjithmonë e lexoj "Letërsinë aktuale" me shumë interes, prandaj ju inkurajoj të konsultoheni me një titull që sot më tërhoqi vëmendjen, "Rebelimi në fermë": a nuk është nga George Orwell? Unë nuk e shoh atë si autor të Graham Greene ...