María Dueñas: libra

Fraza nga María Dueñas.

Fraza nga María Dueñas.

María Dueñas është një shkrimtare e njohur Spanjolle në fushën letrare falë librit të saj të parë, romanit historik: Koha midis tegelave (2009) - nga veprat më të shitura të dekadës së fundit -. Me këtë rrëfim, autori fitoi çmimet: Ciudad de Cartagena de Novela Histórica (2010) dhe Cultura (2011), në kategorinë e Letërsisë.

Këtë 2021, Dueñas është kthyer në ballë me këstin e tij të ri: Sira, një vazhdim i debutimit të tij të festuar. Ai i jep vazhdimësi jetës së rrobaqepëses Sira Quiroga, tani më e rritur dhe me këndvështrime të tjera. Me vetëm disa muaj nga lansimi i tij, ky roman zë vendet e para në listat e bestselleri në Spanjë dhe në botë; padyshim një tjetër sukses i ri për romancierin spanjoll.

biografi

María Dueñas Vinuesa erdhi në botë në 1964, në qytetin Puertollano në Spanjë. Nga tetë vëllezërit e motrat, ajo ishte e parëlindura; nëna e tij: Ana María Vinuesa —mësuese—; dhe babai i tij: ekonomisti Pablo Dueñas Samper. Shkrimtari rrëfen se ka pasur një fëmijëri normale dhe të lumtur me familjen e tij, në të cilën lexoi shumë dhe në të cilën, përveç kësaj, falë të qenit më e moshuara, ajo ka qenë një udhëheqëse e lindur.

Studime dhe përvojë pune

Ai përfundoi studimet e tij profesionale në Universitetin Complutense të Madridit, ku u diplomua në Filologji Angleze; karrierë nga e cila më vonë bëri një doktoraturë. Klasat e mësimdhënies për më shumë se dy dekada në Fakultetin e Letrave të Universitetit të Murcia dhe në disa qendra arsimore amerikane; punë që ai e braktisi pas botimit të romanit të tij të parë.

Garë letrare

Në 2009 shkrimtari debutoi në fushën letrare me Koha midis tegelave, një roman që verboi më shumë se 25 milion lexues në të gjithë botën. Ky rrëfim i nisi spanjollët në yll; suksesi u plotësua menjëherë pas nga përshtatja e këtij në formatin serik nga kanali Antena 3. Si libri ashtu edhe programi televiziv u përkthyen në disa gjuhë.

Pasi bëri rrugën e tij me punën e tij të parë, Spanjishtja ka botuar një roman të ri çdo tre vjet, me të cilën ai ka arritur të konsolidojë karrierën e tij. Ndër këto theksime: Temperancën (2015), i cili ishte një lider në shitje gjatë vitit të fillimit të tij. Përveç kësaj, ajo u adaptua në një seri televizive nga TV bumerang dhe u prezantua për herë të parë në 2021 përmes platformës streaming Amazon Prime Video.

Libra nga María Dueñas

Jeta personale

Shkrimtari është martuar me Manuel Ballesteros —Katedralja e latinishtes—; fryt i martesës suaj Ata kanë dy fëmijë: Jaime dhe Bárbara. Disa vjet më parë - si rezultat i punës së burrit të saj - ata u zhvendosën në qytetin Spanjoll të Kartagjenës, ku banon aktualisht familja.

Përmbledhje e romaneve të María Dueñas

Koha midis tegelave (2009)

Sira është një rrobaqepëse e re, Quien, i verbuar nga një dashuri e re, ikën nga Madridi tek qyteti ekstravagant i Tangier. PorMagjia nuk zgjat shumë asgjë nuk ishte ashtu siç pritej. Për këtë arsye, i mbushur me borxhe të huaja, ai vendos të udhëtojë në Tetouan, kryeqyteti i protektoratit marokene. Me marifete dhe lidhje me hije, ai hap një atelie ekskluzive; atje ai do të marrë pjesë në zonjat e rëndësishme dhe misterioze.

Gjithçka ndodh gjatë një kohë e shumë konflikteve të armatosura në Evropë, pra Sira tako personalitete referencë në histori. Midis tyre, ministri i Frankos Juan Luis Beigbeder, Rosalinda Fox e sofistikuar dhe drejtori anglez i inteligjencës Alan Hillgarth. Të gjithë ata ata do ta çojnë këtë rrobaqepëse të re në një shteg të errët dhe i rrezikshëm, duke pasur si fasadë punëtorinë e tij të qepjes.

Misioni Harrojeni (2012)

Profesor Blanca Perea -Pas braktisjes së burrit të saj- duke kaluar një nga momentet më të këqija të jetës së tij. Si i vetmi arratisje nga situata e tij e lëngshme, ai do të pranojë mundësinë për të bërë një punë akademike në tokën amerikane. Kështu është arrin në Universitetin e vogël të Santa Cecilia, në Kaliforni. Një vend i ri me një atmosferë paqësore dhe shumë më interesante sesa do të mendonte ajo.

Blanca do të fillojë punën e saj: dokumentacioni i trashëgimisë së kolegut dhe bashkëfshatarit të tij Andrés Fontana, i cili në jetë ishte një Hispanicist i mërguar pas Luftës Civile. Në hetim do të bashkëpunojnë një ish dishepull i Fontana, simpatik Daniel karter. Ndërsa projekti përparon, të panjohurat që lidhen me shumë ndjenja të përziera do të rriten.

Ky tranzit midis një të kaluare luftrash, mërgimesh dhe personazhe të paharrueshëm, do të nxjerrë në dritë përgjigje befasuese që ndikojnë në të tashmen.

Temperancën (2015)

Në gjysmën e dytë të shekullit të XNUMX-të, minatori Mauro Larrea ka humbur tërë pasurinë e tij, të cilën me aq përpjekje e gdhendi në Meksikë. Plot me borxhe dhe duke kërkuar të ngrihet për të siguruar të ardhmen e fëmijëve të tij, rrezikoni ato pak gjëra që ai ka në një udhëtim në Havana të begatë. Atje, një goditje e papritur e fatit do ta bëjë atë të kthehet në vendin e tij, por këtë herë për të banuar në qytetin e Jerez.

Qëndrimi i ri i të veut Mauro nuk do të jetë aq i lehtë sa mendoi, ai do të gjejë disa pengesa në atë që ai besonte se ishte një fillim i ri triumfal. Ai do të takohet me Soledad Montalvo, një grua intriguese dhe e martuar, e cila do të komplikojë të gjitha planet tuaja. Nga atje, një seri ndryshimesh do të ndodhin midis vreshtave, triumfeve, humbjeve, pasioneve, vështirësitë familjare dhe shumë kurajo.

Bijat e Kapitenit (2018)

Në vitin 1936, Emilio Arenas - Një emigrant spanjoll - është në New York në kërkim të një jete më të mirë për familjen e tij, të cilët ende qëndrojnë në Spanjën e trazuar. Së shpejti, filloni një restorant të vogël "El Capitan", gjë që e lejon atë të sjellë gruan e tij Remedios dhe vajzat e tij: Mona, Victoria dhe Luz. Ata i japin nënës së tyre një luftë, pasi ata hezitojnë të ndryshojnë kontinentet; por përfundimisht ata fillojnë.

Pas një fatkeqësie të papritur, jeta e të sapoardhurve do të ndryshojë përtej besimit. Vajzat e vrazhda të Emilio Ata duhet të kujdesen për El Capitan, ndërsa ata presin për një kompensim me lëng. Këto gra të reja do të duhet të maturohen dhe të luftojnë për trashëgiminë e familjes, të rrethuara nga një stuhi konflikti. Problemet gjuhësore dhe financiare do të jenë pjesë e saj, por guximi i tyre do të jetë më i madh.

Sira (2021)

Ha e kaluara e Luftës së Dytë Botërore, të gjithë Evropa fillon të rilindë Si zogu fenix dhe, pranë saj, Sira Bonnard, i cili dëshiron një jetë të re, më të qetë. Por, asgjë nuk do të jetë aq e lehtëPapritmas, realiteti i saj ndryshon përsëri, duke u detyruar të luftojë ashpër për një të ardhme më të mirë. Vrulli i saj nuk do të preket, pasi ajo ka qenë gjithmonë një grua madhështore, e guximshme dhe këmbëngulëse.

Për arsye pune, Sira do të duhet të udhëtojë në disa territore, si: Palestina, Anglia dhe Maroku. Përvojat e saj të reja do ta bëjnë atë të ndeshet me personazhe portreti, të cilët do ta ndikojnë atë drejtpërdrejt. Në rrugën tuaj takojnë një pjesë të elitës së kohës, si Eva Perón dhe Bárbara Hutton. Një fazë ndryshe për Sira-n, plot angazhime të mëdha, të cilat ajo i merr pa humbur thelbin e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.