Konfuci. Libra dhe fraza për të kujtuar lindjen e tij

Konfuci, filozofi dhe mendimtari më universal kinez, lindi 28 shtator 551 para Krishtit C., ose kjo është data që është marrë tradicionalisht. Kështu që sot e kujtoj me një zgjedhja e libra rreth tij dhe disa prej tij fjalë të kota.

Konfuci

kjo mendimtar dhe filozof Oriental ishte djali i një familjeje të shkatërruar fisnike dhe pjesën më të madhe të jetës ia kushtoi studimit dhe mësimit të porosive morale. Këto ide dhe mësime u mblodhën nga dishepujt e tij disa vjet pas vdekjes së tij dhe përfunduan duke përbërë ajo që sot njihet si Konfucianizëm, një koncept i përgjithshëm bazat e të cilit ishin në tolerancën, respektin, altruizmin dhe etikën.

Këto janë disa libra për figurën e tij dhe një përzgjedhje frazash dhe mendimesh.

libra

Analektet - Konfuci

Një përmbledhje e përmbledhjeve fjali, dialogë të vegjël dhe anekdota bërë nga dy breza dishepujsh rreth 75 vjet pas vdekjes së tij. Konsiderohet si shembulli i vetëm ku mund të gjendemi I hutuar më jetike dhe reale.

Lidershipi sipas Konfucit - John Adair

John Adair është konsulent ndërkombëtar për çështje të lidershipit. Për këtë libër, ai merr hua nga filozofia konfuciane një seri parimesh universale që japin çelësat për zhvillimin e karakteristikave dhe aftësive që duhet të ketë një udhëheqës i mirë. Kjo udhëheqje, duke zbatuar ato strategji konfuciane, duhet të jetë në gjendje të motivojë dhe frymëzojë punonjësit.

Katër librat - Konfuci

Ata janë katër librat, të cilët Konfuci nuk i shkroi personalisht, por që përbëjnë baza dhe fillimi nga shkolla e tij, e cila njihet edhe si "Shkolla e Avokatëve". Ata tregojnë konfucianizmin si dimension shoqëror të njeriut, të cilit moralitet përcaktohet nga duhet të, Pozita dhe funksion, ose në familje ose brenda Shtetit.

Ato janë tekste që demonstrojnë se historia dhe kultura kineze nuk mund të kuptohen më pa doktrinat e Konfucit.

Konfuci i vërtetë - Annping Chin

Në formë të biografi dhe libër historie për Kinën më klasike, ky titull u paraqit si një referencë për të mbushur një boshllëk në bibliografi që mund të gjendet në Spanjë, pasi që janë të paktë ata që merren me jetën dhe veprën e Konfucit dhe historisë kineze që nga kohërat e saj më të hershme.

Fjalë të kota

 1. Ju gjithmonë duhet ta mbani kokën tuaj të ftohtë, zemrën tuaj të ngrohtë dhe dorën tuaj të gjatë.
 2. Sot nuk është interesante të përparosh, por të jesh i suksesshëm. Nuk pres të gjej njeriun perfekt. Do të isha i kënaqur të gjeja një njeri parimor. Por është e vështirë të kesh parime në këto kohë kur asgjë nuk pretendon të jetë diçka dhe boshllëku pretendon të jetë i plotë.
 3. Leximi pa menduar na bën një mendje të çrregullt. Të menduarit pa lexuar na bën të paekuilibruar.
 4. Ai që nuk di se çfarë është jeta, si do ta dijë se çfarë është vdekja?
 5. Një burrë nuk përpiqet ta shohë veten në ujë të rrjedhshëm, por në ujë të qetë, sepse vetëm ajo që është e qetë në vetvete mund t'u japë paqe të tjerëve.
 6. Zotëria i vërtetë është ai që predikon vetëm atë që praktikon.
 7. Ju më pyesni pse blej oriz dhe lule? Blej oriz për të jetuar dhe lule për të pasur diçka për të jetuar.
 8. Manshtë njeriu ai që e bën të vërtetën të madhe, dhe jo e vërteta që e bën njeriun të madh.
 9. Mos u përpiqni të shuani një zjarr me zjarr ose të rregulloni një përmbytje me ujë.
 10. Një zë i fortë nuk mund të konkurrojë me një zë të pastër, edhe nëse është një pëshpëritje e thjeshtë.
 11. Të njohësh atë që është e drejtë dhe të mos e bësh atë është më e keqja e frikacakut.
 12. Një burrë nuk përpiqet ta shohë veten në ujë të rrjedhshëm, por në ujë të qetë, sepse vetëm ajo që është e qetë në vetvete mund t'u japë paqe të tjerëve.
 13. Njeriu i mençur kërkon atë që dëshiron brenda; i mençuri e kërkon te të tjerët.
 14. Kudo që shkoni shkoni me gjithë zemrën tuaj.
 15. Jo të gjithë burrat mund të jenë të shquar, por mund të jenë të mirë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.