Julio Llamazares: libra që ai ka shkruar

Librat e Julio Llamazares

Burimi i fotografisë Julio Llamazares: Librat: Acescritores

Xhulio Llamazares Ai është një nga shkrimtarët më të njohur në Spanjë, por jo vetëm për rolin e tij si autor, por edhe si skenarist dhe poet spanjoll i filmit. Librat e Julio Llamazares kanë qenë të shumtë që kur filloi karrierën e tij në letërsi, veçanërisht në zhanret e poezisë, narracionit dhe fletore udhëtimi.

Autori i "Shiut të verdhë" ose "Hëna e ujqërve" ka shumë libra në meritë të tij. Dhe kjo është ajo që ne do t'ju tregojmë më tej.

Kush është Julio Llamazares

Kush është Julio Llamazares

Burimi: Huffpost

Para së gjithash, ne duam që ju të dini kush është Julio Llamazares. Emri i plote Julio Alonso Llamazares, lindi në Vegamián, a Unë tashmë mund të zhdukem nga León. Atje, babai i tij, Nemesio Alonso, punoi si mësues para se rezervuari i Pormës të shkatërronte qytetin.

Në realitet, Julio Llamazares nuk duhet të kishte lindur në Vegamián, pasi familja e tij i përkiste La Mata de Bérbula. Sidoqoftë, fati kishte përgatitur një vend tjetër për të lindur.

Pasi Vegamián u zhduk, e gjithë familja u transferua në Olleros de Sabero dhe ishte aty që ai jetoi gjithë fëmijërinë e tij, duke përshkuar këtë qytet dhe Sabero.

Edhe pse Studimet e Julio Llamazares u përqëndruan në Drejtësi, dhe ai u diplomua nga kjo karrierë, e vërteta është se në fund ai u largua nga puna që po bënte dhe vendosi t'i përkushtohej gazetarisë së shkruar, televizive dhe radio në Madrid. Qyteti në të cilin banoni aktualisht.

Paraqitja e tij e parë si autor ishte në 1985, kur u botua 'Luna de lobos'. Kjo vepër filloi ta shkruante në 1983 dhe dy vjet më vonë ajo pa dritën me kritikë shumë të mirë (është e nevojshme të kihet parasysh se është një nga veprat e shquara të shkrimtarit). Tre vjet më vonë, në 1988, ai botoi një libër të dytë, "Shiu i Verdhë", me sukses të barabartë.

Këto dy vepra ishin finalistë për Çmimin Kombëtar për Letërsinë në zhanrin narrativ. Megjithatë, ata nuk kanë qenë të vetmit që kanë qenë finalistë ose që kanë fituar çmime.

Për shembull, në 1978 ai fitoi çmimin Antonio González de Lama; në vitin 1982 Çmimi Jorge Guillén dhe një vit më vonë Çmimi Icarus. Në vitin 2016 ai ishte një finalist për Çmimin e Kritikëve Castilla y León për "Mënyra të ndryshme të shikimit të ujit".

Për karrierën e tij gazetareske ai ka marrë Çmimin e Gazetarisë El Correo Español-El Pueblo Vasco (1982) ose Çmimin e Javës Ndërkombëtare të Kritikëve në Festivalin Ndërkombëtar të Kanëve.

Libra nga Julio Llamazares

Libra nga Julio Llamazares

Burimi: otrolunes.com

Libri i parë i vërtetë që Julio Llamazares botoi ishte në 1985. Një roman. Sidoqoftë, para asaj date ai kishte bërë hapat e tij të parë me një histori, El entierro de Genarín, në 1981.

Ata që e kanë lexuar shkrimtarin e thonë këtë mënyra e tij e të shkruarit është shumë intime, ai përdor fjalë konkrete dhe të sakta, dhe që karakterizohet pikërisht nga përshkrime të tilla të hollësishme dhe të kujdesshme. Kjo do të thotë, ata nuk bëhen të rëndë, por përdorin fjalët e sakta që ju nevojiten për të treguar atë që është rreth personazheve.

Sidoqoftë, vetë Julio Llamazares thotë për veten e tij se ai ka një vizion poetik, dhe, nëse shikojmë poezitë që ai ka shkruar, në krahasim me zhanret e tjera ato nuk arrijnë asgjë.

Shtë e vërtetë se ai ka ditur ta kontribuojë atë poezi në mënyrën e tij të të shkruarit, veçanërisht shumë afër tokës, duke imituar qënien njerëzore me natyrën. Ndoshta kjo është arsyeja pse ndiheni më rehat duke shkruar letërsi udhëtimi (ky është një nga librat e fundit që keni botuar).

Dhe kjo Julio Llamazares ka botuar libra të zhanreve të ndryshme, siç do ta shohim më poshtë.

Rrëfim

Ky ishte zhanri i parë me të cilin Julio Llamazares u bë i njohur dhe ai nuk e bëri atë keq nëse marrim parasysh se shumë nga librat e tij kanë qenë jashtëzakonisht të suksesshëm kur u botuan.

 • Varrimi i Genarín (1981), tregim i shkurtër
 • Hëna e ujqërve (1985), roman.
 • Shiu i verdhë (1988), roman.
 • Skena të heshtura të filmit (1994), histori e shkurtër.
 • Në mes të askundit (1995), histori.
 • Tre histori të vërteta (1998), histori.
 • Udhëtarët e Madridit (1998), histori.
 • Qielli i Madridit (2005), roman.
 • Kaq pasion për asgjë (2011), histori.
 • Lotët e San Lorenzo (2013), roman.
 • Mënyra të ndryshme të shikimit të ujit (2015), roman.

poezi

Në këtë rast autori nuk ka aq sa në tregim, pasi ka vetëm dy libra që përbëjnë përmbledhjen e poezive që ai ka botuar.

 • Ngadalësia e qeve (1979).
 • Kujtimi i borës (1982).

Bashkëpunimet e shtypit

Bashkëpunimet gazetareske janë artikuj opinionesh ose raporte. Edhe pse duket se ai ka shkruar pak, në realitet secili prej titujve përfshin periudha të viteve. Për shembull, Babia përfshin të gjithë artikujt që ai botoi në vitet 1986 deri në 1991. Në rastin e Askush nuk dëgjon, është një përmbledhje e viteve 1991 dhe 1995. Së fundi, Midis qenit dhe ujkut do të kishim përmbledhjen nga viti 1991 deri në 2007

Duhet të kihet parasysh se që nga viti 1995 e tutje, romanet, tregimet e shkurtra dhe llojet e tjera të punës nënkuptonin se kisha më pak kohë për bashkëpunime.

 • Në Babia (1991).
 • Askush nuk dëgjon (1995).
 • Midis qenit dhe ujkut (2008).

Kujtesa e borës

Udhëtoj

Literatura e udhëtimit është një nga më të pëlqyerat nga autori, veçanërisht sepse kombinoi ekzistencën e njeriut me natyrën dhe i siguroi atij një mjet për të mësuar më shumë rreth tokës në të cilën ecim.

Kështu, ne mund ta shohim atë shumë nga librat janë shkruar nga përvoja e tij, si kronika të udhëtimeve ose udhëtimeve që ai kryente.

Ky zhanër është vendi ku kemi botimin më të fundit të të gjithë librave të Julio Llamazares.

 • Lumi i harresës (1990).
 • Tras-os-Montes (1998).
 • Fletore Duero (1999).
 • Trëndafilat e Gurit (2008).
 • Atlasi i Spanjës imagjinare (2015).
 • Udhëtimi i Don Kishotit (2016).
 • Trëndafilat e jugut (2018).
 • Pranvera Extremadura (2020).

Skenaret e filmit

Nëse shikoni skenaret që ai ka shkruar, Ne mund të nxjerrim në pah Luna de lobos, e cila është në fakt romani i tij. Përshtatja ishte përgjegjësia e tij në skenar. Për më tepër, me kalimin e viteve ai ka pasur mundësinë të demonstrojë aftësinë e tij si skenarist në filma të shumtë.

I lëmë më poshtë.

 • Portret i një larësi (1984).
 • Filandón (1985).
 • Hëna e ujqërve (1987).
 • Burimi i moshës (1991).
 • Kulmi i botës (1995).
 • Lule nga një botë tjetër (1999).
 • Në Lavdërimin e Largësisë (2009).

A keni lexuar ndonjë libër nga Julio Llamazares? Cfare mendoni ju? Na tregoni mendimet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.