Librat e Jules Verne

Librat e Jules Verne.

Librat e Jules Verne.

Të flasësh për librat e Jules Verne do të thotë të flasësh për një nga thesaret më të mëdha të letërsisë botërore. Ky shkrimtar dhe poet lindi më 8 shkurt 1828 në Nantes, Francë. Puna e tij e gjerë ka kapërcyer dhe njihet globalisht si një nga kontributet kryesore dhe më të rëndësishme që çoi në fillimin e zhanrit të trillimeve shkencore në letërsi. Pas një jete plot ngjarje, në moshën 77 vjeç dhe ende duke shkruar, ai vdiq nga diabeti.

Verne ishte një njeri me një imagjinatë përpara kohës së tij, dhe kjo u pasqyrua qartë në punën e tij, në fakt, ka shumë fakte kurioze për jetën e tij. Jo vetëm që ai doli me ide vizionare, ai gjithashtu arriti të përshkruajë vegla dhe pajisje që dukeshin të çmendura në atë kohë, por ishin shpikur në të njëjtën kohë. Edhe ashtu, spikati në të gjithë Evropën për stilin e saj surrealistshumë më parë ai kishte parashikuar të ardhmen në romanet e tij modernë.

Para librave

Duke qenë i parëlinduri i pesë vëllezërve dhe i ardhur nga një familje e pasur, Verne arriti të përfundonte me sukses studimet e tij të para në shkollën Saint-Stanislas. Më vonë ai shkoi në Liceun Mbretëror të Nantes dhe u diplomua si një student i shkëlqyer. Në tërë atë kohë Xhulio filloi të tërhiqej nga shkenca dhe zhvilloi një dashuri të madhe për poezinë.

Në 1847, i financuar nga babai i tij, ai u transferua në Paris për të studiuar juridik. Atje ai hyri në qarqet letrare dhe takoi njerëz që kishin ndikim të madh në zhvillimin e veprës së tij, të tillë si babai Alexandre Dumas, dhe gjithashtu djali i tij. Në atë kohë Julio shkroi dramën Aleksandri VI, dhe kështu filloi skenën e tij si një dramaturg.

Ndërsa ishte në Qytetin e Dritës ai bëri miqësi me personazhe në ikje të kohës. I tillë ishte rasti me Nadar, babai i fotografisë ajrore, artisti i parë që kapi Francën nga qielli i montuar në një tullumbace me ajër të nxehtë. Permes, Verne u interesua për idenë e fluturimit dhe mundësitë e tij të gjëra.

Më 1849 përfundimisht u diplomua si avokat, duke përmbushur dëshirën e babait të tij. Por Julio, apatik, refuzoi idenë e ndjekjes së karrierës së tij. Më vonë, për shkak të refuzimit të tij, ndihma financiare që ai mori nga familja e tij u tërhoq.

Mungesa e parave, ushqimit dhe stresit e bëri atë të vuante nga probleme të ndryshme shëndetësore lidhur me traktin tretës, përveç përkeqësimit të diabetit, ai ia shpjegoi këtë nënës së tij në një letër. Nga atje, Jules Verne filloi t'u kushtohej plotësisht letrave.

Jules Verne, dikur i dashuruar

Në moshën njëmbëdhjetë vjeç, Verne ra në dashuri me kushëririn e tij, Coralie; ajo frymëzoi poezitë e saj të para. Në fakt, ai hipi në një anije tregtare që shkonte për në Indi në mënyrë që t'i merrte asaj një varëse perla si provë e dashurisë së tij. Sidoqoftë, babai i tij e mësoi dhe e bëri atë të zbresë menjëherë nga anija. I riu Jules Verne filloi të shkruajë histori që nga ajo kohë.

Me kalimin e viteve, kur ai shkoi të jetonte në Paris, Coralie u fejua dhe ai iu përkushtua studimeve dhe shkrimeve. Vetëm në vitin 1856 ai u interesua për një grua. Në janar 1857 ai u martua me Honorine Deviane Morel, një grua që ishte bërë e ve dhe kishte dy vajza; Shën Valentinit dhe Suzanne.

Verne u martua për lehtësi dhe gjithashtu me qëllim për të mbushur një boshllëk emocional, por martesa nuk e ndihmoi atë të shërojë dhimbjen e tij, ai kurrë nuk ishte i lumtur. Pas katër vitesh bashkëjetese, Honorine mbeti shtatzënë me fëmijën e parë dhe të vetëm të Julios, Michel Verne., dhe në ato momente shkrimtari po përgatitej të shkonte në një udhëtim.

Një nga shumë frazat e famshme të Jules Verne.

Një nga shumë frazat e famshme të Jules Verne - Akifrases.com.

frymëzim

Julio filloi të shkruajë nga një ndjenjë e moshës së re Frymëzuar nga historitë që mësuesi i saj i tha në klasë për burrin e saj, i cili ishte një marinar. Shkrimtari kishte një pasion ekstrem për të lexuar dhe i pëlqente të mblidhte artikuj dhe revista të lidhura me shkencën. Ai ishte një njeri me mendime të thella, jo më kot frazat e tij janë ndër më të mirat në letërsinë botërore.

Gjatë qëndrimit të tij në Paris ai kaloi shumë orë në bibliotekë duke kërkuar të mësonte gjithçka. Ai përdori një pjesë të madhe të parave që babai i tij i dërgoi për të blerë libra, kryesisht në: inxhinieri, astrologji dhe gjeografi.

Nga 1859 Julio filloi të zbulonte dashurinë e tij për udhëtimet dhe gjeti burimin kryesor të frymëzimit për të shkruar për to. Sidoqoftë, në kundërshtim me besimin popullor, udhëtimet e Jules Verne ishin në të vërtetë shumë të pakta.

Artikulli i lidhur:
Jules Verne: krijim për arsye didaktike

Fragmente të disa prej librave më të famshëm Jules Verne

Këtu janë fragmente nga disa nga veprat më të famshme të Jules Verne:

Rreth botës në 80 ditë

“Treni ishte nisur në kohën e caktuar. Ai mbante një numër udhëtarësh, disa zyrtarë, nëpunës civilë dhe tregtarë të opiumit dhe indigos të cilët i quante trafikun e tij në pjesën lindore të gadishullit ”.

Njëzet mijë liga nën det

"Në të vërtetë, për disa kohë disa anije kishin hasur" një gjë të madhe "në det, një objekt të gjatë, fusiform, ndonjëherë fosforeshent, pafundësisht më të madh dhe më të shpejtë se një balenë ...".

Portret i Jules Verne.

Portret i Jules Verne.

Tema e librave Jules Verne

Punimet e Verne kanë të bëjnë me aventurat dhe udhëtimet në vende të panjohura, ku askush nuk ka shkuar kurrë. Por Julio kishte disa aspekte në karrierën e tij si shkrimtar.

Në fillim, si babai i trillimeve shkencore, romanet e tij kishin të bënin kryesisht me përparimin teknologjik. Disa punime nga kjo fazë janë: Nga Toka në hënë, Aventurat e kapitenit Hatteras, Udhëtim në Qendrën e Tokës.

Me kalimin e kohës, tema e romaneve të tij u bë më serioze dhe më pak surreale.. Ai ende vazhdoi të përdorte trillime shkencore, por tani ai gjithashtu përfshinte biografi, më shumë karaktere njerëzore dhe udhëtime në vendet ekzistuese në realitet. Veprat e tij spikasin: Rreth botës në 80 ditë y Toka e gëzofeve.

Së fundi, në vitet e tij të fundit u vërejt lodhja e tij dhe prodhimet e tij letrare tregojnë shumë errësirë ​​dhe pesimizëm. Verne ndaloi kapjen e shkencës si një element që përfitoi nga zhvillimi njerëzor. Në vend të kësaj, ai e përdori atë si një vorbull që konsumon shoqërinë krahas politikës dhe kapitalizmit. Julio i shqiptoi idealet e tij në vepra të tilla si: Adami i përjetshëm, Dhe Kalimet e Jonathanit.

Redaktimi dhe prodhimi

Fillimet e Jules Verne në botën letrare nuk ishin të lehta. Në 1862, i nxitur nga Nadar, Julio iu drejtua redaktorit të mëvonshëm të shumicës së punës së tij, Pierre-Jules Hetzel. Dorëshkrimi i paraqitur ishte ai i Pesë javë në një tullumbace, vepra e parë që hapi serinë e titujve që përbëjnë Udhëtime të jashtëzakonshme.

Pas kësaj, Xhulio pranoi një kontratë të ofruar nga Hetzel, e cila përcaktonte se ai do të shkruante dy libra në vit për 20.000 franga., për të cilën ai u detyrua të transferohej në Amiens. Prodhimet e para të Udhëtime të jashtëzakonshme ato u botuan në revistën letrare të Hetzel, Magasin d'Éducation et de Récréation.

Hetzel ishte i shqetësuar për paraqitjen e Udhëtime të jashtëzakonshme kur vuri re që publiku ishte tërhequr nga ai. Kështu që filloi të projektojë kopertinat e titujve me teknikën e kartonit. Kjo teknikë konsiston në shtrimin e punës duke përdorur karton në mbulesë të veshur me një leckë të qëndisur në fije. Kjo shtoi edhe më shumë vlerë dhe popullaritet në librat e Verne, duke i bërë ata të famshëm në shoqërinë e lartë.

Imazhi nga Jules Verne.

Shkrimtari Jules Verne.

trashëgim

Ende në shtratin e vdekjes në 1905, Jules Verne shkruajti Udhëtime të jashtëzakonshme, y pas vdekjes së tij, disa nga veprat e tij vazhduan të botoheshin. Njëri prej tyre ishte "romani i tij i humbur", Parisi në shekullin e XNUMX-të, shkruar në 1989, dhe botuar në 1994.

Njohuritë dhe imagjinata e Xhulios e bënë atë të prodhojë vepra me peshë të madhe në zhanrin e trillimeve shkencore dhe letërsisë universale. Në mes të shekullit të XNUMX-të, Verne ishte përpara përparimeve teknologjike; dhe ai gjithmonë e dinte që trillimet e tij nuk ishin asgjë më shumë se realiteti i së ardhmes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   danna dijo

  Më pëlqeu shumë, më dha si tre përgjigje të detyrave të shtëpisë, faleminderit

 2.   ALLAN dijo

  Qëllimi është me c nuk s

 3.   Gonzalo dijo

  Gjëja që ai donte të arratisej me varkë është një gënjeshtër e plotë. Ishte thjesht një shpikje e një prej biografive të tij të para