Federico Moccia: libra

Librat e Federico Moccia

Burimi i imazhit për librat e Federico Moccia: Pinterest

Diskutoj Federico Moccia dhe librat e tij do ta bëjnë atë nga një shkrimtar i cili ka qenë një lider në shitjen e romaneve për adoleshentët. Në fakt, thuhet se falë tregimeve të tyre u shfaq zhanri i ri i rritur, tema të të rriturve, por të treguara në atë mënyrë që vetë adoleshentët ishin të vetëdijshëm për to në një mënyrë "më të butë".

Me kalimin e viteve, Federico Moccia ka bërë emër në mesin e të mëdhenjve, dhe sa herë që ka nxjerrë një libër ka qenë një sukses, jo vetëm në vendin e tij, por në pjesën më të madhe të botës. Por çfarë librash ka Moccia? Cila është historia e këtij autori? Zbuloni gjithçka më poshtë.

Kush është Federico Moccia

Kush është Federico Moccia

Burimi: Publik

Gjëja e parë që duhet të dini për Federico Moccia është se pasioni i tij i vërtetë, para se letërsia të hynte në jetën e tij, ishte televizioni dhe kinemaja. Dhe jo më pak, nëse marrim parasysh se babai i tij është Giuseppe Moccia, Pipolo, një skenarist për film dhe televizion, politikan dhe drejtor i filmave të shumtë dhe shfaqjeve televizive.

Të gjithë ai e jetoi fëmijërinë e tij i rrethuar nga kinemaja që babai i tij i futi dhe tregoi, prandaj, kur ai ishte mjaft i rritur për të punuar, ai zgjodhi si skenarist në komeditë italiane. Në mënyrë të veçantë, ju mund të gjeni referenca për të në filma nga vitet '70 dhe '80.

Ai filloi të punojë si asistent i drejtorit të Attila flagello di Dio, një film nga babai i tij.

Megjithatë, 5 vjet më vonë ai nisi veten me një film, Palla al centroMe Problemi është se suksesi që kishte babai i tij nuk u përsërit në të, dhe filmi kaloi pa u vënë re, aq sa Federico Moccia vendosi të ndryshojë kinemanë për televizion, diçka që ai kishte bërë tashmë një vit më parë, ku mori pjesë si skenarist në sezonin e parë të Djemve të 3 -të. Në 1989 ai ishte drejtor dhe skenarist i Colegio dhe ky pati pak më shumë sukses.

Kështu, ai filloi të kombinojë televizionin, duke shkruar tekste për programe të suksesshme, dhe gjithashtu kinemanë.

E megjithatë, Federico Moccia gjeti kohë për librat e tij. Ishte në vitin 1992 kur ai mbaroi së shkruari Tre metra mbi qiell, i cili do të ishte romani i tij i parë. Dhe, siç ndodhi me shumë autorë, ajo kishte mjaft probleme që çdo botues të vendoste t'i besonte asaj. Kështu ai mori vendimin për ta botuar vetë me një botues të vogël. Gjatë atij lloji, libri nuk u ngrit dhe Moccia u përqëndrua në punën e tij me kinemanë, me filmin Klasa e përzier 3ª A. Përsëri pa sukses.

Ai u kthye në televizion, por, në 2004, ai duhej ta linte atë kur libri i tij i parë filloi të shquhej pas 12 vjetësh botimi. Domethënë, ai sukses erdhi tek ai, duke qenë një fenomen në shkollat ​​e mesme romake, dhe prej andej për t'u përkthyer në disa gjuhë dhe botuar në vende të ndryshme si Evropa, Japonia, Brazili ... Po atë vit libri gjithashtu mori përshtatjen e tij në kinema, duke u shfaqur menjëherë dhe duke rritur më tej romanin.

Sigurisht, në atë kohë Federico Moccia iu drejtua anës së tij letrare, dhe provoi fatin e tij me një roman të dytë, kam dëshirë për ju, një vazhdim i romanit të tij të parë, dhe me të njëjtin sukses si ky, përshtatja përfshinte.

Ata dy libra ishin vetëm fillimi i fenomenit Moccia, dhe është se ata të tjerë që dolën triumfuan përsëri deri më sot.

Librat e Federico Moccia

Librat e Federico Moccia

Burimi: Twitter

Nëse doni të lexoni Librat e Federico Moccia në rregull, atëherë këtu i komentojmë në mënyrë që të mos ju mungojë asgjë. Mbani në mend se shumica dërrmuese e tyre janë nga sagat, domethënë, ato përbëhen nga një minimum prej dy librash. Pastaj ai ka disa të pavarur, edhe pse ata nuk janë aq të njohur.

Saga Tre metra mbi qiell

Ai përbëhet nga disa libra: "Tre metra mbi qiell", "Të dua", "Tri herë ti", "Babi dhe unë".

Kjo e fundit është në fakt një histori, nuk është një roman, por korrespondon me historinë dhe personazhet që shfaqen në këtë sagë.

Romani na prezanton me një grup miqsh, me personalitetet e tyre dhe kalimin e tyre nga adoleshenca në moshë madhore, duke u përpjekur të gjejnë vendin e tyre në botë. Protagonistët jetojnë një histori dashurie në stilin më të pastër Romeo dhe Zhulieta, por moderne.

Saga Më falni nëse ju quaj dashuri

Përbëhet nga dy libra, "Më fal nëse të quaj dashuri" dhe "Më fal, por dua të martohem me ty". Ishte një nga sukseset më të mëdha të autorit dhe e vërteta është se për shumë njerëz është më mirë se romanet e tij të parë.

Ekziston një libër i tretë, "Duke kërkuar dëshpërimisht Nikki", por nuk është përkthyer në spanjisht dhe vetëm tifozët e sagës e dinë ekzistencën e tij.

Historia trajton dashurinë midis një çifti me një ndryshim të madh në moshë dhe pengesat që ata duhet të kapërcejnë për të qenë më në fund të lumtur, si për miqtë, familjen, etj.

Saga Sonte më thuaj që më do

libra sagash federico moccia

Përbëhet nga dy libra: "Më thuaj sonte se më do" dhe "Një mijë net pa ty".

Në këtë rast, protagonisti është më shumë djali, Nicco, i cili sapo është hedhur nga e dashura e tij dhe që papritmas takon dy gra të reja spanjolle me të cilat fillon të ndiejë diçka më shumë sesa një tërheqje. Derisa të zhduken.

Saga Ai moment lumturie

Gjithashtu i përbërë nga dy libra: "Ai çast lumturie" dhe "Ti, vetëm ti".

Në roman, ai na prezanton me dy personazhe që ndryshojnë pak nga normalja, pasi protagonisti është një nga njerëzit më të pasur në botë dhe vajza është një mrekulli e pianos. Por ndodh diçka që i bën rrugët e të dyjave të ndërpriten.

Romanet e pavarura

Siç e kemi përmendur, ndër librat e Federico Moccia ai ka edhe disa të tjerë që janë të pavarur, domethënë ata kanë një fillim dhe një fund. Këto janë:

  • Ecja. Ndoshta është një nga romanet më të çuditshëm të autorit, pasi ne nuk jemi mësuar me këtë regjistër. Shtë një roman i shkurtër në të cilin ai reflekton mbi vdekjen e babait të tij.
  • Karolina bie në dashuri. Protagonisti i romanit është 14 vjeç, një vajzë si të tjerat. Derisa të bashkohet me një grup vajzash në shkollën e mesme dhe festat, fillojnë puthjet, miqësitë dhe traditat dhe dashuria e vërtetë.

A keni lexuar ndonjë gjë nga Federico Moccia? Cili libër ju pëlqeu më shumë tek autori? Na tregoni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.