Elsa Punset: librat që ju rekomandojmë

libra elsa punset

Në Spanjë, pak njerëz që pëlqejnë letërsinë nuk kanë dëgjuar për Elsa Punset. Librat që boton mbarojnë nga botimet e para brenda disa ditësh ose javësh. Në fakt, mund të themi me siguri se Elsa Punset është një nga shkrimtaret më të specializuara në inteligjencën emocionale në Spanjë, dhe madje edhe në botë. Librat e tij, ndryshe nga të tjerët që mund të keni lexuar, vlerësohen si një nga më të mirët, sepse ai mëson, jo drejtpërdrejt (dhe me mërzi), por me metafora dhe histori që ju bëjnë të ndaloni të mendoni dhe kuptoni se çfarë, nëse Ata shpjegojnë teorikisht, nuk do të nuk e kuptoj

Por Kush është Elsa Punset? Çfarë librash keni shkruar? Këtu sqarojmë të gjitha dyshimet që mund të keni.

Kush është Elsa Punset

Kush është Elsa Punset

Biografia e Elsa Punset na çon në Londër. Ai lindi në vitet 60, konkretisht në 1964; Sidoqoftë, pavarësisht se lindi atje, ai kaloi jetën e tij në Haiti, Shtetet e Bashkuara dhe Madrid. Babai i tij, Eduardo Punset, ishte një popullarizues i njohur shkencor dhe është e qartë se ai e trashëgoi atë.

Gjatë gjithë jetës së tij u diplomua në Filozofi dhe Letra në Universitetin e Oksfordit, dhe gjithashtu ka një diplomë master në Shkencat Humane, një tjetër në Gazetari (kjo e fundit në Universitetin e Madridit) dhe një të tretë në Arsimin e Mesëm nga Universiteti Camilo José Cela në Madrid.

Karriera e tij letrare filloi me librat Radikal Pafajësia, Një Busull për Lundruesit Emocional dhe Një Çantë shpine për Universin (21 Rrugë për të Jetuar Emocionet Tona). Nga të gjithë ata, dy të fundit ishin më të suksesshmit, megjithëse çanta shpine Una para el Universo u bë një bestseller dhe arriti të shiste më shumë se 150000 kopje në gjithsej 14 botime, jo vetëm në Spanjë, por edhe jashtë vendit: Japonia, Italia, Greqia, Meksika ...

En 2012 lançoi një libër më të përqendruar tek fëmijët, Luani i Kopshtarit, me shumë sukses. Në fakt, në 2015 ai filloi një koleksion me histori të ilustruara, të quajtur "Los Arevidos", dhe u përqendrua tek fëmijët për t'i ndihmuar ata të merren me emocionet e tyre. Kështu, ju mund të gjeni emocione të tilla si gëzimi, vetëvlerësimi, trishtimi, frika, etj.

Një nga librat e tij të fundit është Libri i Revolucioneve të Vogla, botuar në 2015 që ishte në listat më të shitura jo-trilluese për muaj me radhë. Për momentin ka botuar të fortë, të lirë dhe nomadë: Propozime për të jetuar në kohë të jashtëzakonshme.

Përveçse një shkrimtare, Elsa Punset ka bashkëpunuar edhe në programe televizive, të tilla si El Hormiguero (2010), Redes (2012), ose La Mirada de Elsa, një pjesë e kanalit ndërkombëtar të TVE që merrej me zhvillimin personal.

Elsa Punset: libra që ia vlejnë

Të flisja këtu për të gjithë librat e Elsa Punset do të ishte shumë e mërzitshme, plus që do të lodheshit duke ju dhënë një titull pas tjetrit. Në fund, ju do ta harroni të parën dhe do të kujtonit vetëm të dytën.

Dhe, megjithëse nuk ka shumë tituj nga autori, disa mund të jenë më të mirë se të tjerët, si për mendimet e lexuesve, ashtu edhe për shkak se konsiderojmë se ia vlen të lexohen në një moment të jetës. A doni të dini se cilat janë ato? Mirë vini re:

Librat e Elsa Punset: Luani kopshtar

Ne fillojmë me një libër për fëmijë që, besoni apo jo, fsheh një mësim të shkëlqyeshëm. Historia na tregon si një luan miqësohet me një zog; të dy mbrojnë njëri-tjetrin sepse luani mban majmunët dhe gjarpërinjtë larg, duke e mbajtur zogun të sigurt; dhe kjo nga ana tjetër heq këpushat nga luani.

Por, çka nëse luani ju tregon një nga sekretet më të fshehura që nuk ka dashur t’i tregojë askujt?

Të forta, të lira dhe nomade: propozime për të jetuar në kohë të jashtëzakonshme

Elsa Punset: libra që ia vlejnë

Ky libër është një nga të fundit të botuar nga Elsa Punset. Në të ai kërkon të ndihmojë njerëzit që vërejnë se ka një ndryshim në jetën e tyre, në mënyrën se si ata bashkëveprojnë, punojnë ... dhe përpiqen shërbejnë si një udhëzues për të menaxhuar ankthin dhe për të transformuar personin për llojin e shoqërisë që kemi tani.

Një libër që nuk është keq të lexohet, sepse me siguri identifikoheni me disa situata që përshkruhen në të.

Libri i Revolucioneve të Vogla

Elsa Punset: libra që ia vlejnë

Siç specifikon libri, kur jeni të uritur, ju dini çfarë të bëni. Kur ai është i etur, e njëjta gjë. Por, Çfarë ndodh kur jemi të trishtuar, të zhgënjyer ...? Shumë herë nuk dimë si t'i trajtojmë ato emocione dhe kjo na bën të palumtur.

Prandaj, këtu autori përpiqet të ju ndihmojë të dini se si të menaxhoni këto lloj emocionesh, siç janë stresi, pesimizmi, ambiente toksike, frika, zemërimi kur diçka na mbyt, etj.

Librat e Elsa Punset: Një çantë shpine për universin

Në të do të gjeni shumë pyetje që, në një moment në jetën tuaj, keni qenë në gjendje t'i bëni vetes. Për shembull, A e dini pse jemi ziliqarë? Pse kemi nevojë për miq që të jemi të lumtur? Apo pse qajmë? Pyetjet e përditshme, lloji me të cilin merremi çdo ditë, dhe megjithatë nuk e kuptojmë se përgjigjet mund ta bëjnë jetën më të mirë.

Të guximshmit në kërkim të thesarit

Ky libër është i dyti në koleksionin Los Atrevidos, dhe ne e kemi zgjedhur atë sepse një nga ndjenjat me të cilat merret është vetëvlerësimi. Shumë fëmijë mëkatojnë se nuk e kanë atë, ose e kanë atë të ulët, gjë që i bën ata të ndjehen se nuk janë të aftë të bëjnë asgjë. Cast ndikon në shpirtrat dhe forcën e tyre për t'u përballur me ditën e tyre të përditshme: studime, miqësi, etj. Kjo është arsyeja pse Elsa Punset dhe ky libër kërkojnë t'u japin prindërve, dhe gjithashtu fëmijëve, burime për të përmirësuar vetëvlerësimin dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve.

Librat e Elsa Punset: Mirëmbrëma, Bobiblú!

Ky libër është pjesë e një koleksioni të ri për fëmijë që Elsa Punset ka nxjerrë me libra të fokusuar tek të vegjlit. Në të gjejmë një "qen" dhe një fëmijë, të cilët janë me mish e gjak, deri në atë pikë sa të gjithë i quajnë Bobiblú.

Për çfarë shërben libri? Mirë për për të ndihmuar të vegjlit të merren me disa nga emocionet e tyre, ose edhe për rutinat, si në këtë rast, duke shkuar në shtrat.

Tani është radha juaj të shihni librat që ju pëlqejnë më shumë ose ata që ju kanë ndryshuar jetën nga Elsa Punset. Me siguri ka!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.