Librat e Elísabet Benavent

"Elisabet Benavent Libros" është një kërkim i përsëritur në ueb Spanjën, dhe që kthen të dhëna në lidhje me sagën Valeria. Kjo përmbledhje përfshin katër librat e parë nga shkrimtarja, me të cilët ajo ka mahnitur më shumë se 3.000.000 lexues në të gjithë botën. Për shkak të suksesit të arritur, platforma Netflix dha premierën e sezonit të parë të serisë në vitin 2020 Valeria.

Elísabet Benavent është e njohur në botën e rrjeteve sociale si "Betacoqueta", një emër që ajo miratoi falë blogut të saj. Gruaja e re letrare e quan zhanrin e saj "romantike-bashkëkohore". Nën atë etiketë ka krijuar gjithsej 20 vepra, në të cilat - përveç sagës Valeria- bie në sy: një trilogji, katër bilogji dhe 5 çështje individuale

Një përmbledhje e shkurtër e jetës së Elísabet Benavent

Elizabeth Benavent Ai lindi në 1984 në Gandía, një komunë e Valencias në Spanjë. Ai përfundoi studimet e tij profesionale në Universitetin CEU Cardenal Herrera, në Valencia; atje Ajo është diplomuar për komunikim audioviziv. Vite më vonë, Gandiense bëri një master në Komunikim dhe Art në Universitetin Complutense të Madridit, qytet në të cilin ai ka banuar që nga ajo kohë.

Në 2013, e ndikuar nga miqtë e saj, në mënyrë të pavarur botoi librin e tij të parë: Në këpucët e Valeria, përmes platformës Amazon. Për shkak të suksesit të jashtëzakonshëm në internet, shkrimtari u kontaktua nga Redaktori Suma për botimin zyrtar të kësaj pjese të parë dhe librave të tjerë që përbëjnë sagën Valeria.

Librat më të mirë nga Elísabet Benavent

Në këpucët e Valerisë (2013)

Ky është libri i parë nga Elísabet Benavent - dhe nga saga Valeria -. Isshtë një roman romantik që zhvillohet në qytetin e Madridit. Kjo vepër shiti më shumë se një milion kopje dhe shpejt e bëri romancierin një "best seller". Në vitin 2020, platforma Netflix bëri premierën e serialit të përshtatur për sagën, ku Benavent punon si mbikëqyrës i prodhimit.

Përmbledhje

Historia është përqendruar në jetën e 4 miqve të pandashëm: Valeria, Nerea, Carmen dhe Lola. Komploti kryesor sillet rreth Valeria, një shkrimtare e martuar me dashurinë e saj adoleshente, bashkimi i së cilës ndikohet nga monotonia. E pakënaqur dhe në kërkim të frymëzimit për librin e saj të ardhshëm, ajo vendos të takojë miqtë e saj në një lokal. Atë natë ajo takon Viktorin, i cili e rrëmben dhe e mbush me dyshime.

Rrëfimi tregon jetën e secilës prej këtyre grave, personalitetet e të cilave janë të ndryshme, por që mbajnë një lidhje të pathyeshme miqësie. Kështu shpaloset një histori plot dashuri dhe thyerje zemre, pasione, gëzime e hidhërime që shoqërohen nga një nuancë e humorit të mirë dhe shumë net të ahengjeve.

Dikush nuk jam (2014)

Installshtë pjesa e parë e trilogjisë Zgjedhja ime; Isshtë një roman romantik me një prekje të erotizmit që zhvillohet në një lagje të Madridit. Personazhi kryesor i tij është një gazetar i ri që aspiron një ditë të marrë një çmim Pulitzeri, Por, kur ajo pushohet nga puna, planet e saj prishen. Një mundësi e re në një fushë tjetër pune do ta bëjë atë të takojë dy burra që do t'i ndryshojnë jetën.

Përmbledhje

Alba është një grua e përkushtuar ndaj gazetarisë, por, e papunë dhe e detyruar të mbijetojë, ajo duhet të vendoset për një post sekretare. Gjatë rrugës për në ditën e tij të parë të punës, ai takon një zotëri të pashëm me një pamje joshëse në një stacion treni. Kjo e lë mendjen. I pritur, ai vazhdon për në destinacionin e tij; vjen në zyrë dhe merr një të madhe befasi pas takimit su Jefe: është Hugo, ai njeri misterioz me të cilin kaloi çaste më parë.

Ndërsa vazhdoni me rutinën tuaj të punës, Alba takon një djalë tjetër - Nikollën - i cili gjithashtu tërhoqi vëmendjen e saj me forcë. Hugo dhe Nicolás nuk janë vetëm bashkëpunëtorë, por edhe miq të mirë dhe shokë të dhomës. Të dy e rrethojnë atë me sharmet e tyre dhe e përmbysin botën e saj me një propozim që ajo nuk do të jetë në gjendje t'i rezistojë.

Magjia e të qenurit Sofje (2017)

Isshtë një roman bashkëkohor romantik, komploti i të cilit është vendosur në Madrid dhe personazhi i tij kryesor është një vajzë me emrin Sofía. Cfare ka me shume, është libri i parë i biologjisë Magjia e qenies; paraprijnë atë: saga Valeria, trilogjia Zgjedhja ime dhe biologjitë Silvia y Martina.

Përmbledhje

Sofja është një grua e re e zakonshme dhe e pavarur e cila jeton në Madrid dhe kënaqet duke punuar në El café de Alejandría. Pavarësisht se ka pësuar një zhgënjim dashurie, ajo ka arritur ta kapërcejë atë dhe të jetë përsëri e lumtur. Një ditë si çdo ditë, një burrë i pashëm dhe jo simpatik depërton në kafenë: Hektori; ai është i vrazhdë me të dhe për shkak të kësaj të dy ata kanë një grindje.

Ditët e kaluara Hektori kthehet për t'i kërkuar falje Sofisë dhe atëherë fillon ajo që ajo e përshkruan si "magji: dy fatet kryqëzohen". Pavarësisht se ka një kimi të mirë mes të dyve, ekziston një pengesë: Héctor ka një të dashur zyrtare, një grua që verbon me bukurinë e saj. Kjo e ndërlikon historinë midis Sofía dhe Héctor, e cila do të rrethohet nga dashuri, drama dhe vuajtje.

Ishim këngë (2018)

Shtë kopja e parë e biologjisë Këngë dhe Kujtime; është një histori romantike e vendosur në Madrid. Benavent paraqet tre miqtë më të mirë: Macarena, Jimena dhe Adriana, të gjitha me komplotin e tyre; megjithatë, e para ka rolin kryesor.

Makarena Ajo është një grua e re me një punë të shkëlqyeshme, por Ai duhet të merret me një shef disi të vështirë dhe një dashuri nga e kaluara që kthehet për të komplikuar jetën e tij.

Në vitin 2020, Netflix njoftoi fillimin e xhirimit të adaptimit të filmit de Këngë dhe Kujtime, i përbërë nga librat: Ishim këngë y Ne do të jemi kujtime. Filmi do të drejtohet nga Juana Macías dhe do të interpretojë María Valverde dhe Álex González; premiera e tij pritet në 2021.

Përmbledhje

Makarena është një grua e re punon për një ndikues modë shumë kërkuese, i cili, me qëndrimin e tij despot, nuk e lë të ndihet mirë me punën e saj. Një ditë Maca ajo takon Leo, ish të dashurin e saj - Kush po kalon nëpër Madrid. Kjo sjell emocione të varrosura në të tashmen që ajo mendoi se e kishte lënë pas me një fund të hidhur. Situatat e ndryshme i japin vendin një beteje midis arsyes dhe zemrës.

Nga ana tjetër, ka miqtë më të mirë të Macarena: Jimena dhe Adriana; të dy në situata krejtësisht të ndryshme dashurie. Jimena përpiqet të kapërcejë një moment të vështirë në të kaluarën për të hapur dyert e saj për një dashuri të re. Në vend të kësaj, Adriana është e lumtur e martuar dhe po bën një jetë të mirë, edhe pse dëshiron diçka më shumë.

Një përrallë perfekte (2020)

Novelshtë romani i fundit nga Elísabet Benavent, në të që ajo ruan stilin e saj bashkëkohor romantik. Historia zhvillohet në Greqi dhe rrëfehet në dy zëra nga personazhet kryesorë të saj, Margot dhe David.. Secili jep një vizion nga mjedisi i tij, duke treguar përvojat e dy klasave shoqërore shumë të ndryshme.

Përmbledhje

Margot lindi në një djep të artë —Në një familje të shoqërisë së lartë, pronarë të një zinxhiri të madh hotelierësh. Ajo është trashëgimtari kryesor, ajo ka një të dashur të përsosur dhe ka një punë në ëndërr.

Për më tepër, Davidi jeton një realitet krejt tjetër: situatë e vështirë ekonomike, punë të shumta dhe një marrëdhënie konfliktuale. Fatet e tyre bëhen bashkë një ditë gjatë vrapimit; atje jeta e të dyve ndryshon përgjithmonë.

Margot, pavarësisht a të jetë një grua me një jetë perfekte ", ndjehen të pakënaqur. Pas takimit me Davidin, përjetoni një realitet tjetër që vendos jetën tënde në mendje. Ai, nga ana e tij, sapo i ka dhënë fund lidhjes së tij të dashurisë dhe bota e tij është kthyer përmbys.

Pas takimit të papritur dhe ndarjes së përvojave, Davidi është befasuar kur ka parë se si Margot, me kaq shumë luks, mund të ndihet aq keq sa ai. Ata të dy korrin një miqësi të mrekullueshme që do t'u hapë rrugë dhe shumë mundësi për të qenë të lumtur.

Librat e Elísabet Benavent

 • Sagë Valeria
  • Në këpucët e Valerisë (2013).
  • Valeria në pasqyrë (2013).
  • Valeria në të zezë dhe të bardhë (2013).
  • Valeria e zhveshur (2013).
 • Biologji Silvia
  • Duke ndjekur Silvia (2014)
  • Gjetja e Silvia (2014)
 • Trilogji Zgjedhja ime
  • Dikush nuk jam (2014).
  • Dikush si Ti (2015).
  • Dikush si unë (2015).
 • Ditari i Lola (2015)
 • Biologji Martina (2016)
  • Martina me pamje nga deti (2016).
  • Martina në tokë të thatë (2016).
 • Ishulli im (2016)
 • Biologji Magjia e qenies(2017)
  • Magjia e të qenurit Sofje (2017).
  • Magjia e të qenit ne (2017).
 • Kjo fletore është për mua (2017)
 • Biologji Këngë dhe Kujtime (2018)
  • Ishim këngë (2018).
  • Ne do të jemi kujtime (2019).
 • E gjithë e vërteta e gënjeshtrave të mia (2019)
 • Një përrallë perfekte (2020)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.