Antonio Cabanas. "Një autor është rezultati i të gjithë librave që ka lexuar"

Fotografi: Antonio Cabanas. Profili në Facebook.

Lexoni, shkruani ose flisni për të Anthony Cabanas është të shohësh, imagjinosh dhe evokosh Egjiptin e lashtë më magjepsës. Unë erdha tek ai falë një prej titujve të tij më të shitur (të gjithë janë), Bir i shkretëtirës, Unë tashmë kam qëndruar atje. Sot e ndaj këtë intervistë me të dhe me të e vleresoj mirësia juaj dhe koha e përkushtuar për të na treguar në lidhje me tuajin libra dhe autorë të preferuar, tjetri juaj Projektet (me një roman të ri në sy) dhe të tijin shikim të panoramës më aktuale.

Anthony Cabanas

Me një rrugë mbushur me sukses letërsi kritike dhe publike, dhe e përkthyer në disa gjuhë, kjo ish komandant të Iberisë, me mijëra orë fluturim nëpër botë, një ditë ishte i nënshtruar nga Egjipti i lashte. e tij pasion e ka bërë atë të studiojë gjithçka që ka të bëjë me të, dhe që nga viti 1990 ai është anëtar i Shoqata Spanjolle e Egjiptologjisë. Rezultati, për më tepër, ka qenë një seri librash dhe histori të paharrueshme të tilla si:

 • Vjedhësi i varre
 • Komploti i faraonit
 • Sekretet e Osiris
 • .Ndrra mijëvjeçare
 • Edjali i shkretëtirës
 • Sekreti i Nilit
 • Mënyra e perëndive
 • Lotët e Isis

Intervistë me Antonio Cabanas

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

ANTONIO CABANAS: Nuk mbaj mend e cila ishte el i parëEpo, fillova të lexoj kur isha shumë i ri. Gjithmonë kam pasur një libër në duar, megjithëse që nga ajo kohë ndihesha një i veçantë Ishulli i thesarit Libri i xhunglës, dhe gjithashtu nga punimet e Julio Verne. Dhe la historia e parë që kam shkruar ishte në kolegj Ishte nje hartimi rreth nder.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

AC: Pa dyshim Konti i Monte Kristosnga Alejandro Dumas. Dukej si një lojë aventureske në të cilën u treguan të gjitha ndjenjat e natyrës njerëzore.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

AC: Ka shumë shkrimtarë që më pëlqejnë. Në përgjithësi, më pëlqen klasike tashmë romancierë të mëdhenj të XIX, megjithëse kam një predikim të veçantë për Perez Galdos.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

AC: Si personazhe të trilluar do të më pëlqente njihesh a Edmundo dantes, Dhe krijoj al Zoti Hyde nga Stevenson i madh.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

AC: A vend i qetë ku mund të abstrakoj vetveten.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

AC: Luani te në çdo kohë dhe unë shkruaj pasdite dhe herët në mëngjes.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

AC: Besoj se një autor është rezultat i të gjithë librave që ka lexuar. Ata gjithmonë lënë gjurmë.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

AC: Kam lexuar gjithçka: libra provë, romane të çdo zhanri që kanë një rrëfim i mirë. Siç thashë më parë, më pëlqejnë klasikët, të cilët nuk lodhem t'i rilexoj kurrë.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

AC: Unë zakonisht lexoj disa libra menjëherë sapo mbarova Historia e dy qyteteve, nga Dickens, dhe po lexoj përsëri Karta e Parmës, të Stendhal, dhe a biografi të zotit Churchill. Unë kam një projekt i ri letrare për të Egjipti i lashte dhe po filloj të punoj për të.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

AC: E komplikuar. Janë botuar kaq shumë vepra sa që hapësirë ​​jo e mjaftueshme per te gjithe. Shumë autorë të mirë kanë humbur për këtë arsye.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

AC: Si të gjithë të tjerët, Mundohem të përshtatem ndaj rrethanave në mënyrën më të mirë të mundshme. Unë deklaroj veten a ndjekës i tërbuar i qenies njerëzore. Shënimet pozitive kanë ardhur prej tij në një ambient që më godet si shqetësues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.