Agatha Christie: libra

Librat e Agatha Christie.

Agatha Christie: Libra të veçuar.

Nëse keni kërkuar në internet për "librat Agatha Christie", keni nevojë për një vepër letrare të mirë detektive. Shkrimtari konsiderohet nga specialistët e letërsisë si një ikonë i romanit të zi, ajo botë e gjerë në shkallën e hirtë. Stili narrativ i Christie integron elementë tipikë të stilit Sherlock Holmes, edhe pse me një prekje dhe ironi të shkëlqyeshme satirike, madje edhe ndaj vetes. Protagonistët e saj shfaqin inteligjencë superlative, trimëri, egërsi, pavarësi dhe idiosinkrazi, cilësi të qenësishme - për shembull - në një nga temat më legjendare: Hercule Poirot.

Christie (15 shtator 1890 - 12 janar 1976) Ai lindi në Torquay, Devon, Britani e Madhe. SEmri i saj i plotë është Agatha Mary Clarissa Miller. Ajo ishte më e vogla nga tre vëllezërit e motrat nga martesa midis Frederick Alvah Miller dhe Clara Boehmer.

Fëmijëria, rinia dhe ndikimet

Fëmijëria e tij u kalua në Ashfield, në një shtëpi të rrethuar me bar dhe pemë.. Ky vendndodhje do të frymëzonte shumë nga skenat e krimeve të rrëfyera në romanet e tij, me banorë që janë të qetë - me sa duket - por të aftë për të vrarë me saktësi dhe gjak të ftohtë (në mënyrë që të marrin një trashëgimi të lëngshme ose të heqin qafe një burrë të bezdisshëm).

Adoleshenca e saj ishte ajo e një vajze tipike britanike që i përkiste një klase të pasur. Ai mori udhëzime në shtëpi nga prindërit dhe tutorët e tij privatë. Ajo mësoi të këndonte, qëndisje, gatim dhe kopshtari. Gjatë asaj kohe ai lexoi shumë përralla, Dickens dhe Conan Doyle. Ajo gjithashtu udhëtoi shumë, duke qenë Riviera dhe Egjipti dy vendet që e shënuan atë thellësisht.

Babai i saj ishte një borgjez nga Nju Jorku dhe nëna e saj një grua angleze e sofistikuar dhe e kulturuar e cila ishte përfshirë aktivisht në formimin e Agatha-s së re dhe e inkurajoi atë të shkruante që në moshë të vogël. Në atë kohë ai ndërtoi personazhe bazuar në detektivët klasikë të kohës së tij, por pak nga pak ai shtoi cilësitë e veta. Sa i përket veprës së tij, ka një numër të konsiderueshëm kuriozitetesh letrare.

Artikulli i lidhur:
Agatha Christie: kuriozitetet letrare të Zonjës së Madhe të Krimit.
Agatha Christie citon.

Agatha Christie citon.

Në 1912 ajo u takua dhe u fejua me Z. Archibald Christie, me të cilin u martua dy vjet më vonë.. Burri i saj ishte një aviator, u bashkua me Ushtrinë Franceze gjatë Luftës së Madhe, ndërsa Agatha doli vullnetare në Spitalin e Kryqit të Kuq Torquay. Kjo përvojë e ndihmoi atë të analizonte psikologjinë e njerëzve, të përshkruar me mjeshtëri më vonë në romanet e tij.

Publikimet e para

Agatha Christie u caktua në ambulancën e spitalit kur lufta po mbaronte, atje ajo kishte kontaktin e saj të parë me helmet që më vonë do të përdorte në historitë e saj. Po kështu, ajo u bë një lexuese e rregullt e dramave policore të Doyle dhe Chesterton. Ndërsa lufta po shuhej, ai filloi të shkruajë romanin e tij të parë, Rasti misterioz i stileve, me protagonist detektivin e tij të dashur Poirot.

Romani u botua në vitin 1920 nga Shtëpia Botuese Bodley Head, nga Londra, falë John Lane, pasi u refuzua nga deri në gjashtë botues të ndryshëm. Kjo kontratë e parë nuk ishte shumë e dobishme për autorin, por ajo ishte shumë e lumtur që të paktën të botohej. Sidoqoftë, pasi u pajtua me katër romanet e tjerë të rënë dakord, ajo vendosi të kërkonte kushte më të mira.

Pas luftës Christie udhëtoi nëpër Afrikën e Jugut, Australi, Zelandën e Re, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara, në këtë mënyrë, ai fitoi njohuri që e pasuruan më tej punën e tij. Përveç kësaj, midis 1921 dhe 1925 ai botoi tregime të shumta të shkurtra në revista (vite më vonë ato u mblodhën në vëllime) që i lejuan atij të ardhura të reja në baza konstante.

Në mënyrë të ngjashme, gjatë atyre viteve ai shkroi libra që do të ishin të suksesshëm disa dekada më vonë, midis atyre që mund të përmendim Vrasja në lidhje (1923), Njeriu me kostum kafe (1924) y Sekretet e oxhaqeve (1925) Megjithëse do të ishte Kundërshtari i Fshehtë (1922) më i njohuri me komplotin e tij të ndërlikuar të veprimit midis spiunëve. Në atë kohë ai u ngjiz vajzën e tij Rosaleen.

Imazh nga Agatha Christie.

Shkrimtarja Agatha Christie.

Suksesi letrar dhe divorci

Vrasja e Rogelio Ackroyd Ishte titulli i romanit detektiv që në 1926 i dha Agatës famën përfundimtare, e cila gjatë po atij viti vendosi të përdorë përfundimisht mbiemrin e burrit të saj si emër letrar. Shtë një nga veprat e tij më të spikatura; vazhdimisht përfshin elementë të befasishëm dhe plumba të rremë, duke filluar me tregimtarin, Dr. Sheppard, i cili rezulton të jetë vrasësi.

Vitet në vijim ishin mjaft të trazuara për autorin, sepse asaj iu desh të merrej me vdekjen e nënës së saj dhe depresionin pasues. Menjëherë pas ajo u divorcua, në vitin 1928, sepse burri i saj e la atë për një grua tjetër. Mbështetja e tij e vetme gjatë atyre kohërave të vështira ishte shkrimi dhe vajza e tij Rosaleen, me të cilën u vendos për rreth një vit e gjysmë në Ishujt Kanarie.

Pavarësisht nga rrethanat, Agatha Christie ishte në gjendje të botonte shumë vepra të tjera: Katër të mëdhenjtë (1927), Misteri i Trenit Blu (1928), Shtatë Shenjat e Misterit (1929), Vrasje në Villa del Vicario (1930) y Jam i Gjigandëve (1930 - nën emrin Mary Westmacott, e përdorur për histori romantike, kryesisht).

Ardhja e re e dashurisë dhe Lufta e Dytë Botërore

Gjatë një udhëtimi në Irak në vitin 1930 Agatha u takua me Max Mallowan, një arkeolog i njohur me të cilin më vonë u martua. Ai ishte dhjetë vjet më i ri se ajo, për këtë arsye shkrimtari fillimisht hezitoi të merrte një martesë të dytë, por më pas ra dakord. Prej atëherë, ajo do ta shoqëronte burrin e saj në vende të ndryshme në Greqi, Siri dhe Irak, ndërsa ai bëri gërmimet e tij dhe ajo ndihmoi me materialin fotografik.

Por martesa e lumtur do të ndërpritej në pjesën më të madhe të Luftës së Dytë Botërore.pasi Prof. Mallowan veproi si këshilltar për çështjet arabe në Ushtrinë Britanike në Afrikën e Veriut, për shkak të njohurive të tij për gjuhën dhe zakonet e Lindjes së Mesme.

Gjatë konfliktit, autori u regjistrua si vullnetar në Spitalin University College të Londrës. Në atë qendër shëndetësore që ai shkruajti me shumë dëshirë, kishte kaq shumë punime të prodhuara sa që pëlqejnë disa Vrasësi i fjetur (1976) u rezervuan përmes noterit të tij për botim pas vdekjes së tij. Tituj të tjerë të shquar nga ajo dekadë ishin Trupi në Bibliotekë (1942), Vdekja Vie në Fund (1944) y Mungesa në Pranverë (1944 - si Westmacott).

Agatha Christie: Librat dhe Udhëtimet

De Këto transferime të vazhdueshme e frymëzuan atë për të zhvilluar shumë nga vendet e tij për botimet e tij të ardhshme.. Kështu, ata u shfaqën - midis shumë titujve të tjerë - Vrasje në Orient Express (1934), Vrasja në Mesopotami (1936), Vdekja në Nil (1937) y Një datë me vdekjen: Një mister i Poirotit (1938).

Deri në vdekjen e saj Agatha Christie vazhdoi të shkruante vazhdimisht libra dhe tregime të panumërta, shumica e tyre me protagonist Hercule Poirot, të cilit i dha fundin e tij të nderuar Perde (botuar në 1975, por e shkruar gjatë viteve 40).

Imazh nga "Vrasja është e lehtë", një nga librat e Agatha Christie.

"Vrasja është e lehtë", një nga librat e Agatha Christie.

Përveç kësaj, autori prodhoi dhe mbikëqyri drama shumë të vlerësuara si p.sh. Kurthi i Mouset (1952). Në përgjithësi, librat e Agatha Christie kanë shitur më shumë se 300 milion kopje, kanë kaluar nëpër botime të shumta dhe janë përkthyer në më shumë se 28 gjuhë.

Puna e tij ka përbërë shitës të mirë më e rëndësishme në zhanrin e romanit detektiv, me shfaqje të shumta në teatër, film dhe televizion. Pak njerëz në botën e sotme kanë pasur kontakt të drejtpërdrejtë ose të tërthortë me trashëgiminë e tyre intelektuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ndërbankare dijo

  Thjesht sqaroni se Agatha Christie kurrë nuk shkroi një roman krimi, e saj është një roman apo enigmë detektive.
  Përshëndetje.

 2.   ALLAN dijo

  Po lexoj 8 raste për Poirot, tashmë po e përfundoj.