13 vitet e mia para dhe tani. Librat që lexoj dhe lexoj.

Librat e mi në moshën 13 vjeç.

Sot Unë jam 13 vjeç. E dyta 13 që më kanë dhënë hua. Një mesditë e vitit 2004 jeta dhe vdekja letrat e mia u zbuluan buzë një rruge. U deshën vetëm disa sekonda. Vdekja ishte me poker e aces. Jeta, me një shkallë me ngjyra. Zemrat Kështu që Unë jam ende këtu. Duke lexuar, shkruar, dëgjuar muzikë, duke shijuar familjen dhe miqtë e mi, dhe duke falënderuar edhe një vit për atë fat ne loje.

Kështu që para celebrar ditëlindja ime e trembëdhjetë, jam shumë e ngazëllyer rimarr leximet nga 13 të parët dhe krahasoni ato me shumë më tepër të dytat. Këto janë disa shembuj. Ndoshta ndajnë disa Oh dhe Faleminderit per urimet

13 vitet e mia të para

Librat e 13 viteve të mia të para

Të gjithë ishin dhurata, pa dyshim. Dhe në pjesën tjetër, vini re përfaqësimin e shumicës së shkrimtarët teutonikë. Unë kam dashuri të veçantë për histori të shkurtra fantazmë. E pamundur të përmirësohet qenia e Klasikët e Amerikës së Veriut dhe Britanike aq i ftohtë sa ata. Përfshihen Legjenda e luginës së fjetur nga Irving, Fantazma e Canterville nga Wilde, Mbreti i Murtajës nga Poe, Personi i tretë nga Henry James dhe laura nga Saki, pseudonimi i shkrimtarit të lindur në Burma Skocez Hector Hugh Munro.

fantazi

Cila ishte ajo e atyre publikimeve të reja të atyre viteve, sot klasike të letërsisë për të rinjtë. Çfarë mund të thuhet tashmë Momo o Historia e pafund nga gjermani Michael Ende? E di që kam lexuar më parë Momo, por ndikimi i madh ishte me Historia e pafund, siç e imagjinoj se do të ndodhte me të gjithë fëmijët që e lexonin në atë moshë. Struktura, ndarja e tekstit në ato shkronja të ngjyra jeshile dhe e kuqe që ndanë botët dhe personazhet... Dhe mbi të gjitha ndjenjën e të besuarit se, si Sebastian, ke pasur një Libër magjik midis duarve.

Me kalimin e kohës kam pasur shumë më tepër me lexime që ndonjëherë më kanë bërë t’i mbyll. Për emocionin, për mërzinë, gjithashtu për habinë, për të mos besuar atë që po lexonte. Por ata nuk ishin dhe nuk kanë qenë të tillë ndjehen kaq reale të jetosh midis dy botëve. Të fluturojë përtej Fujur me Atreyu, e të jetuarit në Kulla e fildishtë me Perandoreshën e Foshnjës, për të më tmerruar dhe magjepsur aq shumë me të Gmork dhe Asgjë gati të më gëlltisë.

Kudo që të jeni, mundësisht atje në Fantasia, z. Michael Ende do të jetojë përgjithmonë në miliona fëmijë që kanë mësuar (dhe mësojnë) të duan vërtet librat falë këtij leximi.

Realizëm

Përkundër emocionit dhe përkushtimit të madh ndaj Historia e pafund, zhanri fantazi nuk vazhdoi të më tërheqë vëmendjen. Unë shkova më shumë drejt tij realizmi dhe historia, megjithëse gjithmonë me temat kryesore të e mira, e keqja dhe dashuria.

Klaudia formon një klub, nga gjermanishtja Maria Fisher, është një nga më kuriozët për shkak të asaj që ata kanë menduar si një reflektim në jetën time personale të të rriturve (ose gjoja i rritur). Historia e Klaudia, një adoleshente e cila formoni një klub tifozësh të një këngëtari të suksesshëm, ishte identifikimi im i parë i mirëfilltë me një personazh. A pasqyra e parashikuar e asaj që atëherë ka ardhur të jetë. Unë nuk do të them asgjë tjetër. Unë vetëm do të drejtoj ty këtu dhe do ta kuptoni nëse bëni një shëtitje të qetë.

Sa për Kur Hitleri vodhi Lepuri Rozë, nga gjithashtu gjermanishtja judith kerr, është një tjetër klasik i letërsisë rinore. Me gjithë stimujt didaktike të një periudhe kaq të rëndësishme historike në të cilën tregohet historia e Anës së vogël dhe familjes së saj, me origjinë hebraike. Arratisja dhe peripecitë e tij në Zvicër, Francë dhe më në fund në Londër janë një ftohtë sa interesante aq edhe plot emocione.

Dhe së fundmi, ai mjeku modest skocez i vendit, protagonist i Aventurat e një çantë të zezëAlsoshtë gjithashtu një nga ndikimet e mia të para letrare për ato që krijova më vonë. Një shumë e lexuar prerje e lehtë, tradicionale, e cila gjithashtu formoi shijet e mia të mëvonshme.

13 vitet e mia të dyta

Disa libra nga 13 vitet e mia të dyta

Impossibleshtë e pamundur të merret parasysh se këta tituj janë më përfaqësuesit. Ata janë 13 vitet e mia të dyta, nuk ka krahasim. Kam lexuar me shpejtësi marramendëse, me shije më shumë sesa të konformuara. Me sy të tjerë, me pak fjalë. Vazhdoj ta zbuloj, por tashmë është ndryshe. Tashmë jeni duke kërkuar ndjesitë më precize. Ju keni kuaj fitues ose e dini që ata do t'ju dështojnë pak.

Nga ata tituj mund të pranoj që janë fituesit. Më shumë? Epo, nuk e them më, se përsëris më shumë se hudhra. Por në realitet ato janë të gjitha. Në formën e saj, për përmbajtjen e saj ... Të gjithë, përveç Muzikë për të shëmtuarën, historia e bukur e dashurisë e nënshkruar nga Lawrence Silva, i përkasin serialeve. Tre e zezë (Shëlbuesi, Sheshi i Kuq, Lennox), a romantike (Tatiana dhe Aleksandri) dhe një historike (Dymbëdhjetë fëmijët e Parisit).

Ai që më dhemb më shumë se madje nuk ka arritur për sytë në spanjisht është ajo e Tim willocks. Një pjesë e shkrimtarit britanik historik dhe zi, vepra e të cilit ka marrë pak drejtësi në këto atdhe. Dremitje botoi librin e parë, Urdhër, një titull thelbësor roman historik që unë rekomandoj shumë. Kush kontrollon gjuhën Sakson duhet të bëhet me këtë sekondë. Difficultshtë e vështirë por ja vlen shume.

Të tjerët, preferuan të preferuar. Me një pjesë të mirë të personazheve më të mirë të zhanrit të zi. Me një të caktuar Vrima Harry, ahem, melankolik dhe aq rus Arkady renko o Lennox, detektivi cinik Glasgow i viteve 50, krijuar nga Craig Russell. Dhe e Tatiana dhe Aleksandri mjafton të them se për më romantikët nuk ka partner të barabartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.