Inaugurimi i Liber 2019. Me Beatriz Osés dhe Erik Vogler

Fotografitë: (c) Mariola Díaz-Cano Arévalo

E Panairi ndërkombëtar i Librit, lëshimi 19, në IFEMA të Madrid. Dhe dje pata fatin të marr pjesë në mbrëmjen e hapjes. Midis redaktorëve, autorëve, shpërndarësve të emrave të mëdhenj botues kombëtar dhe të huaj dhe shumë stendave, unë isha në gjendje të përshëndes shkrimtarin Beatriz Oses, pikë referimi të letërsisë për fëmijë dhe të rinj, me serinë e tij të njohur të Erik vogler.

Beatriz Oses

Së pari falënderimet e mia për Marta Muntada, nga Edebe, për mirësinë tuaj në ftesën time. Ishte një kënaqësi takimi me Beatriz, autor i Madridit letërsi për fëmijë dhe të rinj, e cila ka korrur një sukses të ri në zhanër me seritë e saj me protagonist Erik vogler.

Osés ka një diplomë në Gazetari nga Universiteti Complutense. Karriera e tij përfshin nga leksione në seminare dhe aktivitete për të inkurajuar leximin dhe shkrimin krijues dhe çmime të ndryshme te veprat e tij. Ndër të tjera, Çmimi Lazarillo për Krijimin Letrar në vitin 2006 nga Përralla si pleshtat, Poezia Ndërkombëtare e Fëmijëve Orihuela City në vitin 2008 nga Sekreti i milingonës, ose ajo e Romani Rinia Busulla në vitin 2010 nga Banaku i reve, me të cilin ishte finalist për Çmimin Kombëtar për Letërsinë për Fëmijë dhe të Rinj në 2011. Vitin e kaluar fitoi Çmimi Edebé për Letërsinë për Fëmijë me Unë jam një arrë.

Seriali Erik Vogler

Osés filloi këtë seri sq 2011, e cila tashmë merr 8 tituj, kështu që ka qenë shumë pjellore. Drejtuar te fëmijë ndërmjet 9 dhe 12 vjeç (dhe gjithashtu më i vjetër deri në 99), tashmë ka shitur më shumë se Kopjet e 100.000 dhe ka të përkthyera në disa gjuhë. Por kush është Erik Vogler?

Epo Eriku është një djalë gjerman që, si një Teuton i mirë ose tërheqës për klishenë, është një urdhër fanatik dhe rregull, me një prekje të caktuar i neveritshëm. Ai gjithashtu ka një aftësi, dhuratë apo mallkim: mund të shohë fantazmat, dhe ata japin më shumë se një dorë zgjidhin misteret dhe rastet me të cilin do të përballet në secilin prej librave.

Suksesi i këtij seriali është pikërisht ai kombinim i tregimeve me një prekje paranormale dhe gjithashtu humor brenda një zhanri të zi me një përzierje të thriller gjë që nuk është aq e zakonshme në letërsinë për të mitur. Titujt e tyre janë këto:

 1. Erik Vogler dhe krimet e mbretit të bardhë. Ky titull gjithashtu ka një botim kuti dhuratash.
 2. Erik Vogler në vdekje në banjë
 3. Erik Vogler dhe Mallkimi i Abbey-Castle të Misty
 4. Erik Vogler dhe vajza e gabuar
 5. Erik Vogler pa zemër
 6. Erik Vogler Sekreti i Albert Zimmer
 7. Erik Vogler: Mat
 8. Erik Vogler: Hakmarrja

Ilustrimet janë nga Iban Barrenetxea, gjithashtu me një karrierë të gjatë dhe të suksesshme si ilustrues dhe autor.

lëshimi 19

Përfundon më 11, kështu që ka mbetur edhe pak për të përfituar. Liber së bashku botuesit, autorët, agjentët letrar, shitësit e librave, shpërndarësit dhe profesionistë të tjerë në sektor. Sponsorizohet nga Ministria e Kulturës dhe Sporteve, ICEX, Komuniteti dhe Këshilli i Qytetit të Madridit, Qendra Spanjolle për të Drejtat Reprografike (Kedri) dhe Acción Cultural Española (AC / E) dhe Shoqata e Botuesve të Madridit gjithashtu bashkëpunojnë. Dhe këtë vit theksi vihet në përmbajtjen dixhitale, botuesit e rinj, botimet desktop dhe agjentët letrar.

Festa e hapjes

Disi pa shpirt, përveç në seksionet e emrave të mëdhenj botues (dhe jo në të gjithë), ishte i animuar në disa raste. Dhe në mungesë të dyerve që zyrtarisht hapen sot, ai numëroi disa njohja e sukseseve ose festimeve në kohë të ndryshme. Mos harroni se ajo është e vendosur në pavijoni nr. 7 i IFEMA, tejmbushur me stenda, dhe ku më shumë se 452 kompani nga 11 vende -Gjermania, Argjentina, Belgjika, Kina, Spanja, Shtetet e Bashkuara, Franca, India, Italia, Meksika dhe Rusia.

Dhe i ftuari i nderit i këtij edicioni ka qenë Sharjah, një nga 7 Emiratet e Bashkuara Arabe që përbëjnë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe që ka kryeqytetin e tij në atë qytet, konsideruar kryeqyteti kulturor i atij kombi. Stenda e tij ishte një nga më të ngarkuarat dhe më të festuarat atje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.