Libri i serisë Kadin, i njohur si Gruaja ose Forca e Gruas

libri i seire kadin, gruaja, gruaja forca

Kadin, i njohur gjithashtu në vende të ndryshme si grua, Forca e Gruas bazohet në seri Grua, jeta ime për fëmijët e mi nga Yuji Sakamoto. Ka qenë një sukses ndërkombëtar, transmetuar në 65 vende.

Një fenomen editorial që kemi parë për mjaft kohë është ai i shitjes së librave nga serialet dhe filmat me fitim të lartë. Ndonjëherë ato janë romanet në të cilat janë mbështetur dhe te të tjerët janë libra që botohen pas suksesit në televizion ose film. Mijëra njerëz duan të lexojnë një libër në lidhje me seritë që u pëlqyen.

Këtë e kemi parë së fundmi me modestet Castamar ose me të suksesshmit Lojë e Fronve.

Kështu që çështja e Gruas (Kadin) është veçanërisht kurioze, pasi seria përfundon me Bahar që boton një libër të suksesshëm për jetën e tij. Libri tregon vërtet atë që kemi parë në seri.

libër kadin

Dhe fatkeqësisht për të gjithë ju që pyesni, vetë libri që ata mund të shesin nuk ekziston vërtet. Nuk ka asnjë libër të botuar në seri, edhe pse ai ka gjithçka që të ketë sukses.

Komplot i serisë (përmban spoiler)

Bahar Sismeli, është një nënë, e ve, me dy fëmijë që shkon në një nga lagjet më të varfra në Turqi dhe që vuan nga një sëmundje e rëndë. Ajo u braktis nga nëna e saj kur ishte e vogël dhe

Nga këtu do të shohim jetën e saj të përditshme dhe sakrificat që ajo bën për fëmijët e saj që do ta çojnë atë në situata ekstreme dhe krejtësisht të pamundura, të cilat do të ndërthurin dramën e plotë me humorin.

Kthimi i burrit të saj, të cilin ajo e besoi të vdekur dhe i cili tani është i martuar me dy fëmijë. Si, padashur, ai hyn në mes të grupeve të ndryshme gangsterë, gjithnjë e më të fuqishëm. Pajtimi me nënën e tij, dhe figura e motrës së tij, Sirin, e cila është e keqja ekstreme dhe ajo që shkakton të gjitha problemet në jetën e tij.

Bahar, do të dashurohet me disa burra, do të pësojë humbje, do të formojë një familje të rrethuar nga disa miq që e shoqërojnë atë në të gjitha aventurat, dhe në situatat e saj ekstreme dhe do të përfundojë të jetë një person i suksesshëm me botimin e libër për jetën e saj.

Një libër që fatkeqësisht nuk mund ta gjejmë, edhe pse mund ta shohim në versionin e tij fizik në seri

Sfondi

Ide të ndryshme qëndrojnë në themel të të gjithë veprimit. Më e rëndësishmja, fuqizimi i grave, veçanërisht në një vend si Turqia ku makizmi është shumë më i pranishëm sesa në vendet e tjera perëndimore. Historia e Bahar është ajo e një gruaje që shkon përpara vetë, përkundër të gjitha kurtheve dhe marifeteve që ata i vënë asaj, në mënyrë të pavarur. Gjithashtu në shumë kapituj ne shohim referenca kundër abuzimit, dhe në favor të barazisë dhe lirisë.

Unë nuk dua që fëmijët e mi të rriten duke parë një burrë që godet gratë për ndonjë arsye, nuk dua që burrat të godasin gratë për ndonjë arsye

Seria

Seriesshtë seriali turk më i shikuar në botë, është transmetuar në 65 vende. Formuar nga 3 sezone dhe 81 kapituj, ishte fituesi i Tokyo Drama Awards në 2018. Siç kemi thënë, bazohet në një serial tjetër, Woman nga Yuji Sakamoto

Aktorët kryesorë

 • Gezge Özpirinçci si Bahar Çesmeli (protagonisti kryesor)
 • Seray Kaya si Şirin Sarıkadı (motra e nënës së Bahar dhe baddie, një demon)
 • Kubra Suzgun si Nisan Çesmeli (vajza e madhe e Bahar)
 • Ali Semi Sefil si Doruk Çesmeli (djali i vogël i Bahar)
 • Feyyaz Duman si Arif Kara (pronar dhe i dashuruar me Bahar, i cili do të jetë partneri i tij)
 • Serif Erol si Enver Sarikadi (njerku i Bahar dhe babai i Sirinit)
 • Gökçe Eyüboglu si Ceyda (shoqja e ngushtë e Bahar që do ta shoqërojë gjatë gjithë serialit)
 • Bennu Yildirimlar si Hatice Sarikadi (nëna e Bahar)
 • Caner Cindoruk si Sarp Çesmeli (burri i Bahar)

Soundtrack

Isshtë një pjesë shumë e rëndësishme e serialit. Me muzikë të fuqishme dhe të identifikueshme mirë ata arrijnë të na japin kontekstin. Menjëherë e dini kur një fatkeqësi ose një situatë komike do të ndodhë, janë vetëm 2 shënime që i vendosni vetes në tension. Arkitektët e kësaj janë Cem Tuncer dhe Ercüment Orkut, dy nga kompozitorët më të mirë në Turqi.

Secili personazh shoqërohet me një melodi të ndryshme për skenat në të cilat ai luan. Nëse jeni dashuruar, mund ta gjeni kolonën zanore të saj këtu.

 

ne Ne do të jemi të vëmendshëm t'ju njoftojmë nëse ata e publikojnë atë. Dhe nëse jeni të interesuar që ne të flasim për romanet në të cilat bazohen seritë tuaja të preferuara, na lini një koment.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.