Harry Hole. Lexuesit komentojnë mbi karakterin e Jo Nesbø

Një nga mendjet kriminale më të shkëlqyera në letërsinë bashkëkohore të zezë sot pa dritën e saj të parë, të pakët dhe me siguri të ftohtë. Ishte në Oslo 61 vjet më parë. Ishte Jo Nesba. Krijesa e saj më e njohur është Vrima Harry, e cila ka qenë në mëshirën e lëkundjeve më të këqija dhe më të paparashikueshme të asaj mendjeje për gati një çerek shekulli. Kështu që këtu janë disa mendimet, e gjate dhe e shkurter, lexuesit të cilët ndjekin avatarët e tyre me po aq pritje sa përkushtimi dhe tmerri. Faleminderit të gjithëve për pjesëmarrjen përmes mediave sociale.

Facebook - Grupet

I lidhur me Jo Nesbø

Katastrofike, kaotike, e paekuilibruar dhe e pamundur. Por e madhe dhe e dashur pashmangshmërisht. Dhe polici më i mirë (letrar) në botë, pavarësisht gjithçkaje dhe gjithçkaje. Pikë.

Arantxa Garcia Ramos

Disa vjet më parë po komentoja me një bashkëpunëtor (gjithashtu i dashur për romanin nordik të krimit) librat e fundit që kishim lexuar.

Unë duhet të kisha monopolizuar bisedën me entuziazmin tim që synonte dashurinë e adoleshentëve, sepse në një moment ai pështyu një të qartë dhe të drejtpërdrejtë: «Po kush dreqin është Harry Hole?» Dhe kjo pyetje lidhet në mënyrë të përsosur me pse unë u ula para fletës së bardhë sot: kush dreqin është Harry Hole?

Eshte e komplikuar përpiquni të kapni në disa rreshta kush është Harry, mbase një nga personazhet më autentikë që na ka dhënë letërsia vitet e fundit. Vrimë Shtë një kontrast i përjetshëm, një çantë ku përshtatet më e mira dhe më e keqja, një reflektim i të gjitha atyre dritave dhe hijeve që secili prej nesh e mbart brenda dhe përpiqemi të shtypim në thellësitë e mendjeve tona.

Dhe jo, nuk po them që të gjithë kemi atë fantazmë alkoolike të prirur për dështim që e shoqëron Harrin në udhëtimin e tij nëpër jetë, por ju nuk do ta mohoni që më shumë se një herë dhe dy herë do të kishim dashur të dërgonim gjithçka në ferr. Vetëkontrolli, vetëkërkesa dhe sjellja kanë mbaruar: kjo jam unë dhe nëse më doni, e dini. Dhe ne e duam Harry-n, të paktën unë e dua atë.

Ndonjehere me kujton nje hero klasik, plot forcë dhe fuqi, i ngarkuar me mençuri dhe sukses. Herë të tjera më kujton tek një fëmijë i pafuqishëm dhe i mashtruar, duke u rrëmbyer nga ngritjet dhe ngritjet e jetës dhe duke pranuar atë që vjen pa luftuar madje. Të gjithë ata personalitete janë po aq të fortë dhe të rëndësishëm. në universin Harry Hole.

Zemërimi ndërthuren me dashurinë si një e tërë, dhe nëse ndalemi për një minutë për ta menduar, a nuk janë këto dy emocione të ndryshme fytyra të së njëjtës ndjenjë? A nuk kanë të dy një markë zjarri që shkatërron gjithçka?

Kjo është harry zjarri dhe intensiteti në fytyrat e tyre më të bukura dhe mizore. Ju mund të mbështeteni tek ai. Ai ka të ngjarë të vidhoset më shumë se një herë, por ai gjithmonë do të kthehet ta rregullojë atë.

Kthehu, Harry. Bota ka nevojë për njerëz më autentikë (tani më shumë se kurrë). Unë të dua. Jeg elsker deg.

Laura Benito

Unë mendoj se Harry është antitezë e përsosmërisë. Ai tregon të gjitha fytyrat e një personi, ndonjëherë të papajtueshme, por reale. Ne mund të shohim dobësitë dhe dobësitë e saj, por gjithashtu pikat e forta që e bëjnë atë vetëm. Ai është besnik i tij deri në vdekje dhe fal gjithçka. Kjo e bën atë të afërt dhe të prekshëm, edhe nëse është i pazgjidhshëm dhe i çuditshëm. Ka aftësia për të mbijetuar dhe dilni nga pusi më i thellë.

Revista Solo e Romanit të Zi

Imazhi i mbajtësit të vendosjes së Francisco Gallego Gonzalez

 • Ndonjëherë karakter i dëshpëruar me varësinë e tij, por me një dëshmi e integritetit për gjithçka.

Jorge Morueco Diéguez

 • Një i mbijetuar.

Jorge Serrano Soler

 • Harry Hole është antihero kuintesenciale i cili mbijeton përkundër të gjitha pijeve të këqija që jeta i shërben në formën e një shisheje Jim Beam.

Rocio Andrés

 • Harry Hole është polici im i preferuar, unë kam lexuar të 12 librat e tij si protagonist, i lexova me radhë dhe u dashurova me personazhin. Eshte atipike, tokësore, me të meta, të vetmuara dhe shumë besnike miqve tuaj.

Gaby fernandez

 • Harry është polici kuintesencial. Me intuitën e tij të lindur ai bashkohet me a personaliteti i munduar dhe besnikëria totale. Familja dhe alkooli janë motorët e saj.

Maria del Carmen López Pérez

 • Jo Nesbo dhe Harry Hole. Lidhja e përsosur.

Naomi Santana Frías

 • Harry Hole është antihero plus hero që më ka pëlqyer. Një personazh i shkëlqyeshëm, aq i mbushur me të meta sa dashurohet.

Joselito Kampion

 • Harry Hole është e vërteta e vetme, ekziston një para dhe pas tij. E jashtëzakonshme.

Neus Escamilla

 • Për mua Unë e dua Harrin. Ai është i ashpër, një alkoolist, përdor metoda joortodokse ... Ai ka një të kaluar të komplikuar dhe, pavarësisht nga gjithçka, dikush sheh tek ai një sfondi i njerëzimit dhe ndjeshmërisë që e bën atë një nga personazhet e mi letrarë të preferuar.

E zezë dhe e zezë

Mavictoria LP

 • Një i sëmurë që nuk dorëzohet.

Twitter

Magí Batlle

 • Një shok udhëtimi që kemi parë goditi fundin dhe rilind gjithmonë në një farë mënyre, dhe ne shpresojmë të dimë më shumë për të, ndërsa ndajmë disa pije.

Jaume Bonfill (redaktor i Reservoir Books)

 • Un mik i pafalshëm.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul dijo

  Harry Hole më bëri përshtypje nga libri i parë, me të vërtetë është e vështirë të gjesh një personazh me kaq shumë forcë dhe në të njëjtën kohë me kaq shumë ndjenjë

 2.   Mario dijo

  Së bashku me Servaz (de Minnier), Hole do të ishte oficeri i përsosur hetues policor që çdo skuadër krimi në botë do të dëshironte të kishte.