Ditëlindja e Jo Nesbø: lexuesit dhe librat dhe momentet e tyre të preferuara

Jo Nesbo. Fotografi nga Rosdiana Ciaravolo (Getty Images)

Jo Nesba festojnë sot 62 xhiro rreth diellit dhe kështu ne festojmë ndjekësit e tij, të cilët janë legjion në mbarë botën. Këtë herë ia kushtojmë disa letra për librat e tij, për të nxjerrë në pah ato momente të veçanta, sado të rëndësishme, tronditëse, rrëqethëse apo emocionuese. Sigurisht, ato që përbëjnë serialin Harry Hole dhe tituj të tjerë. Faleminderit shumë të gjithëve që morën pjesëapo përmes rrjeteve sociale dhe grupeve të lexuesve të këtij shkrimtari nordik që mbetet në krye të zhanrit noir. Në prill vjen libri i tij i ri, njeriun xheloz.

Jo Nesbø - Rreth librave të saj

Këto janë disa opinione të mbledhura në Twitter dhe Facebook, nga lexues anonimë dhe grupe si Enganchados a Jo Nesbø.

 • James Bonfill (botues i Reservoir Books)

Me shumë konkurrencë, ndoshta Nemesis, sepse bëhet fjalë për grabitje, shfaqet Beate, një nga personazhet e mi të preferuar dhe ka një nënkomplot me ciganët norvegjezë.

 • Izabelë (lexues)

Ajo që më goditi më shumë ishte Leopardi, gjithashtu nga seriali Harry Hole Makbethi, Trashëgimtari y mbretërinë. Ata janë brutalë.

Më pëlqen mjedisi nordik sepse nuk bie në klishe dhe nuk ndalet në të. Komplotet janë të paparashikueshme dhe karakteri i Harrit me demonët e tij është si një komplot i dytë. Me të emocionohesh, qesh dhe frikësohesh në të njëjtën kohë dhe kur mbaron të mungon.

 • Ricardo Gamondes (lexues)

Fantasma ka një nga hapjet më të elektrizuara të Jo Nesbø-it, me atë miun që ia bllokon rrugën të vegjëlve të tij.

 • Maby Somavilla (lexues)

Leopardi, me temën e asaj Manzana si një instrument torture, ishte rrëqethëse.

Unë jam duke përfunduar librin tim të parë Nesbo: Robin. kështu Sapo takova Harry Hole. Unë e di që nuk di shumë për të kaluarën dhe të ardhmen e tij, ndaj do t'ju them se do të pi një kafe me të, pa alkool që të më tregojë për familjen e tij, veçanërisht për motrën e tij dhe për filmat. , për letërsinë... Nuk besoj se ishte i gatshëm të fliste për shumë më tepër. Ai është shumë xheloz për intimitetin e tij dhe ndjenjat e tij që i mbron me atë aspektin e djaloshit të ashpër, por nga brenda i butë. Më pëlqen pavarësia juaj kur vjen puna për të pozicionuar veten dhe për të mos u përpjekur për të bërë askënd si ai, ndershmëria e tij, këmbëngulja e tij në kërkimin e së vërtetës. Ai nuk është një njeri i lehtë për të jetuar, sigurisht, por unë mendoj Do të vazhdoj ta njoh më mirë nëpërmjet librave.

 • Nuria Alvarez (lexues)

Ka kohë që nuk kam lexuar, për mua, skenën më të mirë në Nesbø. Ndoshta për shkak të asaj që ndjeva, për shkak të mënyrës sesi ai më vuri dhe për shkak të fytyrës sime të habitur absolute. Ishte brenda Shëlbuesi, i pesti në serinë Harry Hole. Dhe momenti ishte tashmë fundi, ku Hole po flet me shefin e tij Møller, një njeri me integritet, besnik, i ndershëm dhe një person i mirë. Megjithatë, ai fund i përdredhur më la pa fjalë dhe shikimi i humbur. Nuk mund ta besoja. Është një nga ato që më ka ndikuar më shumë.

 • Arantxa Garcia Ramos (lexues)

Unë erdha në Nesbø (si shumica dërrmuese) përmes Robin.

Nuk e kisha dëgjuar kurrë më parë atë mbiemër kaq të lehtë për t'u shqiptuar (krahasuar me kolegët e tjerë nordikë) dhe u mblodha nga përmbledhja e një libri që ndërthurte dy nga pasionet e mia të mëdha: romanet e krimit dhe Lufta e Dytë Botërore. Megjithatë, ai nuk mund ta imagjinonte se po i hapte derën diçkaje shumë më të madhe. Nesbø dhe Harry Hole i torturuar, por gjithmonë i dashuruar, më prenë deri në palcë dhe po pija njëri pas tjetrit të gjithë librat e serisë derisa, befas, uham!: Leopardi.

Unë i kuptoj të gjitha ato mendje për të cilat Leopardi ishte e tepërt, për ata që duhej të mbyllnin librin, por mua, nga ana tjetër, prodhoi një goditje kaq brutale se deri më sot nuk e kam liruar as Jon, as Harrin, as ndonjë nga bashkëpunëtorët e tyre.

Dhe po, pavarësisht varësisë, unë jam nga ajo specie e rrallë që nuk e lëkundet pulsin duke hapur një libër në të cilin e di se do t'i mungojë Hole (në fund të fundit, ai është shoku im më i mirë i urryer). Por ne të gjithë e dimë se Nesbø do të na kompensojë duke hapur të çara në zemrat tona në mënyrë që qeniet si Sonny Lofthus (Trashëgimtari), arritje të reja Roy dhe Carl (Mbretëria) ose atë Roger Brown (Gjahtarët e kokës), që më mbajti të mbërthyer në sedilje gjatë një udhëtimi me tren në Barcelonë që shpresoja se nuk do të përfundonte kurrë (dhe isha i frikësuar, e pranoj).

E vetmja gjë që nuk do të të fal kurrë, Jo, ishte ajo që më bëre Policía. Mos luani me këtë.

Vërtet, nis pa frikë dhe pa paragjykim. Nesbø Nuk është një roman i pastër nordik i zi, është diçka më e madhe. Është drita që hap rrugën në errësirën më absolute.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.