Projekti READ Dogs për të përmirësuar zakonet e leximit të fëmijëve

LEXO projektin

El LEXO projektin (Leximi i qenve të ndihmës arsimore) është një iniciativë shumë interesante, e krijuar në Shtetet e Bashkuara, e cila është zhvilluar në Spanjë që nga ajo kohë Qentë dhe Letrat. El qëllim është kaq shumë terapeutik, si dhe promovimin e zakonit të leximit nga më të voglat. Kjo është mënyra se si synohet të përmirësohen aftësitë e tyre të leximit falë dhe me kompaninë të qenve të trajnuar posaçërisht për të lexuar me ta.

Suksesi bazohet në krijimin e një gjëje normalisht të lehtë lidhje emocionale midis qenit dhe fëmijës që lexon për të. Dhe përfitimet janë të panumërta. Ndoshta më e rëndësishmja është se qeni është prania diferencuese që e nxjerr fëmijën nga ambienti i tij i zakonshëm. Le të shohim për çfarë bëhet fjalë.

fillim

El LEXO projektin ka lindur në Shtetet e Bashkuara në 1999. Createdshtë krijuar nga Kafshët e terapisë ndërmalore (ITA), një organizatë kushtuar të përmirësojë jetën të njerëzve përmes bashkëveprimi me kafshët. Në mënyrë të veçantë, ata zhvilluan këtë program specifik për të zhvilluar dhe përmirësuar aftësitë e leximit me ndihmën e qenve. të stërvitur.

Puna e tyre i ka çuar drejt njohja në të gjithë botën dhe shpërblimin e çmimeve të ndryshme. Dhe sigurisht që projekti është përhapur në të gjithë pesë kontinente nga Islanda në Afrikën e Jugut.

Ajo ka për qëllim të gjithë fëmijët, sidomos ata që mund të kenë vështirësi në të nxënë për shkaqe të lindura, emocionale ose nga familja, shkolla dhe mjedisi shoqëror. Por edhe atyre që nuk kanë nevojë asnjë përforcim dhe ata thjesht duan të shijojnë një përvojë tjetër me leximin dhe këta qen. Padyshim e vetmja kërkesë Ajo që kërkohet është ajo nuk kanë alergji te qentë.

Aty ku lëvizin ekipet LEXO

Ekipet LEXO punojnë shkolla, universitete, biblioteka, qendra ditore, shtëpi të kulturës, fondacione apo librari. Dhe në Spanjë ka skuadra në Albacete, Alicante, Galicia, Castellón, Las Palmas, Murcia, Madrid dhe Zaragoza.

Në shkolla është ekipi i mësimdhënies ai që vendos se cilat objektiva duhet të punojnë me secilin fëmijë që lexon. Dhe këto mund të jenë zhvillim shoqëror ose emocional, ose të mësuarit. Përveç kësaj, lexim është gjithmonë është individual sepse secili fëmijë ka ritmin e vet.

Dhe për shembull, me Fakulteti i Edukimit i Universitetit Complutense të Madridit, Ata marrin pjesë në një projekt kërkimor në lidhje me përfitimet e mundshme për nxënësit e shkollës me këto nevoja të veçanta arsimore.

Qentë

Qentë pjesëmarrës janë nga racave të ndryshme, nga Labradorët, Bariu Gjerman në terrierët Yorkshires. Ata janë ata që bëhen arsyeja kryesore si për të mësuar ashtu edhe për argëtim. Dhe ato gjithashtu nënkuptojnë një mjedis më të përshtatshëm dhe të rehatshëm për fëmijën. Pronarët e tyre, cilët janë profesionistët, janë gjithmonë të pranishëm në seancat e leximit me femijet. Ata drejtojnë aktivitetin dhe vendosin udhëzimet për ndërveprimet midis qenit dhe fëmijës.

Por jo te gjithe qente mund te jene "lexues". Ata që duan të paraqiten vlerësohen dhe duhet të kenë temperamenti, aftësia për të mësuar dhe aftësitë e duhura të jesh pjesë e LEXO Y, shoqëria dhe kënaqësia me shoqërinë e fëmijëve supozohet.

përfitimet

Të panumërt.

 • Në fëmijën, ndërtimi i besimit ne vetvete. Ai është me një partner nga i cili nuk do të marrë kritika ose gjykime nëse gabon. Ju nuk do të keni presion ose vështirësi.
 • Leximi është më argëtues sepse qeni stimulon motivimin, përqendrimin dhe imagjinatën të fëmijës.
 • E bashkëveprim, komunikim, shoqëri dhe interes për ato që lexon por edhe për qentë.
 • Në aktivitete lexohet me zë të lartë, diçka që rrit si përqendrimin ashtu edhe kuptimin e leximit. Në të njëjtën kohë përmirëson shprehjen orale dhe rrit fjalorin.
 • Sigurisht, gjithashtu ndihmon kapërcej fobitë ose panik ndaj qenve.
 • Dhe ata marrin përforconi vlerat thelbësore të ndjeshmërisë dhe respektit jo vetëm për botën e qenve, por për të gjitha kafshët.

Me pak fjalë

Nje projekt sa interesante aq edhe e dobishme dhe pa dyshim argëtuese. Për fëmijët dhe të gjithë, të cilët mund të përdorin një seancë leximi për t'u dukur herë pas here.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.