Lexime të tjera të zhanreve të ndryshme. Përzgjedhja

Ka edhe të tjerë lexime përveç atyre të letërsisë artistike, ose më shumë letrare, të cilat herë pas here mund të duam t'i shfletojmë dhe t'i lexojmë. Zhanre të tjera si biografitë, gjykimet, komunikim, argëtim, kujtime, përmbledhje artikujsh, etj., dhe me tema të ndryshme. Ky është një përzgjedhja e 6 prej tyre për çdo shije. Ato janë vepra të Stefan Cvajgut, David González Jara, Mònica Planas, Javier Santamarta del Pozo, Michael J. Fox dhe SpainSays.

Mesazhe nga një botë e harruar - Stefan Cvajg

Cvajgu është një prej tyre autorët themelorë të gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të dhe në këtë vepër është mbledhur për herë të parë në spanjisht dhjetë tekste si artikuj, gjykimet, Conferencias, të cilën autori e shkroi midis viteve 1914 dhe 1940. Disa prej tyre pasqyrojnë shumë kujtime rrëqethëse të një bote dhe përvoja që ishin të destinuara të përfundonin në fillim të shek. Luftës së Dytë Botërore. Por Cvajgu ishte një nga ata që ngritën zërin për paqe dhe unitet dhe hodhën poshtë fanatizmin e nacionalizmit që u përhap në të gjithë Evropën në një kohë dhune të pashoqe.

Një kopsht zoologjik në shtëpi — David Gonzalez Jara

Autori, me një ton informues dhe humoristik, na bën një xhiro aty kopshtin zoologjik që kemi të gjithë në shtëpi. Kështu, ai shqyrton insektet, arachnids o miriapodë e atyre që na tregojnë biologjinë e tyre dhe gjithashtu na bëjnë të mësojmë për tonën. Leximi ndoshta nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga disa çrregullime obsesive-kompulsive me pastrimin. Dhe është se ne shohim se sado të mbrojtur, të rregullt dhe të pastër ta kemi shtëpinë, gjithmonë do të kemi shumë nga ajo faunë e egër që na shoqëron.

Puthja e kapitenit Kirk - Monica Planas

Kush më mirë se një personazh televiziv i shtatit të Kapiten Kirk për t'i dhënë një titull këtij libri? Një lexim që çon në një turne shterues në botën e televizionit të treguar në tetëdhjetë histori ose anekdota. Në to, dhe në disa raste, na thuhet se deri në çfarë mase televizioni mund të jetë një mjet i përsosur për ta bërë botën një vend më miqësor dhe më të afërt. Por edhe televizioni shumë herë nuk është i pafajshëm dhe filtron e depërton në jetën tonë më shumë se sa mund ta imagjinojmë.

Nuk ka kohë më të mirë se e ardhmja - Michael J. Fox

Ndoshta, dhe mjerisht, është shembulli më përfaqësues dhe gjithashtu ai që i dha shikueshmërinë që ka sot në nivel botëror. semundja e Parkinsonit. Në këtë biografi, aktori kanadez Michael J. Fox shkruan kujtimet e tij për fazat e jetës së tij që lidhen me shëndetin, nga diagnoza e hershme e Parkinsonit deri te operacioni i një Tumor beninj në palcën kurrizore. Ai i tregon në vetën e parë dhe të gjitha ato probleme shëndetësore që ka pasur pasqyrohen dhe sesi herë-herë e dekurajojnë. e bën atë në kapituj me një ton të shkathët, plot kujtime, reflektime dhe një sens të shkëlqyer humori, duke treguar edhe atë histori lufte, guximi dhe tejkalimi me të cilën ai vazhdon të luajë letrat e këqija që i ka dhënë jeta.

Sigurisht për fansat e pakushtëzuar të protagonistit më shumë se mitik të Kthehuni tek e ardhmja dhe shumë tituj të tjerë nga filmat më të mirë me kokoshka të viteve '80.

As fu as fuck: Anglisht nga fytyra -Thotë Spanja

Ato të SpainSays janë mjaft a fenomen pak a shumë i fundit në rrjetet sociale për mësimdhënien e tij - në mënyrën e tij - aq vizuale e Anglisht në mënyrën më qesharake të mundshme. Dhe ata përdorin ngjyrat e tyre të veçanta të markës së shtëpisë, blu dhe të verdhë, për atë kopertinë libri. Në të janë mbledhur më shumë se 300 shprehjet tona (dhe nga të gjitha autonomitë) që kalojnë në anglisht në 12 le t'i quajmë njësi didaktike. Ekziston edhe një aneks fund ku na tregon historinë e disa prej frazave prodhuar ne Spanje më cool që kemi.

Sigurisht për të gjithë ndjekësit tuaj dhe gjithashtu të kalosh mirë duke mësuar, por mbi të gjitha duke u argëtuar.

Lajme të rreme nga Perandoria Spanjolle - Javier Santamarta del Pozo

Javier Santamarta është politolog dhe shkrimtar, përveçse dashamirës i Historisë dhe përhapjes së saj. Lexuesit e ABC-së do ta njohin menjëherë sepse ai shkruan në këtë gazetë të tijën Shënime të larta spiune. Në këtë përmbledhje, të thënë në 10 kapituj dhe me gjithë sarkazmën që e karakterizon, dëshiron të ekspozojë aq shumë urrejtje dhe sektarizëm absurd ndaj historisë së këtij vendi. E bën këtë duke përdorur faktin se përdorimi i imazheve dhe publikimeve për të minuar reputacionin vijnë nga larg dhe tani ne i quajmë ato me anglicizëm. lajm i rremepor kanë qenë gjithmonë mashtrime. Këtu është një përmbledhje e mirë e kësaj legjenda e zezë Hispanofobike që përbënin të gjitha ato histori dhe lajme të rreme që janë dhënë që kur Spanja u bë fuqia kryesore në botë.

Për dashamirët e zbulimit historik me komoditet por njohuri të mira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)