Lexime për të parë ose seriale për të lexuar. Një përzgjedhje

Nuk ka kohë si verë para arrij leximet ose përshtatjet e tua në ekranin e vogël. Ato janë gjithnjë e më shumë në lakun e feedback-ut që ndodh midis letërsisë dhe filmit ose televizionit. Dhe në këto kohë, me ose pa rrethana të veçanta, kjo e fundit fiton me fitore teknike dhe numerike mbi atë që po çohet në kinema. Kjo është zgjedhja ime (e shkurtër) e 4 serive që përshtatin veprat e autorëve po aq të rëndësishëm sa vendlindjet María Dueñas dhe Fernando J. Muñez dhe amerikanët Harlan Coben dhe Michael Connelly.

Kuzhinierja e Castamar - Fernando J. Muñez

Fernando J. Múñez nuk mund të bënte më mirë. Me karrierën e tij letrare filloi në 2002 në botën e letërsi për fëmijë dhe të rinj, ku ai ka një histori të gjatë, dy vjet më parë ai botoi romanin e tij të parë për të rritur, Kuzhinierja e Castamar, me një sukses kaq të madh sa është marrë në televizion, duke korrur një tjetër si ai. Dhe këtë vit ka prezantuar Dhjetë hapat.

Por le të themi përshtatjen tuaj, të 12 kapituj, Ka qenë më shumë se falas në lidhje me origjinalin letrar, diçka që zakonisht ndodh nga ana tjetër. Sidoqoftë, prodhim shumë i kujdesshëm televizioni, me një kast të mirë dhe tërheqës plus kostumet dhe ambientet luksoze, kanë kompensuar ekuilibrin midis lexuesve dhe shikuesve pa ato referenca. Sigurisht, duhet t'i kushtoni vëmendje realizimit nga ato filtra sepia në imazhe. Dhe çfarë është akoma një çështje në pritje të aktorëve tanë më të rinj, le të themi: stil i të folurit.

Për pjesën tjetër, mund të shihet me rehati, sidomos qiellzat më të hollë dhe adhuruesit e serive të vjela.

  • En A3 Media dhe Netflix.

Temperancën - Maria Dueñas

Pothuajse nuk ka asnjë punë për María Dueñas që të mos bëhet serial. Ky është një shembull tjetër i punës së mirë dhe suksesit që përsëritet më pas Koha midis tegelave që i dha famë. Gjithashtu nga prodhim luksoz i cilësisë së mirë, duke mos kursyer shpenzime në ambientet e jashtme dhe rekreacionin, Temperancën mbledh një kast ndërkombëtar kryesuar nga protagonistët, spanjollët Eleanor Watling dhe kolumbian Rafael Novoa, të cilët duken shumë mirë në rolet e tyre, dhe ata që shoqërojnë sekondarë të konsiderueshëm gjithashtu të tillë si Emilio Gutiérrez Caba ndër të tjerët.

Nëse duhet të vendosni një, por sidomos për shikuesin jo shumë të aftë në gjuhën e Shekspirit, mund të jetë fakti që një pjesë e dialogjeve janë në anglisht dhe ju duhet të shkoni rreth lexuar titra. Por është më e pakta. Gjëja më e rëndësishme është se është një prodhim shumë i mirë për një histori dashurie, pasioni dhe intrigash.

  • En Amazon Prime.

Të pafajshmit - Harlan Coben

Harlan Coben, përveç që është një pjellor Si shkrimtar, ai është me fat që një roman i është përshtatur atij, dhe një tjetër në të gjitha kontinentet dhe gjuhët. mos flisni me te huaj, I sigurt o Pyll brenda, të gjitha në Netflix janë një shembull. Tani është radha jonë me këtë seri spanjolle të 8 kapituj që luajnë në Mario Casas, Aura garrido y Jose Coronado ndër të tjera.

Unë vetëm shpresoj që një ditë ata të adaptojnë edhe serinë e tij argëtuese të romaneve Myron bolitar.

  • Gjithashtu në Netflix.

Bosch (Sezoni i 7-të) - Dhoma e djegies - Michael Connelly

Ankandi me stil për të një nga serialet më të mira policore që mund të shihet tani në platforma. Unë tashmë kam folur për të në këtë artikull. Tani ata i japin fund, megjithëse jo plotësisht, me këtë sezon të 7-të që nuk zhgënjen shikuesit dhe lexuesit që e kanë ndjekur serialin me përkushtim. Këtë herë ai përshtat një pjesë të komplotit të origjinalit letrar Dhoma e djegies, numri 19 i sagës së gjatë dhe të suksesshme me protagoniste policinë serioze, efikase dhe të fuqishme të LAPD Harry Bosch, përsëri një madhështore Titus mirëbërës.

Janë të tjerët 8 kapituj 45 minuta që shihen në një maratonë qetësisht ku nuk mbetet as një plan, as një vijë vizatimi. Shkurt, as një minutë.

  • En Amazon Prime.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.