Letra që nuk ishte nga Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez

Në mes të vitit 2001 një letër që i atribuohet Gabriel García Márquez në të cilën ai i tha lamtumirë jetës para diagnozës së supozuar të kancerit limfatik.

Letra nuk ishte shkruar nga ai. Çmimi Nobel, që para tij trazira i cili ishte trajnuar duhej të dilte në shesh për të pohuar se letra nuk ishte e tija, se ai ishte me shëndet të mirë ... dhe se e lëndonte atë që njerëzit menduan se ai shkruajti kaq keq.

E vërteta është që Márquez shkruan shumë më mirë ... por letër Nuk është aspak keq, veçanërisht për pozitivin e përmbajtjes së tij. Këtu e lëmë për ju që të mund ta shijoni:

«Nëse për një moment Zoti do të harronte që unë jam një kukull lecke dhe më dha një copë jetë, ndoshta nuk do të thosha gjithçka që mendoj, por në fund të fundit do të mendoja gjithçka që them. Unë do t'i vlerësoja gjërat, jo për atë që vlejnë, por për atë që nënkuptojnë.

Do të flija pak, do ëndërroja më shumë, e kuptoj që për çdo minutë mbyllim sytë, humbasim gjashtëdhjetë sekonda dritë. Ai do të ecte kur të tjerët ndalonin, ai do të zgjohej kur të tjerët flenë. Do të dëgjoja kur të tjerët flasin dhe si do të kënaqesha me një të mirë akullore çokollate!

Nëse Zoti do të më jepte një pjesë të jetës, unë do të vishesha thjesht, do të hidhesha fytyrë së pari në diell, duke ekspozuar jo vetëm trupin tim, por edhe shpirtin tim. Zoti im, po të kisha një zemër, do të shkruaja urrejtjen time në akull, dhe do të prisja që dielli të lindte Unë do të pikturoja një ëndërr të Van Gogh-ut rreth yjeve nga një poezi Benedetti, dhe një këngë nga Serrat do të ishte serenata që ai do t'ua ofronte hënës. Unë do të lotoja trëndafilat me lotët e mi, të ndieja dhimbjen e gjembave të tyre dhe puthjen e kuqe të petaleve të tyre ...

Zoti im, sikur të kisha një pjesë të jetës ... Unë nuk do të lejoja një ditë të kalonte pa u thënë njerëzve që i dua, se i dua. Unë do të bindja çdo grua apo burrë që ato janë të preferuarat e mia dhe të jetojnë i dashur e dashurisë

Unë do t’u provoja burrave sa gabim janë kur mendojnë se ata ndalojnë së dashuruari kur plaken, pa e ditur që plaken kur pushojnë së dashuruari! Unë do t'i jepja një fëmije krahë, por le të mësojë vetëm të fluturojë. Unë do t'u mësoja të moshuarve se muerte Nuk vjen me pleqëri, por me harresë.

Kaq shumë gjëra kam mësuar nga ju burra ... i kam i mesuar që të gjithë duan të jetojnë në majë të malit, duke mos ditur se lumturia e vërtetë është në rrugën e ngjitjes në shpatin e pjerrët. Kam mësuar se kur një i porsalindur shtrëngon gishtin e babait të tij për herë të parë me grushtin e tij të vogël, ai e ka bllokuar përgjithmonë. Kam mësuar se një burrë ka të drejtë të shikojë nga një tjetër vetëm kur duhet ta ndihmojë atë.

Ka kaq shumë gjëra që unë kam qenë në gjendje të mësoj nga ju, por në të vërtetë ato nuk do të jenë shumë të dobishme, sepse kur të më mbajnë brenda asaj valixhe, për fat të keq do të jem duke vdekur».

Gjithmonë thuaj atë që ndjen dhe bëj atë që mendon .. Nëse do ta dija që sot ishte hera e fundit që do të të shihja duke fjetur, do të të përqafoja fort dhe do t'i lutesha Zotit të ishte mbrojtësi i shpirtit tënd. Nëse do ta dija që ishte hera e fundit që ju pashë duke dalë nga dera, unë do t'ju përqafoja, puthja dhe do t'ju telefonoja për t'ju dhënë më shumë. Nëse do ta dija që ishte hera e fundit që do të dëgjoja zërin tuaj, do të regjistroja secilën nga fjalët tuaja, në mënyrë që t'i dëgjoja ato pa pushim. Nëse do ta dija që këto janë minutat e fundit që ju shoh do të thosha «Unë të dua" Dhe unë nuk do të supozoja marrëzisht se ju tashmë e dini

Gjithmonë ekziston një mëngjes dhe jeta na jep një mundësi tjetër për t'i bërë gjërat siç duhet, por në rast se jam gabim dhe sot na mbetet gjithçka, do të doja të të tregoja sa shumë të dua dhe se nuk do të të harroj kurrë. Nesër nuk i sigurohet askujt, i ri apo i moshuar. Sot mund të jetë hera e fundit që shihni ata që doni. Pra, mos prit më gjatë, bëje sot, sepse nëse nesër nuk vjen kurrë, me siguri do të pendohesh ditën që nuk ke marrë kohë për një buzëqeshje, një përqafim, një puthje dhe që ishe shumë i zënë për t'i dhënë atyre një dëshirë të fundit .

Mbani afër vetes ata që doni, pëshpëritni sa ju duhen, dashurojini dhe silluni mirë, merrni kohë të thoni "Më fal", "më falni", "ju lutem", "falënderim»Dhe të gjitha fjalët e dashurisë që i dini. Askush nuk do t'ju kujtojë për mendimet tuaja të fshehta.

Kërkojini Zotit forcën e mençurisë për t'i shprehur ato. Tregoni tuajin Miqtë sa ju intereson "

Më shumë informacion - Anekdota të shkrimtarëve

Foto - Mikro Magazine

Burimi - Curiosa Literatura


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)