Harrison Ford. 8 role letrare të një aktori tashmë legjendar

Harrison Ford mbush 78 vjeç sot. Lindur në Çikago, Ford është një legjendë e gjallë e kinemasë, i cili nuk mund të kuptohet më pa të, veçanërisht kinemaja bashkëkohore për argëtimin më të pastër. Karakteret ikonikë pëlqejnë Han Solo, Indiana Jones ose Rick Deckard ata kanë fizikun e tyre, i cili thjesht nuk mund të jetë i dikujt tjetër. Dhe në një filmografi të gjatë si e juaja nuk mungojnë pak letrare, si ajo e Deckard. Kjo eshte nje rishikim i cekët prej tyre.

Navarone Force 10 - Guy Hamilton (1978)

Nga faza e parë në karrierën e tij, Harrison Ford tashmë e kishte njohur suksesin pas Mbishkrime amerikane mbi të gjitha, Lufta e Yjeve. Por ai sapo kishte filluar dhe ai mori pjesë në këtë dramë të luftës, bazuar në Novela nga shkrimtari skocez Alistair MacLean, botuar në 1968, i cili gjithashtu nënshkroi të mëparshmin Kanionet e Navarone (1961) ose Sfida e shqiponjave.

Kontrabandist i tehut - Ridley Scott (1982)

Rick Deckard është mundësisht personazhi i tij letrar më i njohur, përveç një prej kinemave më universale dhe më të njohura të fanta-shkencës. version shume falas çfarë bëri regjisori anglez Ridley Scott i romanit historik të zhanrit A ëndërrojnë androidët për delet elektrike?, nga Philip K. Dick, botuar në 1968, është gjithashtu unike. Ford përsëriti rolin në 2013 në Kontrolluesi i tehut 2049.

Bregu i Mushkonjave - Peter Weir (1986)

Ford u kthye për të punuar me regjisorin Australian Peter Weir pas xhirimeve më parë Dëshmitar i vetëm. Në këtë film, bazuar në Novela publikuar ne 1981 nga shkrimtari amerikan Paul Theroux, Ford ndryshoi regjistrimin për të mishëruar Dhelpra Allie, një prind atipik dhe i vendosur kundërshtar i mënyrës amerikane të jetës dhe civilizimit në përgjithësi. Dhe ai do të ikë prej tij, duke marrë me vete familjen e tij për të jetuar si një Robinson Crusoe.

Prezumohet i pafajshëm - Alan J. Pakula (1990)

Postuar ne 1987, ishte romani i parë të shkrimtarit dhe avokatit Scott turow. Alan J. Pakula bëri këtë histori në vetën e parë të një fiskal, Sabi i ndryshkur (Ford), i akuzuar për vrasje të një partneri.

Lojë Patriot - Rrezik i menjëhershëm - Phillip Noyce

Lojë patriotike është një roman nga Tom Clancy publikuar ne 1987. Eshte ai libri i dytë me protagonist analistin e CIA-s Jack Ryan. Ford ishte aktori i dytë që luajti Ryan dhe ai ishte përsëri në Rrezik i menjëhershëm, të cilën Clancy botoi në 1989 dhe që shiti më shumë se XNUMX milion kopje. Drejtori Philip Noyce nënshkroi të dy në 1992 y 1994.

Ne fillim Jack Ryan është parë me Terroristët e IRA-s. Dhe në i dytëSi Ushtrues i Detyrës së Drejtorit të CIA-s, Ryan zbulon se kolegët e tij po i mbajnë një sekret prej tij. lufta e fshehte kundër tij Karteli kolumbian i drogës.

Tekat e fatit - Sydney Pollack (1999)

Bazuar në roman homonim nga shkrimtari amerikan Warren Adler. Ford luan Hollandez Van Den Broek, Një polici të punëve të brendshme, të martuar lumturisht, të cilët pas a aksident ajri aty ku vdes gruaja e tij, zbuloni se ajo dhe ai burri nga një i respektuar kongresmen Kay Chandler kishte një rrëmujë.

Loja e Enderit - Gavin Hood (2013)

Postuar ne 1985, është romani më i njohur i shkrimtarit të Amerikës së Veriut Karta Orson Scott. Ai fitoi dy nga Awards trillimet shkencore më prestigjioze: Mjegullnaja për romanin më të mirë në atë vit dhe çmimin Hugo për romanin më të mirë në 1986. Itshtë titulli i parë i një grupi të pesë libra i njohur si Saga Ender. Ford luajti Kolonel Hyrum Graff, ushtaraku i ngarkuar me trajnimin që kryen protagonisti, Ender Wiggin.

Thirrja e të egra - Chris Sanders (2020)

Dhe përpjekja e fundit e Ford për personazhet me bazë letrare ka qenë këtë vit. adaptimi i njëmbëdhjetë gjithashtu shumë i lirë nga klasik de Jack London, tani plot efekte dixhitale, nuk e humbet thelbin e saj. Dhe kështu ne përsëri kemi rikrijuar historinë e dollar, qeni protagonist i një Aventura i pashembullt gjatë arit të artë në Alaska fundi i shekullit të XNUMX-të. Ford sjell në jetë John thornton, një gjahtar veteran dhe i munduar me probleme alkoolizmi, i cili shpëton Buck, ose më mirë, të cilin Buck e shpëton.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.