Literatura në Krishtlindje

letërsi-në-Krishtlindje

Kush nuk e njeh sot librin e famshëm "Historia e Krishtëlindjes" de Charles Dickens? Mbase ju e njihni atë "Kënga e Krishtëlindjes" o "Kantika e Krishtlindjeve", por është e njëjta gjë. Për ata që nuk e kanë lexuar akoma (ne e rekomandojmë fuqimisht) ju them se rrëfen natën bezdisëse që plaku i mjerë dhe koprrac Ebenezer Scrooge kalon në prag të Krishtlindjes si rezultat i vizitës së spektrit të partnerit të tij të vjetër, Jacob Marley, i cili parakalon para tij vizionin e shpirtrave të së kaluarës, së tashmes dhe së ardhmes së Krishtlindjeve. Emocionet dhe reflektimet që ky udhëtim zgjon te Scrooge do të përfundojnë duke punuar një transformim të lumtur në ekzistencën e tij. Isshtë një histori për t’u shijuar dhe nëse është në këtë kohë të Krishtlindjeve, shumë më mirë.

Por nuk është libri i vetëm që merret me Krishtlindjet ose zhvillohet në këto data të veçanta. Sot ju sjellim 5 prej tyre, të cilat mbase nuk i njihni dhe që janë gjithashtu libra shumë të mirë. Qëndroni me Actualidad Literatura dhe zbuloni pak më shumë literaturë në Krishtlindje.

"Dhurata e Magjive" nga O. Henry

Për më romantikët:

Della dhe Jim janë një çift i dashur që nuk duan t’i lënë Krishtlindjet të kalojnë pa i bërë dhuratë njëri-tjetrit. Për këtë ata do të duhet të shesin diçka që është shumë e vlefshme për ta dhe kështu të jenë në gjendje të blejnë dhuratën që dëshiron i dashuri i tyre. Një histori që nxjerr në pah sakrificën dhe emocionin e të ndjerit të dashur. Ilustrimet delikate dhe poetike nga Lisbeth Zwerger ndriçojnë këtë histori delikate dhe prekëse.

"Letrat e Santa Klausit" nga JRR Tolkien

letërsi-në-Krishtlindje-tolkien

Për adhuruesit e JRR Tolkien, një libër pak i njohur nga autori:

Ai përpilon letrat që shkrimtari i mirënjohur i "Lordit të Unazave" u shkroi fëmijëve të tij në Krishtlindje duke u shtirur si Santa Claus, midis 1920 dhe 1943. Në to ai tregon aventurat e tij dhe të ndihmësve të tij në Polin e Veriut .

"Manhattan Christmas" nga Gema Samaro

Ideale për ata që janë dashur të lënë vendin e tyre të origjinës në kërkim të një jete më të mirë jashtë:

Kanë mbetur edhe pesë ditë deri në prag të Krishtlindjes dhe Susana, larg familjes dhe miqve të saj, i mungon gjithçka. Ajo që ajo nuk e di është se ata nuk planifikojnë ta lënë vetëm këto ditë. Kështu, ata do të parakalojnë nëpër Manhattan derisa jeta e tyre të shndërrohet në kaos absolut. Do të shfaqet ish i dashuri i saj, i vendosur për ta fituar përsëri; gjithashtu nëna dhe gjyshja e tij, të bindur se ai duhet të largohet nga partneri i tij aktual sepse ai është më se i rrezikshëm; atëherë miqtë e tij më të mirë, të cilët do të ndahen. Motra e tij Sofía zhduket në mënyrë misterioze dhe për të mbyllur të gjitha, një pianist fantazmë jeton në shtëpinë e tij dhe shoku i tij mësues ka nevojë për ndihmën e tij për të ruajtur një objekt jashtëtokësor ... Me pak fjalë, vendosja perfekte për të "shijuar" një Krishtlindje të vërtetë makthi. Ose jo? Po sikur lumturia të të befasojë kur nuk pret më asgjë? Po sikur të ishin këto Krishtlindje të përsosura, ose pothuajse, që Susana i ka ëndërruar gjithmonë?

"Si Grinch Vodhi Krishtlindjet" nga Dr. Seuss

Historia për fëmijë e Dr. Seuss në të cilën transmetohet natyra e vërtetë e Krishtlindjes: nuk janë dhuratat, nuk ka një pemë të ngarkuar me pako në Ditën e Krishtlindjes, është ndarja e momenteve me familjen tuaj dhe njerëzit që doni.

"Një kujtim i Krishtlindjes" nga Truman Capote

letërsi-në-Krishtlindje-tre histori

Kjo përrallë nga i madhi Truman Capote nuk mund të mungonte. Mund ta gjeni në një libër me titull "Tre histori":

Tri fusha të paharrueshme në territorin e kujtesës, të së kaluarës, të fëmijërisë, takohen këtu për herë të parë. Tri kujtime të bashkimeve familjare të shkaktuara nga festimet e festave - dy Krisme dhe një Falënderim - u kthyen në letërsi të cilësisë më të lartë falë dorës mjeshtërore të Truman Capote. Dhe Buddy, domethënë Truman i vogël, është protagonist i këtyre historive. Një rol të përbashkët në dy prej tyre ("Një Kujtim Krishtlindjesh" dhe "Mysafiri i Falënderimeve") nga Miss Sook, një spinster i çuditshëm me të cilin djali ndihej shumë i afërt në vitet që kaloi me të afërmit nga nëna e tij në Alabama. Në të tretën, Një Krishtlindje, Buddy udhëton në New Orleans për të takuar babanë e tij, të cilin ai vështirë se e njeh. 

Ka shumë libra të tjerë që kanë Krishtlindjet si mjedisin më të mirë të mundshëm, cili ka qenë libri juaj i preferuar në Krishtlindje? Nga rruga, FESTAT E G HZUAR!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.