Mësimdhënia e Letërsisë Sot. Intervistë me një mësues.

Sot flas me Viktor Irun, Profesor në një institut në qendër të Madrid, ku ai mëson studentët e ESO-s dhe Bacalaureate rreth mësimdhënia e letërsisë sot. me më shumë se 20 vjet përvojë të gjatë duke dhënë mësim letërsi, dua faleminderit për kohën ju i jeni kushtuar përgjigjes së këtyre pyetjeve. Gjithashtu ju falenderoj sinqeritetin dhe pasionin (që unë e di nga dora e parë) me të cilin flet për letërsinë dhe përshkruan mësimi i panoramës në përgjithësi dhe kjo lëndë në veçanti.

Intervistë

 1. Mësuesi i letërsisë me profesion?

Me profesion ... Më duket si gjuhë tepër fetare. Më dukej, thjesht, a tregtia e mundshme e bukur - atëherë, jo tani- që u përshtat me ëndrrat e mia.

 1. Çfarë ndryshimesh keni parë në mësimdhënien e letërsisë në përvojën tuaj në vite?

Letërsia ka qenë qoshe -kaq shume në lidhje me gjuhën (sintaksë, veçanërisht në departamente të caktuara) pasi, mbi të gjitha, në planet e studimit që kanë eleminuar ngarkesën mësimore të Shkencave Humane në përgjithësi. Një konceptim neoliberal, i rremë, tjetërsues: shumë anglisht, teknologji ... Pak mendim.

 1. Çfarë ju pëlqen më shumë dhe më pak studentëve tuaj? Dhe çfarë ju pëlqen më shumë dhe më pak për të mësuar veten?

Nga studentët, kjo varet. Por çdo herë Unë gjej më pak ata që pëlqejnë historinë e letërsisë. (Ndonjëherë kolegët e mi e shpjegojnë atë fatalisht, pa pasion, dashuri ...). Unë jam më i apasionuar pas letërsisë bashkëkohore, por unë dua herë të tjera.

 1. Çfarë do të dëshironit të përmirësonit ose çfarë po ju mungon në mësimdhënien e letërsisë? Planet e studimit, metodologjia, interesi?

Gjithçka. Por mbi të gjithaqë planet e studimit kishin një interes humanist që tani ata nuk kanë. Ajo shoqëri ishte më pak konkurruese, sasiore ... Ne jemi fëmijë të vrazhdë.

 1. Cili ishte libri ose autori i parë që ju goditi dhe pse?

Libri im i parë i madh është një Edicion i shkurtuar i Don Kishotit me shtypje nga Doré. Por lexova "libra nga vëllezërit e mi më të mëdhenj". Nga Emile Zola në Galdós, Gomari jo, nga José María Sánchez-Silva ose Sven Hassel.

 1. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Nuk kam asnjë "shkrimtar të preferuar" dhe mendoj sa më shumë që lexoni, aq më tej shtrohet ajo pyetje. Poetë: shumë, i 27, Cernuda, Lorca ... Para: Sëpatë, Maksimumi aub. Kaq shumë, kaq shumë ... impossibleshtë e pamundur të thuash këtë apo atë.

 1. Çfarë personazhi të një libri do të donit të takonit?

Do të doja të takohesha Nazarinnga Galdós, për shembull.

 1. Zhanret tuaja të preferuara?

Gjinitë: të gjithë. Lexoj poezi, romane ... Edhe më pak teatër, por shkoj ta shoh shumë.

 1. Cfare po lexon tani?

po lexoj Drita e rinisë, nga një gjerman, Ralf Rothmann - roman - dhe një klasik i XX: Zero dhe pafundësi, nga Arthur Koestler. Dhe disa më shumë.

 1. Dhe së fundmi, çfarë ju duket më e kënaqshme për mësimdhënien e letërsisë?

Ajo që më kënaq më shumë për mësimdhënien e letërsisë janë ditët që studentët e mi më lënë ta bëj, ato pak ditë që marrin pjesëAta nuk po studiojnë anglisht ose biologji, kur thjesht ulin nivelin e zhurmës dhe tërbimit (për ta thënë me Faulkner).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.