Zhanri i kulturës: A ekziston letërsia femërore? Dhe mashkull?

Letërsia si një manifestim kulturor, tejkalon gjininë, racën, moshën dhe pozicionin shoqëror.

Në vitet e fundit, etiketë e letërsisë femërore, pa askund gjejmë një përkufizim ose një koncept që na tregon se për çfarë i referohen. Ajo që është e sigurt është se ajo ka dhënë lindje të pyetjeve të shumta në intervista me shkrimtarë, artikuj të tërë të opinioneve dhe shumë diskutime.

Ky artikull është një përpjekje për të kuptoj cfare ke fjalen këtë etiketë dhe gruponi pasojat e këtij klasifikimi.

Marketingu editorial

Në fillim, mund të mendojmë se letërsia e grave është ajo që u drejtohet grave. Në fakt është e vërtetë gratë, ne kete kohe, ata janë blerësit e mëdhenj të librave dhe përshkruesit e shkëlqyeshëm të leximit: gratë blejnë për të lexuar, për të bërë dhurata dhe për fëmijët e tyre. Kjo do të thotë se shënjestrimi i grave në fushatat e marketingut letrar shet më shumë sepse gratë blejnë më shumë. Kjo e bën atë të kërkojë edhe mbulesa që janë veçanërisht tërheqëse për gratë.

A do të thotë se letërsia është një manifestim kulturor femëror? Sigurisht që jo, ajo që do të thotë në të vërtetë është se marketing letrar dhe çdo produkt tjetër i drejtohet grupit të blerësve më i madh sepse është ku investimi maksimalizohet në reklamim.

Shije sipas gjinisë

Ne mund të mendojmë se letërsia e grave është ai që lexojnë kryesisht gratë.

Tradicionalisht ka libra që gratë u pëlqejnë më shumë dhe të tjerët më shumë si burra. Shtë një fakt. Kjo do të supozonte se librat që lexohen më së shumti nga gratë janë femërore dhe ata që tradicionalisht lexohen nga burrat janë mashkullorë, por përkundrazi nuk flet për letërsi mashkullore, kështu që ne e kuptojmë se etiketimi femëror nuk i referohet kësaj sepse shijet nuk janë ekskluzive , Shumicat nuk klasifikohen dhe unanimiteti në shije nuk ekziston.

E njëjta situatë do të ndodhte me sportet; ose me kinema, por, megjithëse ekziston një klishe që gratë pëlqejnë komedi romantike dhe burrat si filma aksion, ne kurrë nuk dëgjojmë etiketën e filmit femëror. Pse Ne i kthehemi një çështjeje të marketingut: leximi është një akt i vetmuar, kinemaja në vend është shoqërore. Ne shkojmë në kinema si çift, me familjen ose miqtë, si rregull i përgjithshëm. Si të klasifikoni është të përjashtoni, asnjë producent nuk kujdeset që filmi i tyre të vlerësohet si mashkullore apo femërore. Dhe ne jemi kthyer në temën e marketingut.

Literatura nga Autori

Janë vepra të shkruara nga femra femërore dhe ato të shkruara nga burra mashkullorë? Shtë e qartë se argumenti bie nën peshën e vet, por ne nuk duhet të ndalemi së vlerësuari atë.

Duke u ulur në absurde, i njëjti argument mund të zbatohet për të shkruar në varësi të racës ose orientimit seksual të autoritA mund ta imagjinojë dikush duke thënë se Lorca shkruajti letërsi homoseksuale? Po në lidhje me kaq shumë libra të shkruar me një pseudonim? A janë të gjithë adoleshentët të lidhur me Harry Potter duke lexuar literaturë për gra?

Kjo qartë nuk është ajo që i referohet etiketës.

Literatura nga protagonisti

Ashtu si opsioni i mëparshëm, ky klasifikim do të na çonte në përfundime të tilla të çuditshme si ai Gratë e vogla, Luise May Ascott, është letërsi për gratë ose që Mark Twain shkruajti letërsi për burra kur krijoi Tom Sawyer o Huckelberry finn, ose që Günter Grass bëri letërsi për fëmijë El Daulle kallaji sepse protagonist ishte një fëmijë.

Letërsia është një manifestim kulturor i kënaqësisë individuale.

Letërsia është një manifestim kulturor i kënaqësisë individuale.

Literatura sipas lëndës

Kam gjetur pozicione që mbrojnë se letërsia e grave është ajo në të cilën çështjet, në sytë e tij, femërore, si amësisë, aborteve, infertilitetit, abuzimit, lufta për të gjetur një vend në botën e biznesit ose politikës politike. Klasifikimi i këtyre temave si femërore do të kërkonte më shumë sesa një artikull një ese antropologjike. Ata janë çështjet sociale dhe njerëzore. Shoqëria evoluon dhe temat pasurohen. Deri më tani këto përvoja kanë qenë të mbetura në letërsi, ose të paktën në letërsi të lartë, kur ato janë përvoja të rrënjosura në thellësitë e qenies njerëzore, siç ishte gjithashtu për shekuj, për shembull, diskriminimi racor. Letërsia është një pasqyrimi i shqetësimeve shoqërore të momentit. Këto tema, larg nga të paturit gjini, provokojnë emocione universale, e zakonshme për burrat dhe gratë, të cilët arrijnë në literaturë në masë me një vonesë të caktuar në të njëjtën kohë kur shfaqen tema të reja, të tilla si ato të kontribuara nga mijëvjeçarët, për shembull, që pasurojnë dhe ringjallin letërsinë. Duke vazhduar me shembullin e kinemasë, klasifikimi i këtyre temave si femërore do të klasifikonte pjesën më të madhe të filmografisë së Almodóvar si femërore, e cila zhvillon shumë pak emocione të tronditura rreth amësisë.

Në këtë pikë, unë vetëm mund ta konkludoj atë letërsia, si pjesa tjetër e kulturës, është universale, pa gjini, pa marrë parasysh se sa shija për etiketimin na çon në klasifikime konfuze, të cilat për disa nuk kanë kuptim dhe se ata që e gjejnë atë nuk bien dakord për atë që nënkuptojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.