Fjalët më të lumtura (dhe më të trishtueshme) në letërsi

fjalë të trishtuara dhe të lumtura

Disa ditë më parë po shkruaja hulumtimi i kryer nga Universiteti i Vermontit në të cilën u konfirmuan gjashtë harqet narrative të letërsisë perëndimore. Një eksperiment që sapo ka filluar, gjykuar nga statistikat e gjera që ekipi ka vazhduar të përpilojë, këtë herë në bashkëpunim me Universitetin e Adelaide, në Australi.

Objektivi i kësaj faze të re ishte të bashkonte fjalët më të lumtura dhe të trishtueshme në letërsi, ose ato që ne perëndimorët i kemi të lidhura drejtpërdrejt me një ndjenjë pozitive ose negative. Rezultati, sa i parashikueshëm, aq edhe kurioz, është përmbledhur në këto 200 fjalë më të lumtura dhe të trishtuara në letërsi.

Qesh

Disa ditë më parë, Universiteti i Vermont po ndërmerrte detyrën e mundimshme të mbledh 1.700 vepra letrare nga Perëndimi dhe i ndan ato sipas harkut të tyre narrativ. Një hetim interesant që, nga ana tjetër, ka çuar në aspekte të tjera po aq interesante që tërheqin drejtpërdrejt ndjenjat dhe letërsinë.

Me këtë rast, ata janë përpjekur që analizoni 10.222 fjalë individuale dhe ndani ato sipas ndjesisë që ata frymëzuan te lexuesi, në mënyrë që të lehtësojë një kërkim më specifik bazuar në disponimin e përdoruesit. Por si e cilësoni lumturinë ose trishtimin e një fjale? Me një mendje të shëndoshë dhe ndihmën e përdoruesve të faqes së internetit Turk Turk, të cilët përmes votimit morën konsolidimin e 100 fjalëve më të trishtueshme në letërsi dhe 200 të lumtura.

Unë kam përzgjedhur 20 fjalët më të lumtura dhe 20 më të trishtueshme nga kërkimi i kryer nga Universiteti i Vermontit dhe Universiteti i Adelaidës:

të lumtur

 1. Qesh
 2. Lumturi.
 3. Dashuri
 4. Lumtur
 5. Qeshi
 6. E qeshura
 7. Duke qeshur.
 8. Excellent.
 9. Qesh
 10. Gezim
 11. E suksesshme.
 12. Te fitosh.
 13. Ylberi.
 14. Buzeqesh
 15. Fitoi.
 16. Kënaqësi
 17. Buzëqeshi
 18. Ylber (shumës).
 19. Fitues.
 20. Festimi

Nga ana tjetër, këtu kemi 20 fjalët më të trishtuara, duke filluar me më të keqen:

 1. Terrorist.
 2. Vetëvrasje
 3. Përdhunimi.
 4. Terrorizmi.
 5. Vrases. (Në anglisht, "vrasja" i referohet vrasësit që vret në një mënyrë të planifikuar).
 6. Vdekja.
 7. Cancer.
 8. Vrarë (shih përkthimin fjalë për fjalë të "vrarë", ose që është "vrarë" në një mënyrë të paplanifikuar, shiko për një person, kafshë ose shkakton një sëmundje. Për shembull, një sulm në zemër është një shkak i vdekjes, ose "vrasës") gjithashtu).
 9. Vrasin
 10. Të vdekur
 11. Tortura.
 12. Përdhunuar
 13. Të vdekur.
 14. Arrestohet.
 15. Vrasja.
 16. Vdes
 17. Terrori.
 18. Burg
 19. Bush.
 20. Luftë

Ju mund të konsultoheni me pjesën tjetër të fjalëve Në lidhjen vijuese.

Optimizoni një libër bazuar në numrin e fjalëve "të lumtur" ose "të trishtuar" ato do të ndihmonin për të përcaktuar më saktë konceptin global të një vepre letrare në një kohë kur saktësia është rendi i ditës.

Cila është, sipas mendimit tuaj, fjala më e lumtur që ekziston? Dhe më e keqja?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.