Çfarë është letërsia LaPrek?

letërsi-laprek

Vitet e fundit, mënyra jonë e konsumimit të letërsisë ka ndryshuar shumë. Të shkosh në një dyqan dhe të blesh një libër nuk është më hobi i vetëm i lexuesve të pasionuar, gjithashtu duke u mbështetur në mundësinë e blerjes së tyre në internet, ndarjen e tyre ose leximin e tyre nga tonë smartphone.

Për fat të mirë, për shkrimtarët gjërat gjithashtu kanë ndryshuar falë asaj biblioteke të shkëlqyer që është interneti. Opsionet u përqendruan në një literaturë më demokratike që kalon përmes botimit të librave në Amazon, histori në një blog dhe, gjithashtu, mikro-histori koncize për jetën urbane në qytetin indian të Delhi, një zhanër i krijuar si LaPrek dhe u shndërrua në një eksperiment që është ringjallur zakonet letrare të letrave indiane.

A doni të dini se çfarë është Letërsi LaPrek?

Një mandala e quajtur Delhi

#ishaqmeinshehrhona #ravishkumar # ईशकमेशहरहोना # लपरेक #

Një foto e postuar nga Deep Takarla (@deep_takarla) në

Gazetari Ravish Kumar Ai merrte me metro çdo ditë nga lagjja Hauz Khas në qytetin indian të Delhi për në Noida. Gjatë udhëtimit shtatëdhjetë minutësh, Kumar shfrytëzoi rastin për të lexuar, duke ndjerë diçka të çuditshme në një metro në të cilën pasagjerët preferonin të dëgjonin këngë Bollywood sesa të lexonin libra.

Në një moment Kumar vështroi një çift dhe një mikro-histori e thjeshtë në Facebook e frymëzuar nga skena ishte e mjaftueshme për të kthyer atë të pagëzuar si Zhanri LaPrek në fenomenin e fundit të letërsisë hindu.

LaPrek, shkurtesa për Laghu Prem Katha (Tregime romantike), është një zhanër letrar i lindur në qytetin e Delhit i përbërë nga Tregime të shkurtra romantike të shkruara në gjuhën Devanagari dhe që nuk i kalojnë 140 karaktere. Këto mikro filluan të botoheshin në Facebook nga Ravish Kumar gjatë gjithë vitit 2012 dhe suksesi ishte i tillë në mesin e lexuesve sa që shtëpia botuese Rajkamal Prakashan, një nga më prestigjozet në Indi, botoi një libër me të gjitha tregimet e gazetarit derisa ai u bë në një nga e madhe më të mirë-shitësit nga vendi kerri.

Nga ana tjetër, autobusët u shoqëruan me ilustrime të skenave të përditshme dhe romantike në qytetin e Delhit, i cili përcaktohet nga autori si "një oqean i madh i mbushur me ishuj". Një koncept që lejon thyerjen e barrierave urbane dhe rurale në një Indi të pabarabartë, jo shumë i dhënë pas leximit. Një mandala e shkëlqyeshme e kontrasteve ku të gjithë kanë qasje në letërsi dhe, më e rëndësishmja, kuriozitet, dëshirë për ta konsumuar atë.

Në këtë mënyrë, zhanri LaPrek përmbush më shumë se një objektiv: stimulon zakonet e leximit në kohë të përshpejtuara dhe inkurajon ata që nuk janë mësuar me to përmes historive të përditshme, të shkurtra dhe shumë vizuale.

Një eksperiment që konfirmon potenciali i rrjeteve sociale për shkrimtarët në një kohë kur afërsia, shpejtësia dhe ri-shpikja janë tre karakteristikat kryesore të shkrimtarit të viteve 2010.

Të kuptuarit e gjuhës Devanagari mund të jetë disi e komplikuar, por, gjithashtu, çfarë mendoni për këtë ide të letërsisë urbane-të shkurtër-afër-ilustruar-ekzotike?

A.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael dijo

  Faleminderit Alberto. Një pyetje, nëse dikush bëhet i pacipë, për shembull, duke shkruar mikro-histori të këtij stili në rrjetet sociale, si rekomandoni të merreni me temën e të drejtës së kopjimit? Pershendetje

  1.    Alberto Këmbët dijo

   Përshëndetje Rafael.

   Epo, ju keni dy mundësi: 1) Regjistroni të gjithë mikrofonat dhe ndani ato pak nga pak ose 2) regjistroni secilin prej tyre. Si i tretë, ju mund të përfshini emrin tuaj dhe simbolin e të drejtës së autorit në çdo botim, por atje unë tashmë nuk e di vlefshmërinë.

   Për të dy opsionet e regjistrimit mund të përdorni Safe Creative, është shumë i mirë dhe është falas deri në arritjen e një numri të caktuar të regjistrimeve. Shtë një mënyrë e mirë për të shmangur regjistrimin një nga një në Regjistrin e Pronës Intelektuale (dhe shpenzimin e një pasurie).

   Po kështu kur shkon në Regjistër që të gjithë autobusët janë në të njëjtin libër, në atë mënyrë paguan për një punë të vetme.

   Shpresoj se ka përshtatur.
   Një përshëndetje!