Literatura për ditë të këqija

Literatura për ditë të këqija

Kush tjetër dhe kush më pak e ka ditën e keqe të rastit me kalimin e kohës (do të doja të ishte vetëm një, apo jo?). Prandaj, duke përfituar nga fakti që është fundjavë, se kemi më shumë kohë për të lexuar, për të menduar, për të pushuar dhe relaksuar, ju lë me këto dy shkrime nga dy të mëdhenjtë e letërsisë: Walt Whitman y Pablo Neruda. Secili në stilin e tij, por me një mesazh të përbashkët: jeto, jeto dhe jeto. 

Nëse keni një ditë të keqe, për çfarëdo arsye, lexoni këto dy shkrime. Unë premtoj që pasi ta lexoni, do të ndiheni pak më mirë dhe do të filloni t'i shihni gjërat nga një këndvështrim tjetër. Sepse ka literaturë për ditë të këqija. Sepse leximi mund të jetë një terapi e shkëlqyeshme kundër dekurajimit.

"Mos u ndal" nga Walt Whitman

Mos e lini ditën të mbarojë pa u rritur pak,
pa qenë të lumtur, pa shtuar ëndrrat tuaja.
Mos e lini veten të mposhtet nga dekurajimi.

Mos lejoni që askush të heqë të drejtën për tu shprehur,
e cila është pothuajse e domosdoshme.

Mos hiqni dorë nga dëshira për ta bërë jetën tuaj diçka të jashtëzakonshme.
Mos ndaloni së besuari se fjalët dhe poezia
ato mund të ndryshojnë botën.

Pavarësisht se cila është thelbi ynë i paprekur.
Ne jemi qenie plot pasion.
Jeta është shkretëtirë dhe oaz.

Na rrëzon, na lëndon,
na meson,
na bën protagonistë
të historisë sonë.
Megjithëse era fryn kundër,

puna e fuqishme vazhdon:
Ju mund të kontribuoni me një strofë.
Mos ndalo se enderruari,
sepse në ëndrra njeriu është i lirë.

Mos bini në gabimet më të këqija:
heshtja.
Shumica jeton në një heshtje të frikshme.
Mos jep dorëheqjen.
Ik.
"Unë lëshoj britmat e mia nëpër çatitë e kësaj bote",
thotë poeti.

Vlerëson bukurinë e gjërave të thjeshta.
Ju mund të bëni poezi të bukur për gjëra të vogla,
por ne nuk mund të vrapojmë kundër vetvetes.
Kjo e shndërron jetën në ferr.

Shijoni panikun që ju shkakton
keni jetën përpara.
Jetoje intensivisht,
pa mediokritet.
Mendoni se tek ju është e ardhmja
dhe përballeni me detyrën me krenari dhe pa frikë.

Mësoni nga ata që mund t'ju mësojnë.
Përvojat e atyre që na paraprinë
të "poetëve tanë të vdekur",
ju ndihmojnë të ecni nëpër jetë
Shoqëria e sotme jemi ne:
"Poetët e gjallë".

Mos lejo që jeta të të kalojë pa e jetuar ti ...

"Mos fajëso askënd" nga Pablo Neruda

Asnjëherë mos ankoheni për askënd dhe asgjë
Sepse në thelb
Ju keni bërë atë që keni dashur në jetën tuaj.
Pranoni vështirësinë e ndërtimit të vetes
Dhe guximi për të filluar të korrigjoni veten.
Njeriu i vërtetë triumfon
Ajo ngrihet nga hiri i gabimit të saj.

Asnjëherë mos u ankoni për vetminë ose fatin tuaj
Përballuni me guxim dhe pranojeni.
Në një mënyrë apo në një tjetër është rezultat i veprimeve tuaja
Dhe kjo dëshmon se gjithmonë duhet të fitosh.

Mos u hidhëroni për vetë dështimin tuaj
Mos ia ngarkoni tjetrit.
Prano tani ose do të vazhdosh
Duke justifikuar veten si një fëmijë.
Mos harroni se në çdo kohë
eshte mire te fillosh
dhe se askush nuk është aq i tmerrshëm të heqësh dorë.
Mos harroni se shkaku i së tashmes tuaj është e kaluara juaj;
ashtu si shkaku i së ardhmes suaj do të jetë e tashmja juaj

Mësoni nga të theksuarit, nga të fortët;
Nga ata që nuk i pranojnë situatat,
Kush do të jetojë përkundër gjithçkaje.
Mendoni më pak për problemet tuaja
Dhe më shumë në punën tuaj
dhe zgjidhjet do të vijnë t'ju takojnë vetë.

Mësoni të lindni nga dhimbja
Dhe të jetë më i madh
sesa pengesat më të mëdha
Shikoni në pasqyrën e vetvetes dhe do të jeni të lirë dhe të fortë
Dhe do të pushoni së qeni një kukull e rrethanave
Sepse ju vetë jeni arkitekti i fatit tuaj.

Çohu dhe shiko diellin në mëngjes
Dhe frymë dritën e agimit.
Ju jeni pjesë e fuqisë së jetës.
Tani zgjohuni, luftoni, ecni, vendosni mendjen tuaj
Dhe kështu do të keni sukses në jetë;
Kurrë mos mendo për fat, sepse fati është
preteksti i dështimeve.

Çfarë mendoni për këto tekste? A mendoni, siç bëj unë, që letërsia mund t'ju "shpëtojë" në situata të caktuara? A keni ndonjë tekst tjetër për t'ju ndihmuar dhe dëshironi të ndani? Fundjave e lumtur!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   José dijo

    Unë gjithashtu rekomandoj që për ditët e këqija (dhe ato të mirat) të lexoni Carmen Guillén