Gloria Fuertes: poezi

Poezi Gloria Fuertes

Burimi i fotografisë së Gloria Fuertes: Poezi - Facebook Gloria Fuertes

Nuk ka dyshim se Gloria Fuertes është një nga shkrimtaret më të njohura në botë. Poezitë e tij mbahen mend pothuajse gjithmonë, sepse ne jemi rritur me to. Por e vërteta është se ajo ishte më shumë se një poete për fëmijë. Si figura e fortë e Gloria, ashtu edhe poezitë e saj qëndrojnë me kalimin e kohës.

Por Kush ishte Gloria Fuertes? Cilat janë poezitë më të rëndësishme që keni shkruar? si ishte?

Kush është Gloria Fuertes

lavdi e forte

Burim. Zenda

Sipas fjalëve të Camilo José Cela, Gloria Fuertes ishte një 'engjëll kurvë' (më falni). Ajo nuk e ka pasur jetën e lehtë, e megjithatë ka arritur të shkruaj disa nga poezitë më të bukura për fëmijë.

lavdi e forte ka lindur në Madrid në vitin 1917. Ajo u rrit në lagjen Lavapiés, në gjirin e një familjeje modeste (nënë rrobaqepëse dhe baba portier). Fëmijërinë e ka kaluar mes shkollave të ndryshme, disa prej të cilave i ka treguar në poezitë e tij.

Në moshën 14-vjeçare, e ëma e regjistroi në Institutin e Edukimit Profesional të Grave, ku mori dy diploma: stenografi dhe Daktilografi; dhe atë të Higjienës dhe Kujdesit për Fëmijët. Megjithatë, në vend që të shkonte në punë, ai vendosi të regjistrohej në Gramatikë dhe Letërsi.

Qëllimi juaj, dhe ajo që ajo kishte dashur gjithmonë të ishte, ajo ishte një shkrimtare. Dhe ia doli në vitin 1932, në moshën 14-vjeçare, kur botuan një nga poezitë e tij të para, "Fëmijëria, rinia, pleqëria ...".

Puna e parë që kishte ishte llogaritar në një fabrikë, gjë që i dha kohë të shkruante poezi. Ishte në vitin 1935 që ai botoi një përmbledhje të tyre, Ishulli i injoruar, dhe filloi të jepte recitale me poezi në Radio Madrid. Megjithatë, ai nuk e la punën. Nga viti 1938 deri në vitin 1958 ajo punoi si sekretare derisa mundi ta linte. Dhe është se përveç asaj pune ajo kishte edhe një tjetër si redaktore në një revistë për fëmijë. Ishte ai zhanër që arriti t'i hapte dyert e famës, që i erdhi në vitin 1970 kur Televizioni spanjoll e shfaqi atë në programet e tij për fëmijë dhe të rinj dhe i bëri të njohura botërisht poezitë e tij.

Së fundi, dhe për shkak se është një nga poezitë ku ajo vetë flet për jetën e saj, ju lëmë ashtu siç u prezantua.

Autobiografia

Gloria Fuertes ka lindur në Madrid

në moshën dy ditëshe,

Epo, lindja e nënës sime ishte shumë e mundimshme

që nëse neglizhohet vdes për të jetuar për mua.

Në moshën tre vjeçare ai tashmë dinte të lexonte

Unë e dija punën time në moshën gjashtë.

Unë isha i mirë dhe i dobët

i lartë dhe disi i sëmurë.

Në moshën nëntë vjeç më kapi një makinë

tashmë në katërmbëdhjetë më kapi lufta;

Në moshën pesëmbëdhjetë vjeç vdiq nëna ime, ajo u largua kur unë kisha më shumë nevojë për të.

Mësova të bëj pazare në dyqane

dhe për të shkuar në qytete për karota.

Deri atëherë fillova me dashuri,

- Nuk them emra -

falë kësaj, arrita ta përballoja

rinia ime e lagjes.

Doja të shkoja në luftë, ta ndaloja,

Por më ndaluan në mes të rrugës

Pastaj doli një zyrë për mua,

ku punoj si budalla,

"Por Zoti dhe bellhop e dinë që unë nuk jam."

Unë shkruaj natën

dhe shkoj shumë në fushë.

Të gjitha të miat kanë vdekur prej vitesh

dhe jam me i vetem se vetja.

Unë kam postuar vargje në të gjithë kalendarët,

Unë shkruaj në një gazetë për fëmijë,

dhe dua te blej nje lule natyrale me keste

si ato që i japin Pemanit ndonjëherë.

Poezitë më të mira të Gloria Fuertes

Poezitë më të mira të Gloria Fuertes

Burimi: Facebook Gloria Fuertes

Më poshtë kemi përpiluar disa nga poezitë e Gloria Fuertes në mënyrë që, nëse nuk i njihni, të shihni se si ka shkruar. Dhe, nëse i njihni, atëherë me siguri do t'i lexoni sërish sepse janë nga më të mirët në poezi.

Kur të emërojnë

Kur të emërojnë,

më vjedhin pak nga emri yt;

duket si gënjeshtër,

se gjysmë duzinë letrash thonë kaq shumë.

Çmenduria ime do të ishte të zhbëja muret me emrin tënd,

Unë do të shkoja të pikturoja të gjitha muret,

nuk do të kishte një pus

pa u treguar unë

të thuash emrin tënd,

as mal guri

ku nuk do të bërtas

mësimi i jehonës

gjashtë letrat tuaja të ndryshme.

Çmenduria ime do të ishte,

Mësojini zogjtë ta këndojnë atë,

Mësoni peshkun ta pijë atë,

Mësojini burrat se nuk ka asgjë,

si të çmendesh dhe të përsërisësh emrin tënd.

Çmenduria ime do të ishte të harroja gjithçka,

nga 22 shkronjat e mbetura, nga numrat,

të librave të lexuar, të vargjeve të krijuara. Përshëndetni me emrin tuaj.

Kërkoni bukë me emrin tuaj.

- Ai thotë gjithmonë të njëjtën gjë - do të thoshin ata në hapin tim, dhe unë, aq krenar, aq i lumtur, aq i gëzuar.

Dhe unë do të shkoj në botën tjetër me emrin tënd në gojë,

për të gjitha pyetjet unë do t'i përgjigjem emrit tuaj

- Gjykatësit dhe shenjtorët nuk do të kuptojnë asgjë -

Zoti do të më dënonte ta them pa pushim përgjithmonë.

E shihni çfarë marrëzie

E shihni çfarë marrëzie,

Më pëlqen të shkruaj emrin tënd

plotësoni letrat me emrin tuaj,

mbushe ajrin me emrin tënd;

tregoni fëmijëve emrin tuaj,

shkruaj babait tim të vdekur

dhe thuaji se emri yt është i tillë.

Besoj se sa herë që e them, ju më dëgjoni.

Mendoj se është fat.

Unë shkoj nëpër rrugë shumë i lumtur

dhe nuk mbaj asgjë përveç emrit tënd.

Autobio

Unë kam lindur në një moshë shumë të re.

Unë pushova së qeni analfabet në moshën tre vjeçare,

e virgjër, në moshën tetëmbëdhjetë,

martir, në moshën pesëdhjetë.

Mësova të ngas biçikletën,

kur nuk më arritën

këmbët në pedale,

të puth, kur nuk më arrinin

gjinjtë në gojë.

Shumë shpejt arrita pjekurinë.

Ne shkolle,

e para në Urbanistikë,

Historia e Shenjtë dhe Deklarata.]

Nuk më përshtateshin as Algjebra, as motra Maripili.

Më pushuan nga puna.

Unë kam lindur pa pesetë. Tani,

pas pesëdhjetë vjet pune,

Une ka m dy.

Gjeli zgjohet

Kikiriki,

Jam këtu,

tha gjeli

Kolibri

Gjeli i kolibrit

ai ishte flokëkuqe,

dhe ishte kostumi i tij

me pendë të bukur.

Kikiriki.

ngrihu fshatar,

se dielli është tashmë atje

Rrugës.

-Kikiriki.

ngrihu fermer,

zgjohu me gëzim,

dita po vjen.

-Kikiriki.

Fëmijët e fshatit

zgjohu me ole,

ju pret në "shkollë".

Qyteti nuk ka nevojë për orë

gjeli ia vlen alarmin.

Në kopshtin tim

Në bar më flasin pemët

të poemës hyjnore të heshtjes.

Nata më befason pa buzëqeshje,

duke më trazuar në shpirt kujtimet.

* * *

Era! dëgjon!

ne pritje! mos shko!

Ana e kujt është? Kush e tha këtë?

Puthje qe prita, me ke lene

Në krahun e artë të flokëve të mi

Mos shko! Ndriçoni lulet e mia!

Dhe unë e di, ti, lajmëtar miku i erës;

përgjigju duke thënë se më ke parë,

me librin e zakonshëm mes gishtave.

Ndërsa largohesh, ndezi yjet,

ata kanë marrë dritën dhe unë mezi shoh,

dhe unë e di, era, është e sëmurë nga shpirti im;

dhe merre këtë "datë" me të me një fluturim të shpejtë.

... Dhe era më përkëdhel ëmbël,

dhe mbetet i pandjeshëm ndaj dëshirës sime ...

Poezitë më të mira të Gloria Fuertes

Burimi: Gloria Fuertes Facebook

Mendoni, mendoni ...

Mendoni, mendoni ...

Mendoni, mendoni ...

Mendoni, merrni me mend:

ai është i hipur mbi një gomar

ai është i shkurtër, i shëndoshë dhe me bark,

mik i një zotërie

e mburojës dhe shtizës,

di thëniet, është i zgjuar.

Mendoni, mendoni ...

Kush është ai? (Sancho Panza)

Fjali

Se ti je në tokë, Ati ynë,

Se të ndjej në thumbin e pishës,

Në bustin blu të punëtorit,

Në vajzën që qëndis lakuar

Pjesa e pasme, duke përzier fillin në gisht.

Ati ynë që je në tokë,

Në brazdë

Në kopësht,

Në minierë,

Në port,

Në kinema,

Në verë

Në shtëpinë e mjekut.

Ati ynë që je në tokë,

Ku e keni lavdinë dhe ferrin tuaj

Dhe harresa juaj; që jeni në kafene

Aty ku të pasurit pinë sodën e tyre.

Ati ynë që je në tokë,

Në një stol në leximin e Prado.

Ti je ai plaku që u jep thërrime buke zogjve në shëtitje.

Ati ynë që je në tokë,

Në cikadë, në puthje,

Në gozhdë, në gjoks

Nga të gjithë ata që janë të mirë.

Babai që jeton kudo,

Zoti që depërton në çdo vrimë,

Ti që largon ankthin, që je në tokë,

Ati ynë, ne të shohim ty

Ato që duhet t'i shohim më vonë,

Kudo, ose atje në qiell.

Ku po shkon, marangoz? (CAROL)

-Ku po shkon marangoz

me reshjet e borës?

-Unë shkoj në mal për dru zjarri

për dy tavolina.

-Ku po shkon marangoz

me këtë acar?

- Unë shkoj në mal për dru zjarri,

Ati im pret.

-Ku po shkon me dashurine tende

Fëmija i Agimit?

-Unë do t'i shpëtoj të gjithë

ata që nuk më duan.

-Ku po shkon marangoz

kaq herët në mëngjes?

- Unë jam duke shkuar në luftë

për ta ndaluar atë.

Në buzë

Une jam i gjate;

në luftë

Unë peshoja dyzet kilogramë.

Unë kam qenë në prag të tuberkulozit

në buzë të burgut,

në prag të miqësisë,

në skajin e artit,

në prag të vetëvrasjes,

në prag të mëshirës,

në prag të zilisë,

në prag të famës,

në buzë të dashurisë,

buzë plazhit,

dhe pak nga pak me bente gjumi,

dhe këtu jam duke fjetur në buzë,

në prag të zgjimit.

çiftet

Çdo bletë me partnerin e saj.

Çdo rosë me putrën e saj.

Secilit temën e tij.

Çdo vëllim me kopertinën e tij.

Secili djalë me llojin e tij.

Secili bilbil me fyellin e tij.

Secili fokus me vulën e tij.

Çdo pjatë me filxhanin e saj.

Çdo lumë me grykëderdhjen e tij.

Çdo mace me macen e tij.

Çdo shi me retë e tij.

Çdo re me ujin e saj.

Secili djalë me vajzën e tij.

Çdo ananas me ananasin e tij.

Çdo natë me agimin e saj.

Deveja e vogël

Deveja u shpua

me një gjembaç rrugor

dhe mekaniku Melchor

i dha verë.

Balthazar

shkoi për të mbushur karburant

përtej pishës së pestë ...

dhe i madhi Melchior ishte i shqetësuar

ai u konsultua me "Longinus"-in e tij.

- Nuk arritëm,

nuk arritëm,

dhe Lindja e Shenjtë ka ardhur!

- Ora është dymbëdhjetë e tre minuta

dhe tre mbretër kanë humbur.

Deveja çalë

më shumë gjysmë i vdekur se i gjallë

zvarritet prej pelushi

mes trungjeve të ullinjve.

Duke iu afruar Gasparit,

Melchior i pëshpëriti në vesh:

-Mirë deve birria

se në Lindje të kanë shitur.

Në hyrje të Betlehemit

deveja lemzë.

Oh çfarë trishtimi kaq i madh

në belfo dhe në tipin e tij!

Mirra po binte

përgjatë rrugës,

Baltasar mban gjoksin,

Melchior po e shtynte bugun.

Dhe tashmë në agim

- zogjtë tashmë po këndonin -

tre mbretërit qëndruan

i hapur dhe i pavendosur,

duke dëgjuar të folur si burrë

tek një fëmijë i porsalindur.

-Nuk dua as ar, as temjan

as ato thesare kaq të ftohta,

Unë e dua devenë, e dua atë.

Unë e dua atë, - përsëriti Fëmija.

Kthehen në këmbë tre mbretërit

i rrëzuar dhe i munduar.

Ndërsa deveja u shtri

gudulis fëmijën.

Në fytyrën time të rrumbullakët

Në fytyrën time të rrumbullakët

Unë kam sy dhe hundë

dhe gjithashtu pak gojë

për të folur dhe për të qeshur.

Me sytë e mi shoh gjithçka

me hundë bëj achis,

me gojën time si si

kokoshka.

Gomar i gjorë!

Gomari nuk do të pushojë kurrë së qeni gomar.

Sepse gomari nuk shkon kurrë në shkollë.

Gomari nuk do të bëhet kurrë kalë.

Gomari nuk do të fitojë kurrë gara.

Çfarë faji ka gomari që është gomar?

Në qytetin e gomarit nuk ka shkollë.

Gomari e kalon jetën duke punuar,

duke tërhequr një makinë,

pa dhimbje e pa lavdi,

Dhe fundjavat

i lidhur me rrotën e Ferrisit.

Gomari nuk mund të lexojë,

por ka memorie.

Gomari arrin i fundit në vijën e finishit,

Por poetët i këndojnë atij!

Gomari fle në një kasolle prej kanavacë.

Mos e quaj gomarin gomar,

quaj atë "ndihmës i njeriut"

ose e quaj person

A dini më shumë poezi që ia vlen të kujtohen nga Gloria Fuertes?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.