_ Wunhering hënat, nga Emily Bronte. 6 fytyra për Katherine Earnshaw dhe Heathcliff

Emily Brontë lindi në një ditë si sot Vjet 199. Rrallë është kaq shumë talent letrar u bashkuan në të njëjtën familje, por ajo dhe motrat e saj Charlotte (Jane Eyre, Shirley) dhe Anne (Agnes Grey, Qiramarrësi i Wildfell Hall) ata kishin mbetur për përjetësi. Çështja e Emily është edhe më e habitshme për arritjen e asaj përjetësie me një roman të vetëm, Lartësitë Wuthering (1847) Titulli i duhur për samitin që gjithashtu përfundimisht arriti si mishërim i romanit romantik viktorian.

Nënshkruar me pseudonimin e Ellis zile dhe i sharë nga kritikët e kohës, më vonë u njoh si një shembull unik i shprehje më e thellë dhe më e përmbajtur e shpirtit romantik anglez. Vendosja e tij në kopsat e errëta të Yorkshire dhe personazhet e tij kryesorë, i paqëndrueshëm Katherine Earnshaw dhe e egër dhe e pasionuar Heathcliff, tij e paharrueshme. Sot ne bëjmë një turne në disa nga fytyrat i cili i luajti ato në dhjetra të adaptime filmike dhe televizive që janë bërë.

Vuajtjet e mia të mëdha në këtë botë kanë qenë vuajtjet e Heathcliff, unë i kam parë dhe ndjerë secilin nga fillimi. Mendimi i madh i jetës sime është ai. Nëse gjithçka do të vdiste dhe ai do të shpëtonte, unë do të vazhdoja të ekzistoja, dhe nëse gjithçka do të mbetej dhe ai do të zhdukej, bota do të ishte krejtësisht e çuditshme për mua, nuk do të më dukej se unë jam pjesë e saj. Dashuria ime për Linton është si gjethja e pyjeve: koha do ta ndryshojë atë, unë tashmë e di që dimri ndryshon pemët. Dashuria ime për Heathcliff i ngjan shkëmbinjve të thellë të përjetshëm, një burim i kënaqësisë pak të dukshme, por të domosdoshme. Nelly, unë jam Heathcliff, ai është gjithmonë, gjithmonë në mendjen time, jo si kënaqësi, pasi nuk jam kënaqësi për veten time, por si qenia ime. Pra, mos fol përsëri për ndarje, është e pamundur ...

Kjo eshte një nga paragrafët më të njohur e këtij intensiv dhe të tmerrshëm histori e dashurisë, hakmarrjes, urrejtjes dhe çmendurisë midis Katherine Earnshaw dhe Heathcliff. Dhe ai që përmban thelbi që e përmbledh më saktësisht. Një dashuri që do të zgjasë përtej vdekjes dhe pasardhësve të tij.

Megjithatë, struktura e tij si roman është komplekse dhe, në atë kohë, befasoi kritikët dhe lexuesit. Nuk është e lehtë për t’u lexuar dhe, si gjithmonë, ata do të jenë më dembelët ose ata që nuk kanë qenë në gjendje të kalojnë përtej faqeve të para. Pra, ne kthehemi edhe një herë në mundësi më komode: e tyre adaptime dhe versione të ndryshme në film dhe televizion. Këto janë vetëm disa.

Lartësitë Wuthering (1939)

Prodhimi i Amerikës së Veriut i drejtuar nga William Wyler, ishte adaptimi i parë për kinemanë. Ai kishte një nga ato aktorët që bashkuan performancën më të mirë britanike në atë kohë. Lawrence Olivier, Merle Oberon dhe David Niven kompozuan Heathcliffs, Katherine dhe Edgar Linton me tonin më të përmbajtur të kohës.

Lartësitë Wuthering (1970)

Britanik U drejtua nga Robert Fuest dhe luajti nga të sapoardhurit e atëhershëm Timothy Dalton dhe Anna Calder-Marshall. Wasshtë nominuar në Golden Globes për Best OST.

Lartësitë Wuthering (1992)

Gjithashtu britanike. Tani janë 25 vjet nga premiera e kësaj përshtatjeje të drejtuar nga Peter Kosminsky. U interpretua nga dy aktorë në karrierën më të mirë: francezja Juliette Binoche dhe anglezi Ralph Fiennes. Dhe kolona zanore e bukur, e cila tashmë ia vlen të shikohet, u nënshkrua nga kompozitori japonez Ryuichi Sakamoto.

Lartësitë Wuthering (1998)

Filmi televiziv britanik me regji të David Skynner. Protagonistët janë Orla Blady dhe Robert Cavanagh. Gjithashtu atje ishte një i ri Matthew Macfadyen si Hareton Earnshaw, një aktor tjetër i rregullt i historive të periudhës dhe më vonë i famshëm.

Lartësitë Wuthering (2009)

Miniseri televizive me dy episod, i drejtuar nga Coky Giedroyc dhe me protagonist Charlotte Riley dhe një Tom Hardy ende jo të njohur, të cilët ishin një çift në jetën reale.

Lartësitë Wuthering (2011) 

U drejtua nga Andrea Arnold dhe luajti Kaya Scodelario si Catherine dhe James Howson si Heathcliff.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.