Lamtumirë Juan Marsé. Një përmbledhje e veprës së tij më të shquar

Ne i kemi thënë lamtumirë Juan Marsé. Ai ishte 87 vjeç dhe ka qenë një nga rrëfyesit më të rëndësishëm të letërsisë bashkëkohore në këtë vend. Nga Barcelona, ka ikur edhe prej andej. Lini një trashëgimi të plotë tituj të paharrueshëm si Pasditet e fundit me Terezën, Nëse ata të tregojnë se kam rënë ose magji e Shangait, përveç artikujve, tregimeve dhe veprave të tjera. Fitues i Çmimi Planet dhe Cervantes, emri i tij është i lidhur me rrëfimin më të mirë. Kjo eshte nje rishikim ndaj punës së tij.

I mbyllur me një lodër të vetme (1960)

Romani i parë nga Juan Marsé është një grup i shumë personazheve, temave dhe cilësimeve të përsëritura në të gjithë punën e tij të mëvonshme. Ai tregon historinë e të rinjve të klasës së mesme, fëmijëve të familjeve të prekura nga lufta civile.

Pasditet e fundit me Terezën (1966)

Ishte Çmimi i Shkurtër i Bibliotekës dhe gjithashtu e tij suksesi më i njohur edhe ndërkombëtarisht. Me karaktere unike si ajo Pijoaparte, shembull tipik i klasave të ulta dhe të margjinalizuara që kërkojnë prestigj shoqëror, dhe Teresa, një vajzë e bukur, studente dhe nga një familje e mirë e borgjezisë së lartë katalanase.

U bë një Përshtatja e filmit en 1984 nga Gonzalo herralde, i cili gjithashtu nënshkruan skenarin së bashku me të tijin Juan Marsé. Dhe kishte një hedhje të zileve me Maribel Martín, gelngel Alcázar, Cristina Marsillach, Mónica Randall ose Alberto Closas ndër shumë të tjerë.

Nëse të thonë se unë rashë (1973)

Një tjetër titull themelor në veprën e Marsé. Ai e shkroi atë në fund të viteve gjashtëdhjetë dhe ishte e ndaluar nga censura, për fotografinë e tij të jetës gjatë regjimit të Frankos. Shtë gjithashtu një nga romanet e tij më personalë.

Vajza me brekë të artë (1978)

Protagonist është Luys Forest, një shkrimtar i vjetër Falangist, i ve dhe me një prestigj të reduktuar letrar, i cili shkruan kujtimet e tij, duke i retushuar ato në lehtësinë e tij dhe në mënyrën më romantike të mundshme. Kundërpika është vendosur nga mbesa e tij Mariana - vajza me brekë të artë - duke e paralajmëruar atë për pasojat e dëshirës për të ribërë të kaluarën e tij. Fitues i Çmimi Planetishte të marrë në kinema në vitin 1979 nga Vincent Aranda dhe luajti me Victoria Abril.

Një ditë do të kthehem (1982)

Jan Julivert Monn Ai ishte një gueril dhe grabitës të bankave gjatë periudhës së parë të pasluftës. Kur ai largohet nga burgu, para pritjes së të gjithëve për të parë se si dhe çfarë do të jetë hakmarrja e tij, megjithatë, ai kthehet në shtëpi me këtë hakmarrje harruar dhe qëllimi i vetëm për të rindërtuar një jetë që të gjithë tashmë e konsiderojnë të humbur.

Dashnori dygjuhësh (1990)

Juan Mares ai është një ëndërrimtar që e ka bërë veten e tij, të cilin gruaja e tij tradhton dhe braktis edhe pse është totalisht i dashuruar. I fundosur Në dëshpërim dhe skamje, ai bëhet një i dëbuar që endet nëpër lagjet e varfëra të Barcelonës derisa të dalë me një plan: ai i bëj një karnego thirri Faneca për të fituar përsëri ish-gruan e tij.

Vincent Aranda ishte përsëri në krye të tij adaptimi i filmit en 1993 që luanin Imanol Arias dhe Ornella Mutti ndër të tjerët.

Magji e Shangait (1993)

Ne jemi në Barcelonë të 1984, dhe kapitenin Blay ai ende mban zi për luftën e humbur dhe djemtë e tij të vrarë atje. Me të shkon danieli i vogël dhe së bashku ata ecin midis personazheve si Vëllezërit Chacón, i cili ruan hyrjen e shtëpisë në të cilën jeton Susana, një vajzë e sëmurë, bijë e Anita dhe Kim, një revolucionar. Vjen një mik dhe shoqërues i Kim, Forcat, i cili do t'u tregojë fëmijëve Aventura që babai i vajzës kishte brenda Shanghai, të ballafaquar me nazistë, njerëz të armatosur të pamëshirshëm dhe gra fatale.

Fernando Trueba nënshkroi e tij version filmi në 2002 luanin me yje Ariadne Gil, Fernando Fernan Gomez, Jorge Sanz ose Rosa Maria Sardà.

Bishtat e hardhucës (2000)

Përsëri ne kemi një adoleshent shumë imagjinar si protagonist, David dhe qeni i tij Spark. Ata, së bashku me inspektorin e dashur Galvan, ose Rosa Bartra, një flokëkuqe të bukur shtatzënë, edhe një herë kast personazhesh të paharrueshëm në një histori me më shumë ëndrra dhe fantazma të përfshira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.