Lamtumirë David Gistau, gazetar dhe shkrimtar. Librat e tyre

Foto e David Gistau: (c) Bernardo Díaz, nga El Mundo.

David gistau, gazetar dhe shkrimtar, ndërroi jetë dje pas dy muajsh në gjendje kome për shkak të a dëmtim truri vuajti duke praktikuar sportin e tij të preferuar, boksi. Dhe natën e kaluar kur mësova - pak e dinin gjendjen e tij - Unë nuk mund ta shmangja së pari befasinë, dhe tërbimin dhe hidhërimin me vone Sepse E lexova, e dëgjova dhe e admirova.

Për stilin e tij, mprehtësinë dhe bonhominë, lehtësinë e të folurit, foljen e tij të mprehtë dhe të mprehtë se, për njerëzit që nuk e zotërojnë me zë të lartë si unë, ishte një kënaqësi. Sot E kam të vështirë të shkruaj këtë artikull, por ia vlen të shkarkoni trishtimin dhe të mendoni se kjo prozë do të mbetet e pandryshuar në e saj artikuj y libra i cili gjithashtu shkruajti. Pusho në paqe. 

David Gistau - Madrid, 1970-2020

Kaq shumë gjëra janë shkruar (dhe unë tashmë i kam lexuar) dhe për kaq shumë të mirë dhe të mirë të kolegëve të tij rreth David Gistau, dhe në kaq pak orë pasi dëgjova lajmin e vdekjes së tij, që unë, shkrimtar i përulur i këtij blogu letrar, nuk guxoj ta komentoj dhe shumë më pak për tu krahasuar. Mund të shtoj vetëm një pjesa e miliontë për ta si lexues, dëgjues dhe admirues nga Gistau.

Nga si proza ​​e tij më magjepsi një ditë duke lexuar një nga artikujt e tij në Arsyeja, pas në ABC dhe tani ne Bota. Dhe si më pas Fillova ta dëgjoja në Onda Cero (si në tubimet e mëngjesit ashtu edhe në programe të tilla si Kultura), KOPJE në mëngjes me Carlos Herrera - dhe në hapësira të tjera të Antena 3 si kohët e fundit në Telecinco.

Unë vazhdoja ta kapja ton zemërmirë, tij duke ditur të hidhet nga një temë në një tjetër - qoftë kjo politikë, kinema, kulturë, sport apo muzikë - pa humbur një jote të mprehtësisë dhe përdorimit të fjalëve dhe shprehjeve të përsosura me një shkathtësi dërrmuese. Përveç kësaj, ne ndanim shijet e muzikës rock, ekipin e futbollit dhe pak dashuri për pedantrinë dhe fjalimin politik korrekt në politikë ose kudo tjetër.

Një shkathtësi që, më shumë se zili, më mahniti dhe kjo është arsyeja pse unë e admiroja aq shumë. Dhe për këtë karakter pa artific që tregoi edhe me fizikun e tij të fortë, gjithashtu me shijen time më personale, se nuk jam një kukull me kostum dhe kravatë. Gjithashtu, ai ishte nga klasa ime, nga brezi im i viteve 70. Pra kur a shoqërues i shkëlqyeshëm, lloji nga i cili mësoniEdhe nëse nuk e keni njohur, gjithmonë duhet ta theksoni. Dhe Gistau ka shkëlqyer. Por ai ende kishte shumë ...

Librat e tyre

Sepse ju e shihni atë disa kolona në gazetë ishin shumë të vogla për një folje kaq të pastër dhe të rafinuar, i cili nuk u martua me askënd, çfarëdo që ata thonë. Ai kishte histori për të treguar pa pushim dhe atë që i pëlqente, pasi të gjithë shkrimtarët tërheqin nga vetja kur jemi të apasionuar pas diçkaje. Gjëja e Gistau ishte boksi. Gjithashtu Real Madrid, John Ford, Harley Davidsons apo Mafia në të gjitha aspektet e saj. Boksi, dhe disa pasoja të një aksidenti të mëparshëm me motor në Argjentinë, atdheu i gruas së tij, kanë përfunduar duke e rrëzuar atë fatalisht dhe padrejtësisht.

Dhe boksit ai i kushtoi të tijat Goditje të ulëta, ku ai mblodhi në një palestër një trajner tashmë të kthyer nga pothuajse gjithçka, me një prezantues televiziv që kërkon të kthehet në kohën e tanishme dhe një gangster nga bota e nëndheshme që kontrollon gjithçka dhe të gjithë.

Su debutimi ishte Sepse nuk ka vezë, në lidhje me përvojat e tyre si reporter rishtar në luftë Afganistan. Ndiqet me Çfarë po na bën, ZP?, ku ai kritikoi aspektet më të diskutueshme të qeverisë së José Luis Rodríguez Zapatero. Y nuk ka kaluar një vit kush e mori te fundit Njerëzit që u larguan.

Artikuj

Të gjithë ia vlen të lexohen, por janë për të nxjerrë në pah e fundit e nënshkruar irlandezët, Filmi i Martin Scorsese për ata gangsterë që i donte aq shumë; Y një sot sa tronditëse aq edhe lëviz Nga Martini në Meconium, shkruar 10 vjet më parë pasi u bë baba për herë të parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose A. Alvarez Alija dijo

  Mëshirë dhe dhimbje të thellë në zemër.
  Së pari, dhe shumë vite më parë, ai më pushtoi me pendën e tij dhe pastaj unë e ndoqa atë në çdo vend që ai kishte kaluar, duke lënë në to mirësinë dhe mirëqenien e tij. Pak nga pak, fillova të ndihesha shumë afër tij, si diçka e imja, sikur të ishte nga familja ime, si shoku im më i mirë. Sot një shok më la. Zoti ju ka në lavdinë e tij, nëse Zoti ekziston dhe lavdia e tij gjithashtu.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Unë e ndaj pikëllimin me të njëjtin emocion. Unë tashmë e tregoj atë në artikull. Dhe është e vërtetë. Unë mendoj se David Gistau i kishte të gjithë lexuesit dhe dëgjuesit e tij si miqtë tanë. Do të na mungojë shumë.