Lajme për muajin maj. Përzgjedhja e romanit të zi, udhëtimit dhe komikes

Një muaj i ri i Mayo y i ri gati Ky është një zgjedhja e 5 titujve ku ka udhëtime përmes zhdukur BRSS dhe në trenat e komik, arratisjet shumë të errëta në Galicia tashmë Francë, në qytetin e Monet, dhe ribashkimet vëllazërore shumë intriguese në moors norvegjeze. Le të shohim.

Zambakë të zinj - Michel Bussi

Tashmë në libraritë

michel bussi është profesor në Universitetin e Rouen dhe kjo ishte e tija romani i dytë, i cili sot është një klasik i zhanrit në vendin galik, ishte titulli i zi më i shitur i vitit 2011 dhe fitoi shumë çmime. Suksesi i tij tashmë është përhapur në më shumë se 30 vende gjithashtu.

Isshtë vendosur në Giverny, fshati i Monet, dhe banorët e saj kanë shumë për të fshehur. Ndodh në trembëdhjetë ditë, fillon me një vrasje dhe mbaron me një tjetër. Kufoma e Jérôme Morval, një burrë po aq i apasionuar pas artit sa edhe për gratë, shfaqet në një lumë dhe në xhepin e tij ata gjejnë një kartolinë të Zambakëve të Ujit të Monet me fjalët: "Njëmbëdhjetë vjet, urime!" Dhe nga atje dramat do të kryqëzohen.

Jeta e fshehtë e Úrsula Bas - Arantxa Portabales

Maj 6

Arantza Portabales është konsideruar zonja e re e madhe e romanit kombëtar të krimit, megjithëse mendon se është një ekzagjerim. Por çështja është se Bukuria e kuqe, romani i tij i mëparshëm, ishte dhe vazhdon të jetë një sukses. Në të ai na prezantoi me policinë Santiago Abad dhe Ana Barroso, një çift karizmatik që trajtoi një çështje a la Agatha Christie dhe me një sfond madhështor të personazheve. Tani ai kthehet me këtë titull të dytë dhe të njëjtët protagonistë.

Këtë herë ata do të duhet të hetojnë zhdukja e Úrsula Bas, një shkrimtare e suksesshme, i cili bën një jetë me sa duket normale në Santiago de Compostela. Burri i saj, Lois Castro, do të shkojë për ta denoncuar atë në polici. Úrsula është rrëmbyer dhe ajo e di se herët a vonë ata mund ta vrasin.

Mbretëria - Jo Nesbø

Jo një vit pa një roman nga Jo Nesba (dhe nuk mungon). E kaluara ishte dy: Gjak në dëborë y Diell gjaku, i shkurtër dhe i pagëzuar si saga e Vrasësve të Oslos. Dhe tani vjen ky titull i ri ku gjejmë histori klasike e një bashkimi vëllazëror. Isshtë shkruar në vetën e parë dhe me vetëm 50 faqe të lexuara dhe duke ditur pëlhurën Nesbø, ajo tashmë më ka hequr zorrët dhe më ka vendosur disa miza pas veshit.

Protagonistët janë Roy, një njeri i vetmuar i cili jeton në një pallat të vjetër në male, larg të gjithëve. Ai është një ekspert i zogjve dhe drejton stacionin e karburantit të qytetit dhe të gjithë të tjerët po flasin për të. Pastaj kthehu , Carl, vëllai i tij i vogël, të cilin nuk e ka parë që kur shkoi të studionte në Shtetet e Bashkuara pesëmbëdhjetë vjet më parë, pas vdekjes tragjike të prindërve të tij në një aksident automobilistik. Ajo shoqërohet nga e saj gruaja e re, Shannon, një arkitekt enigmatik. Ata të dy synojnë ndërto një hotel të shkëlqyeshëm në tokat e vjetra familjare, të cilat përveç se i bënin të pasur, do të sillnin edhe prosperitet në zonë.

Por në qytetet e vogla të gjithë e njohin njëri-tjetrin dhe dinë për të episode të caktuara të së kaluarës ata ende nuk i kanë harruar.

Snowbreaker - Term -Jean Marc roketë dhe Bjamin Legrand

Maj 28

Pjesa e dytë dhe përfundimi i kësaj libër komik kulti i cili u bë në një film në 2013 nga drejtori i Parazitëve dhe që kohët e fundit është përshtatur në një seri televizive nga Netflix. Bëhet fjalë për përkthimin e librit Le Transperceneige 4. Fundi, botuar në vitin 2015, i cili i përket serisë Ndërprerës bore.

Snowbreaker, pas dekadash udhëtimi pa qëllim nëpër planetin e ngrirë, tashmë e ka bërë nuk është në gjendje të vazhdojë udhëtimin. Pasagjerët e saj - njerëzimi që ka mbijetuar - duhet të braktisin trenin në kërkim të një strehe të re. Ka rreziqe, por ata supozojnë se do të bëjnë më mirë. Ose jo…

Vera e fundit e BRSS - Sara Gutiérrez (me ilustrime nga Pedro Arjona)

Sara gutierrez Ajo është një mjek, një përkthyes, shkrimtar dhe gazetar rus.

Në këtë 2021 në Dhjetor ato do të përmbushen 30 vjet pas nënshkrimit të fundit të Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike të detyruar nga presidentët e shumë prej atyre republikave dhe të kryesuar nga Mikhail Gorbaçov. Ishte në verën e vitit 1991 kur autori, e cila nuk ishte plotësisht e huaj për këtë fakt, bëri një udhëtim që e mori nga Kharkovi (Ukrainë), ku isha duke studiuar oftalmologji, për të kaluar vendin, nga deti Baltik në Detin e Zi. Dhe i shkoi ndër mend të tregonte për këtë në këtë libër në të cilin ai kapi jo vetëm copëza të jetës së përditshme të dy viteve të fundit të BRSS, por edhe të pesë viteve të para të jetës së pavarur të republikave, të cilat ai gjithashtu kaluar atje.

Ai u jep letrave ilustrime Pedro Arjona, grafik dizajner, ilustrues dhe piktor. U bë e njohur si artist komik me kolektivin El Cubri, i cili gjatë viteve shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë rinovoi komiken me një vepër të karakterizuar nga radikalizmi i saj grafik.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.