Lajmet letrare Seix Barral: Shkurt 2017

lajm-letrar-gjashtë-barral-kopertinë

Dje ju prezantuam një artikull me lajmet letrare që Redaktues Seix Barral do të paraqitej në muajin Janar (nëse nuk e keni lexuar ende, mund ta bëni këtu) Sot, nga ana tjetër, ju prezantojmë më shumë lajme letrare nga i njëjti botues, por kësaj here referuar muajit shkurt.

Nëse dëshironi të dini se cilët libra të rinj do të dalin, këtu ju sjellim edhe 4 të tjerë.

Lajmet e Shkurtit, 2017

Këta janë katër librat që Shtëpia Botuese Seix Barral do të nxjerrë në shkurt të ardhshëm:

 • "Tre tigra te trishtuar" nga Guillermo Cabrera Infante kur kemi informacionin.
 • "Jeta e padukshme e Eurídice Gusmão" nga Martha Batalha.
 • "Një librari në Berlin" nga Françoise Frenkel kur kemi informacionin.
 • "Mac dhe pengesa e tij" Enrique Vila-Matas.

Nëse doni të dini pak më shumë për ato që ka secila prej tyre dhe çfarë na tregon kritika letrare, atëherë mund ta lexoni.

"Tre tigrat e trishtuar" nga Guillermo Cabrera Infante

letrare-lajm-seix-barral

Kanë kaluar 50 vjet nga lindja e kësaj vepre të mrekullueshme dhe Seix Barral ka dashur t’i japë nderim asaj duke botuar këtë botim me material të pabotuar deri më tani në Spanjë, si dhe me dosjen e censurës.

Për ata që nuk e dinë ende këtë punë, "Tre tigra te trishtuar" bashkon personazhe që i ngjajnë një koleksioni kamerave (jo portrete) nga Dorian Grey, personazhet e tij nuk janë këta burra dhe gra, madje as "fatkeqësitë e disa" në të cilat ai pa "një histori, një mit".
Heronjtë e tij janë nostalgjia, letërsia, qyteti, muzika dhe nata dhe, nganjëherë, ajo formë aktuale e artit që duket se i bashkon ata në një gjë të vetme: kinemanë. Nata e Havanës, izolare dhe urbane është protagonistja e këtij romani dhe çdo natë ata duan të shkrihen ose të shkrihen në natën e vetmuar, të gjatë të librit, e cila në fund fillon të agojë, e ngadaltë dhe zbuluese.

"Tre tigra te trishtuar" Wasshtë botuar nga Seix Barral në 1967 dhe ka marrë Çmimin e Shkurtër Bibliotekës në 1964.

"Jeta e padukshme e Eurídice Gusmão" nga Martha Batalha

Seix Barral ka hedhur bast shumë mbi këtë debutues Shkrimtar brazilian, pasi libri që na shqetëson, "Jeta e padukshme e Eurídice Gusmão"Është romani i tij i parë. Dhe ne besojmë se është një bast i mençur për shkak të asaj që disa gazeta dhe revista thonë për këtë:

 • "Një nga librat më të mirë të këtij viti", Ose Globe.
 • "Ka shije si klasike", Zyra e Postës Braziliane.
 • "Një roman argëtues me një mesazh të qartë feminist", VPRO.
 • "Një zë i ri i jashtëzakonshëm", Vogue.
 • "Një zonjë bashkëkohore Bovary", Tym.
 • Literatura e mirë na ndihmon të shohim jetën tonë të përditshme në perspektivë. Ky është rasti i Jetës së Padukshme të Eurídice Gusmão. Një libër i thjeshtë në formë dhe i pasur me përmbajtje », Vlera ekonomike.
 • «Me lehtësi dhe ironi, dhe nën perden e ndryshimeve të thella historike dhe shoqërore, Batalha na paraqet dy
  gra plot jetë, të afta të hapin një çarje në zemrat tona. Rreth tyre, një mori e
  personazhe piktoresk, në traditën më të mirë të realizmit magjik », Republika.
 • "Lexuesit që e duan letërsinë e Amerikës së Jugut do të njohin qartë një thashethem në sfond të quajtur" realizëm magjik "", Grace.

Lajmet letrare-Martha-Batalha

Jeta e padukshme e Eurídice Gusmão është historia e dy motrave dhe vendi i tyre në botë. Guida është e pavarur, jokonformiste, e guximshme dhe e lirë. Eurydice është një grua, nënë, kuzhiniere dhe ëndërrimtare. Të dy, jetikë dhe rebelë, marrin rrugë të ndryshme, por asnjëri prej tyre nuk është i kënaqur me zgjedhjen e tij. Do të duhet shumë kohë që ata të kuptojnë se lumturia gjithmonë shfaqet papritur.

Ky roman debutues është një këngë dashurie dhe respekti për nënat dhe gjyshet tona: gra të padukshme që nuk mundën
yll në jetën tënde. Martha Batalha merr, me sens i shkëlqyeshëm i humorit dhe gjuhë e pasur personale, pajis
me fjalë dhe ktheu magjinë të gjitha atyre grave me shpinë të fortë dhe ëndrra të thyera.

Si një informacion shtesë do të shtojmë se së shpejti do të merret në kinema. Ne shitje nga 7 shkurti.

"Një librari në Berlin" nga Françoise Frenkel

"Një librari në Berlin" është libri i vetëm që shkroi shkrimtari polak Françoise Frenkel. "Atë natë kuptova pse kisha mundur të duroja atmosferën shtypëse të viteve të fundit në Berlin ... Unë e doja librarinë time ashtu si e do një grua, me dashuri të vërtetë", shkruan Françoise Frenkel në atë që ishte romani i saj i vetëm. Pas botimit të tij, fati i këtij tregimtari të jashtëzakonshëm dhe të admirueshëm nuk u dëgjua më kurrë, historia e pabesueshme e të cilit, e vlerësuar nga Patrick Modiano si "një dëshmi mbresëlënëse", u rizbulua në 2015.

letrare-lajme-seix-barral-4

Në 1921, Françoise Frenkel, një grua e re me pasion për gjuhën dhe kulturën Franceze, themeloi librarinë e parë
Frëngjishtja e Berlinit, La Maison du Livre, një vend takimesh dhe diskutimesh për adhuruesit e librit. Me
Ngritja e nazizmit klima në kryeqytet ndryshon dhe Françoise duhet të arratiset në Paris, ku do të fillojë udhëtimin e saj
për të ikur nga persekutimi hebre.

Në shitje nga 7 Shkurti.

"Mac dhe pengesa e tij" nga Enrique Vilas-Matas

Në këtë vepër, Enrique Vilas-Matas shkatërron mitin e nevojës për zërin e vet ndërsa ripunon traditën për të demonstruar saktësisht se ai është pronari i një prej zërave më personalë në skenën bashkëkohore letrare; merret në thellësi me krijimin letrar pa hequr dorë nga humori; lartëson normalitetin përmes një protagonisti të çuditshëm dhe të veçantë dhe bën sikur improvizon në një roman mjeshtëror që përmban gjetje të shkëlqyera, falë një strukture të aftë të kthehet në vetvete si një çorape dhe ta lërë lexuesin me gojën hapur deri në përfundimin e saj perfekt.

letrare-lajme-enrique-vilas-matas

Mac sapo ka humbur punën e tij dhe ecën çdo ditë nëpër El Coyote, lagjja e Barcelonës ku jeton. Obshtë fiksuar
me fqinjin e tij, një shkrimtar të njohur dhe të njohur dhe ndihet i bezdisur sa herë që e shpërfill atë. Një ditë ai e dëgjon atë duke folur me shitësin e librave për tiparin e tij debutues Walter dhe pengesën e tij, një libër për të rinj plot pasazhe të papajtueshme dhe Mac, i cili përkëdhel idenë e shkrimit, pastaj vendos të modifikojë dhe përmirësojë këtë histori të parë që fqinji i tij do të preferonte të largohej në harresë.

Në shitje 14 shkurt.

Dhe nesër, artikulli tjetër dhe i fundit i këtyre risive letrare, duke iu referuar kësaj here muajit mars. A po e pret me padurim? Ne bejme!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.