Lajmet letrare Seix Barral: Janar 2017

editorial-lajme-gjashtë-barral-kopertinë

Një nga botuesit që më pëlqen më shumë është pa dyshim Gjashtë Barral: për pastërtinë e tij në botim, për thjeshtësinë e tij, për zgjedhjen e historive të tij për tu redaktuar ... Dhe nëse shikoj diçka me hollësi për të, ato janë i ri që do të na paraqitet janarin e ardhshëm. Nëse ju pëlqen shtëpia botuese Seix Barral apo jo, mbase midis këtyre risive të rradhës do të gjeni librin tuaj të preferuar të radhës. Kush e di!

E re për janar, 2017

Këto janë lajmet që Seix Barral do të nxjerrë në janar:

 • "Punë e plotë" nga Carson McCullers.
 • "Prolog për një luftë", nga Iván Repila.
 • "Trenat e ruajtur me rigorozitet" nga Bohumil Hrabal.
 • "George Orwell ishte një mik i imi" nga Adam Johnson.
 • "Të jesh ose të mos jesh (një trup)", nga Santiago Alba Rico.

"Punë e plotë" nga Carson McCullers

Carson McCullers është një nga autorët e mëdhenj të trillimeve bashkëkohore të Amerikës së Veriut, një klasik i padiskutueshëm që transmetoi me mjeshtëri të patejkalueshme madhështinë dhe tragjedinë e shpirtit njerëzor dhe dinte të ndriçonte brishtësinë dhe shkëlqimin e heshtur të ekzistencës si askush tjetër. Bota tronditëse, e pashpresë dhe thellësisht poetike e Carson McCullers përbën, me fjalët e Edith Sitwell, trashëgiminë e "një shkrimtari transcendental". Puna e saj ka joshur breza lexuesish, ndërsa kritikët e ngritën atë në piedestalin e klasikëve të shekullit XX.

Kjo vepër e plotë përbëhet nga librat e mëposhtëm:

 1. "Balada e kafesë së trishtuar", 168 faqe.
 2. "Reflektime në një sy të artë", 144 faqe.
 3. "Ora pa duar", 288 faqe.
 4. "Fryma e parajsës", 704 faqe.

editorial-news-seix-barral-janar

"Prolog për një luftë" nga Iván Repila

Rreth Iván Repila dhe veprës së tij letrare, ka thënë kritiku tjetri:

 • "Iván Repila është një nga zërat më të mëdhenj të letërsisë spanjolle", Dana Burlac, redaktore, Denoël.
 • "Iván Repila është një shkrimtar i fuqishëm, i cili e jep veten në maksimum", Adam Freudenheim, redaktor, Pushkin Press.
 • "Një gjuhë me bukuri të madhe", LeMonde.
 • "Një prozë e fortë dhe një stil brutal dhe preciz", Xavier Lapeyroux, Le Monde diplomatique.
 • «Literatura e lartë […]. Proza e Iván Repila është analitike, precize dhe e bukur […]. Vështrimi i tij mbizotërues është ai i një vizionari që na lajmëron për mundësitë e trillimit, për vlerën e saj të qenësishme artistike "Eileen Battersby, The Irish Times.

Nëse vendosni të lexoni "Prologu i një lufte"Ju do të lexoni një roman të fuqishëm në lidhje me distancën midis dëshirave tona dhe asaj që jeta na sjell pak nga pak kur plakemi. Duket shumë mirë! Në shitje 10 janar.

"Trenat e ruajtur me rigorozitet" nga Bohumil Hrabal

editorial-lajme-seix-barral

Sipas gazetës El País, "Trenat e ruajtur me rigorozitet" Shtë një nga romanet më emblematikë të shekullit të XNUMX-të nga ky autor çek.

Këtë libër do ta keni në shitje nga 10 janari, ashtu si ai i mëparshmi.

Në një stacion hekurudhor të vendosur afër kufirit Çekosllovako-Gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore, Miloš, një nxënës i ri i ndrojtur, do të na drejtojë përmes zbulimit të tij të veçantë të dëshirës dhe zgjimit të tij në botën e të rriturve. Konsideruar si një klasik evropian i pasluftës dhe vepra kryesore e Bohumil Hrabal, "Trenat e Ruajtura Rigorozisht" turbullon tmerrin me poezi, butësi dhe doza të mëdha humori. Një ode se si veprimet e vogla mund të ndikojnë në ngjarje të mëdha në histori.

"George Orwell ishte një mik i imi" nga Adam Johnson

Emrin Statusi civil. Profesioni Besimet fetare, preferencat politike, orientimi seksual. Gjithmonë i lidhur.
Përditësuar Një aparat fotografik në pëllëmbën e dorës. Dhe të mendojmë për gjithçka që bëri Stasi për të na spiunuar!
As ata nuk ishin në gjendje të ëndërronin për një botë në të cilën qytetarët mbajnë vullnetarisht pajisje monitorimi, monitorojnë veten e tyre dhe raportojnë për veten e tyre, në mëngjes, në mesditë dhe natën ", ankohet një nga personazhet në histori që i jep titullin antologjisë. Gjashtë historitë mjeshtërore që formojnë "George Orwell ishte një mik i imi" fitoi Adam Johnson the Çmimi Kombëtar i Librit në 2015. Tregime që shkojnë përtej kategorisë së trillimeve për t’u zhytur në realitet dhe për të adresuar çështje të tilla si marrëdhëniet midis teknologjisë dhe fuqisë, ndjeshmërinë për vuajtjet e të tjerëve dhe mënyrën se si politika e formon atë personale.

editorial-lajme-seix-barral-adam

Një libër mjaft i vlerësuar nga kritikët e specializuar. Në shitje 19 janar.

«Të jesh ose të mos jesh (një trup)» nga Santiago Alba Rico

Në këtë ese, Santiago Alba Rico, një nga filozofët më të njohur dhe krijues bashkëkohorë, na flet për trupshmërinë përmes përrallave tradicionale dhe miteve klasike, në kontekstin aktual të kapitalizmit global dhe shoqërisë teknologjike. Një libër për njerëzit kuriozë dhe të shqetësuar, një hyrje e thellë në thelbin e qenies njerëzore, për trupat e të gjitha moshave.

Në shitje 24 janar.

Nëse ju pëlqejnë këto lajme letrare për janarin, mos harroni artikujt që u referohen atyre që do të dalin në muajt shkurt dhe mars. Thelbësore, disa prej tyre!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.