Përzgjedhja e risive për muajin janar

Një tjetër vit që vjen i ngarkuar me lexime të reja. Kjo është një përzgjedhja e disa titujve të cilat dalin në janar. Për shije të ndryshme dhe emra kombëtarë dhe ndërkombëtarë.

Projekti Silverview - John Le Carré

12 Janar

Ne fillojmë me një klasik me një histori kaq të gjatë si Le Carré. Historia e tij e re na prezanton me Julian Lawndsley, i cili ka lënë punën e tij të vështirë në qytetin e Londrës për të bërë një jetë më të thjeshtë si pronar librari në një qytet të vogël bregdetar. Por nja dy muaj pas inaugurimit, një vizitë ndërpret qetësinë e Julianit: ajo e Eduard Avon, një emigrant polak që jeton në Silverview, një rezidencë e madhe në periferi të qytetit, i cili duket se di shumë për familjen e Julianit dhe tregon shumë. interes për të drejtuar biznesin e tij modest.

Vajzat e tjera - Santiago Diaz

13 Janar

Santiago Díaz bëri debutimin e tij të madh në romanin me Babai i mirë Me të cilën ai fitoi sukses të madh kritik dhe lexues. Tani ai rikthehet me këtë titull të dytë që luan sërish inspektorja Indira Ramos. E gjetëm duke kaluar ditët e fundit të pushimit në një qytet të vogël në Extremadura dhe kur kthehu në punë Në Madrid, e ka shumë të vështirë të përballet me nëninspektorin Iván Moreno, të cilit i fsheh një sekret të madh.

Megjithatë, ata do të duhet të punojnë së bashku përsëri për të zgjidhur një rast të ri: në një pikë karburanti gjurmët e këmbëve gjurmët e gishtave të atij që për shumë vite ishte njeriu më i kërkuar në vend. Vrasja brutale që ka kryer e ka parashkruar dhe policia nuk mund të ndalojë më të dyshuarin kryesor, i cili prej disa kohësh jeton me identitet të rremë. Por Ramos është i bindur se një vrasës si ai ai duhej të vriste përsërir, kështu që ju vetëm duhet të gjeni një krim nga i cili nuk mbeteni pa u ndëshkuar.

Falsifikimi i një rebeli - Lorenzo Silva dhe Noemí Trujillo

19 Janar

Lorenzo Silva hap 2022 dy herë me këtë titull të shkruar në katër duar sërish me Noemí Trujillo. Në të ata marrin Inspektore Manuela Mauri që, që nga fillimi i alarm për shëndetin, nuk ka marrë frymë dhe për herë të parë në jetën e tij ndihet i mbingarkuar nga ngjarjet. Pastaj, dhe për më tepër, a krimi i dyfishtë Ajo që ndodhi në Alcalá de Henares do t'ju heqë gjumin: Carlota, një vajzë nëntëmbëdhjetë vjeçare, njofton policinë kur gjen të atin dhe njerkën të vrarë në shtëpinë e tyre. Një festë ilegale dhe dëshmia e dhjetë të rinjve në luftë me shoqërinë do të jenë kyçe në zgjidhjen e çështjes.

Përveç kësaj, Silva prezanton edhe dora e Esterit, Një koleksion artikujsh mbi të tashmen e menjëhershme nga pranvera 2020 deri në mes të vjeshtës 2021.

Pesë dimra - Olga Merino

20 Janar

Olga Merino u vendos në Moska si korrespondent për Gazeta e Katalonjës në dhjetor 1992, pak pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Atje ai kaloi pesë dimra dhe ishte dëshmitar i një ndryshimi të tërë epoke që shënoi edhe një para dhe pas në jetën e tij personale. Në këtë ditar të një vajze njëzet e tetë vjeçare, ajo na tregon sesi e ndjek ëndrrën për të qenë shkrimtare, prestigjin profesional si gazetare dhe dashurinë e plotë e sublime. Gjithçka bie në kontrast me zërin e sotëm të atij idealisti.

Violeta - Isabel Allende

25 Janar

Ajo që ka të re në lidhje me Isabel Allende është me emrin e një gruaje: Violeta, e cila vjen në botë në një ditë të stuhishme të 1920 dhe ajo është fëmija i parë në një familje me pesë vëllezër e motra të trazuar. Që në fillim jeta juaj do të shënohet ngjarje të jashtëzakonshme. Ka ende jehona të Luftës së Madhe kur gripi spanjoll arrin në brigjet e vendit të tij të lindjes në Amerikën e Jugut, pothuajse në momentin e saktë të lindjes së tij.

Falë babait të tij, familja do të dalë e padëmtuar nga kjo krizë për të dalë ballë për ballë me një të re: Depresion i madh prish jetën elegante të Violetës deri atëherë. Familja juaj do të humbasë gjithçka dhe do të detyrohet të tërhiqet në a rajon i egër dhe larg vendit. Aty Violeta do të rritet dhe do ta ketë kërkuesi i parë.

Në një letër drejtuar një personi që e do mbi të gjithë, Violeta kujton shkatërruese zhgënjimet e dashurisë dhe romancat pasionante, momente varfërie dhe prosperiteti, humbje të tmerrshme dhe gëzime të pamasë.

Planet - Susana Martín Gijón

27 Janar

Dhe përfundojmë me një histori tjetër të Rruga e Vargasit, inspektori i famshëm i Martín Gijón. Në këtë histori të re paraqitja në një fushë golfi të kufomë të gjakosur e një gruaje vë në kontroll Grupin e Vrasjeve të Sevilla. Gjithashtu, për viktimën i kanë prerë këmbët. Vargas do të duhet të anulojë pushimet e planifikuara me Paco Arenas, ish-mentorin e tij dhe dashurinë e fshehtë me të cilin më në fund ka shkuar për të jetuar. Është radha e tij të hetojë në mes të një qyteti në alarmi maksimal për kushtet e motit dhe të shkatërruar nga shirat e rrëmbyeshëm që kanë lënë disa të zhdukur.

Ndërkohë, po shtohen lajmet se vrasësi me nofkën Animalista mund të ishte ende gjallë Dhe ai nuk do të vepronte i vetëm, pasi në një fermë janë shfaqur disa të zhveshur, ka ndodhur një ngjarje e përgjakshme në një akuarium dhe një grabitje misterioze në portin e Huelva. Por së shpejti e gjithë brigada do të jetë në një garë me kohën për të shpëtuar miliona njerëz nga një rrezik shumë më i madh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)