Lajmet letrare Seix Barral: Mars 2017

lajme letrare-gjashte-barral-portadaa

Ky është artikulli i tretë dhe i fundit që u referohet risive letrare që na paraqiten në Redaktues Seix Barral. Disa ditë më parë ju sollëm lajmet e muajit të Janar dhe dje ata të muajit të Shkurt. Sot ju sjellim lajmet letrare Seix Barral: Mars 2017.

Lajmet e Marsit, 2017

Këto janë lajmet e radhës që Redaktori Seix Barral do të lëshojë marsin e ardhshëm:

 • "Mbrojtjet" nga Gabi Martínez.
 • "Mbetjet e vdekshme" nga Donna Leon.
 • "Ligji natyror" shënuar nga Ignacio Martínez de Pisón kur kemi informacionin.

"Mbrojtjet" nga Gabi Martínez

letrare-lajme-gabi-martinez

Një roman i bazuar në të pabesueshmen histori e vertete e nje mjeku i cili vuajti sëmundjen që po hetonte dhe mobilizoi komunitetin mjekësor për ta provuar atë.

Gabi Martínez rindërton historinë e vërtetë të Dr. Escudero, një neurolog i cili pësoi një shpërthim çmendurie gjatë së cilës u përpoq të dëmtonte të dashurit e tij. Pas një diagnostikimi të gabuar, ai u pranua nga kolegët e tij në një spital psikiatrik dhe mori trajtim për një sëmundje mendore që nuk e kishte. Pas një viti në harresë, dhe për arsye të pasigurta, ai filloi të shërohej. Ai arriti të praktikonte përsëri mjekësi dhe, nga një rast i pabesueshëm, ai ndjeu se vuante nga një sëmundje neurologjike e sapo zbuluar: një sëmundje e rrallë autoimune që ai vetë kishte hetuar.

"Mbetjet e Vdekura" nga Donna Leon

Fik i lindur në Amerikë dhe i bazuar në Venecia

Autorja Donna Leon paraqet librin e saj më të fundit: "Mbetjet e vdekshme", ku na paraqet një rast të ri të Brunetti-ut të pagabueshëm. Librat e saj, për të cilët ajo është vlerësuar me çmimin Çmimi Carvalho 2016, janë botuar në tridhjetë e katër vende dhe janë një fenomen i kritikave dhe shitjeve në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara.

Brunetti i pagabueshëm ka nevojë për pushime. Në këtë, dy mjeku dhe gruaja e tij, Paola, pajtohen, i cili e ka bindur burrin e saj të kalojë ca kohë në një shtëpi familjare në ishullin Sant'Erasmo, në lagunën Veneciane. Komisioneri planifikon të pushojë në vetmi, duke lexuar libra dhe duke vozitur për të mbajtur kokën larg zyrës. Sapo atje, ai shoqërohet me Davide Casati, njeriu i ngarkuar me kujdesin për shtëpinë, një djalë i ashpër dhe i veçantë, i cili është shqetësuar vetëm për një gjë që nga vdekja e gruas së tij: duke u kujdesur për bletët e tij, të cilat po zhduken në të gjithë zonën. për shkak të ndonjë dukurie të pashpjegueshme.

Kur trupi i një lundruesi ekspert që i njeh ishujt deri në milimetër shfaqet i mbytur në ujërat e lagunës, Brunetti do ta vendosë ekipin e tij për të zgjidhur një rast në të cilin bilanci natyror i ekosistemit është në rrezik.

«Ligj natyror» nga Ignacio Martínez de Pisón

letrare-lajme-injacio-martinez-de-pison

Ignacio Martínez de Pisón ka marrë çmime të shumta letrare për disa nga librat e tij: Çmimi Casino de Mieres për librin e tij «Butësia e Dragoit» (1984); Çmimi San Clemente 2009 dhe Çmimi Giuseppe Acerbi 2012 për romanin e tij "Dhëmbët e qumështit" (2008); Çmimi i Kritikëve 2011, Çmimi Ciutat de Barcelona 2012, Çmimi i Letërsisë Aragonese 2011 dhe Çmimi Hislibris për Letërsi Historike 2011 për librin e tij "Neser"(2011); Çmimi Kombëtar Narrativ 2015 y Çmimi Libri i Vitit Cálamo 2014 për librin e tij "Reputacion i mirë".

Për Ignacio Martínez de Pisón, gazetarë dhe shkrimtarë të tjerë kanë thënë:

 • "Një romancier i vërtetë, trashëgimtar i Pío Baroja dhe Sender, John Cheever dhe Patrick Modiano, ose Mario Vargas Llosa ... krijesat e tij nxjerrin të vërtetën, të vërtetën letrare dhe të vërtetën jetësore"nga Antón Castro, Heraldo de Aragón.
 • "Një romancier shumë i fortë, një nga të mëdhenjtë"nga Enrique Vila-Matas.
 • «Në ndarjen e parë të rrëfimtarëve tanë»nga Ricardo Senabre, El Cultural.
 • "Tregimtar i shkëlqyeshëm […] Me të erdhi fundi i historiografisë dhe tundimi barbar për të romanizuar historinë"nga Jordi Gracia, Babelia.
 • "Midis Marsé dhe Mario Vargas Llosa", Esquire.

"Ligji natyror" Ai përfshin në titullin e tij ato vite në të cilat filloi të ndërtohej një zhvillim i plotë legjislativ, në kundërshtim të hapur me kohën e gjatë në të cilën nuk kishte rastësi midis ligjit dhe drejtësisë.

Nëse ju pëlqejnë këto artikuj, ku ju bëjmë me dije të gjitha lajmet që i njëjti botues do të prezantojë, na tregoni në seksionin tonë të komenteve. Nëse, nga ana tjetër, ju pëlqejnë ata, por ju interesojnë edhe botues më të vegjël ose më pak të njohur, ne gjithashtu duam të dimë ...

Në rast se nuk lexojmë deri në vitin 2017, Gëzuar Vitin e Ri!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.