Kur Lufta e Parë Botërore pothuajse na la pa "Zoti i Unazave"

Foto e 1-të

Ushtarët britanikë që filluan një akuzë gjatë Betejës së Somme.

Se fati është kapriçioz është diçka që të gjithë e kemi dëgjuar në një moment. Prandaj nuk është çudi që kur studiojmë jetën e një personazhi ose, thjesht, analizojmë tonën, habitemi se si gjërat do të kishin ndryshuar nëse një gjë ose një tjetër do të kishte ndodhur në një moment të caktuar.

Shumë, të ballafaquar me këto përplasje, do të dridhen nga mendimi për destinacionin e mundshëm dhe lehtësinë se si ajo vendos rrugën tonë. Në rastin e, për shembull,  JRR Tolkien, fati e shpëtoi për mrekulli nga një fund i tmerrshëm. Diçka që, me pak fjalë, na ka lejuar të shijojmë punën e tij dhe botën e tij të mrekullueshme.

Çfarë do të ishte bërë me letërsinë fantastike nëse ky shkrimtar do të kishte vdekur në moshën 23 vjeç? Sigurisht, pa «Hobbit " ose "Zoti i Unazave", kjo zhanër do të kishte evoluar ndryshe dhe në imagjinatën popullore, krijesa si hobi, kukudhët, orkat ose xhuxhat, ato nuk do të ekzistonin ose thjesht, do të ishin shumë të ndryshme.

Epo, po, vetëm një rrethanë e vogël e shpëtoi Tolkien nga vdekja e sigurt shumë kohë para se të shkruante librat që e vendosën në "Olimpin" e letërsisë fantazie . Për të kuptuar hollësitë e kësaj, është e nevojshme të kthehemi në Luftën e Parë Botërore dhe një nga betejat më të rëndësishme dhe të tmerrshme të këtij konflikti, Beteja e Somme.

Shkrimtari britanik u regjistrua në moshën 22 vjeç për të luftuar për vendin e tij në Luftën e Madhe. Ai e bëri atë si shumë shokë të tij të universitetit, të gjithë të etur për të mbrojtur vendin e tyre. Detyra, pra, u bë përgjegjëse e vetme për një vendim kaq të madh, duke tërhequr, në këtë mënyrë, mijëra njerëz fatkeq në ferrin e fushës së betejës.

Ajo u bë pjesë, pas saj rreshtimi, i Batalionit të 11-të të Regjimentit të pushkës të Lancashire. Batalioni në të cilin ai u bashkua si oficer për shkak të statusit të tij shoqëror dhe studimeve akademike. Në këtë mënyrë, pas një periudhe udhëzimi, erdhi në front në 1916 thjesht i gatshëm për të marrë pjesë në betejën e madhe të Somme.

Kjo betejë, një nga më të gjatat dhe më të përgjakshmet e konkursit, i dha fund jetës së më shumë se një milion burrave. Një "Apokalips" i vërtetë në të cilin ishte përfshirë Tolkien sikur nga një Hobbit en Mordor ishte.

Nëse fakti i thjeshtë i të qenit në këtë skenar e bëri mbijetesën e shkrimtarit të ardhshëm të varej në një vijë të hollë. Gjatë këtij udhëtimi luftarak, ndodhi një ngjarje që përfundimisht hoqi ekuilibrin në anën e jetës në dëm të një vdekjeje të sigurt në luftime.

Çështja është që, në mes të kësaj hapësire tmerri, baltë, vdekje dhe shkatërrimi, karakteri ynë vuajti një sëmundje shumë të shpeshtë mes ushtarëve të mbushur me llogore. Ethet dhe dobësia e goditën Tolkien duke e detyruar atë të braktiste postin e tij në front.  për shkak të sëmundjes së quajtur, saktësisht, "llogore".

Për këtë arsye, ai u transferua nga kompania e 75-të e ambulancës në pjesën e pasme dhe nga atje në një tren të ndihmës së shpejtë përsëri në ishullin e tij të lindjes. Gjëja më kurioze është se, ndërsa kjo po ndodhte, zjarri me mortaja dhe bombardimet masive të artilerisë shkatërruan batalionin e tij, duke asgjësuar praktikisht të gjithë ish-shokët e tij..

Kjo ndodhi disa ditë pas transferimit të tij në pjesën e pasme. Per kete arsye, nuk mund të mos mendojmë se çfarë do të kishte ndodhur nëse transferimi i tij do të vonohej aq kohë sa të përfshinte shkrimtarin në këto bombardime. Duhet thënë se, nga të gjithë miqtë e Tolkien, vetëm njëri arriti t'i mbijetojë luftës. Të dhëna që na ndihmojnë të kuptojmë brutalitetin dhe vdekshmërinë e lartë të Luftës së Madhe.

Konflikti nuk arriti t'i jepte fund, por ai ndikoi ndjeshëm në "Lordin e Unazave". Aspekte të tilla si marshimi i Frodo tek Mordor (pjesa e përparme), marrëdhënia midis Frodo y Sam (marrëdhëniet e jetuara midis oficerëve dhe ushtarëve të tyre ndihmës) dhe krijesat e tmerrshme (makineritë e luftës të të gjitha llojeve) janë plotësisht të ndërlidhura me përvojat e tyre dhe përvojat e tyre luftarake.

Pa dyshim, lufta pothuajse bëri që bota të mos njohë kurrë "tokën e mesme" dhe krijesat që banojnë në të. Sidoqoftë, pa të njëjtën luftë, me siguri historia do të kishte qenë shumë e ndryshme dhe JRR Tolkien nuk do të kishte qenë në gjendje të sajonte botën që aq magjepsi dhe vazhdon të magjeps miliona njerëz.

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm

  1.    Aleks Martinez dijo

   Faleminderit shumë Ricardo. E vërteta është se ka shumë shkrimtarë që, në një moment të jetës së tyre, janë bërë ushtarë. Dy profesione që historia i ka lidhur më shumë herë sesa mendojmë dhe që do t'i komentojmë në postimet e ardhshme. Nje perqafim.

 2.   Ricardo dijo

  JU KENI LEXUAR KRONIKAT E KIPLIKIMIT P THER PGM ISSHT SHUM INTERESUES, ISSHT BOTUAR NGA FORCOLA

  1.    Aleks Martinez dijo

   Epo, ata ma dhanë relativisht kohët e fundit dhe më pëlqeu shumë. E vërteta është se unë gjithmonë kam qenë më i interesuar për Luftën e Dytë Botërore, por do të jetë çështje e disa viteve që unë gjithashtu i jam drejtuar shumë leximit rreth Luftës së Madhe. Do të ishte e vështirë për mua, për momentin, të përcaktoj se cili nga dy konfliktet gjeneron më shumë interes për mua hahaha

 3.   Ricardo dijo

  DY Konfliktet krijojnë më shumë interes, unë gjithashtu pëlqen SGM. LIBRI I HART ISSHT THE M THE I MIR IT Q IT JU SHPJETON SHUM MIR IT ISSHT BOTUAR N IN NOGUER KAM NJ ED EDICION T 2 XNUMX VOLLLIMIT

  1.    Aleks Martinez dijo

   Po e shkruaj, faleminderit për rekomandimin. Tani po lexoj Antony Beevor nga Ardennes.

 4.   Ricardo dijo

  KA DALI KESTO DIT AB PR rezistencën franceze që po shkoj ta blej sot është një temë shumë e studiuar dhe në pajtim me atë se është botuar shumë mirë në dem është gjithashtu një pak e shtrenjtë, por bën