Kur jep një libër, nuk jep vetëm një libër

Ilustrimi nga (c) Daniel Camargo.

E njerëz të urtë. Aty eshte nje listë e pafund e dhuratave që kemi kërkuar. Ndonjëherë ato janë fizike, të tjerët thjesht dëshirojnë, të gjithë përpiqemi t'i bëjmë të mirë. Dhe kjo nuk dështon me të një libër.

Mbase tashmë e dimë që, me mençurinë e tyre të pafund, Mbretërit do të na e sjellin. Y Shpresoj të ketë më shumë se një, ose një që nuk e presim dhe që bie si këshillë sepse këtë vit jemi sjellë mirë. Ose jo, por ata nuk do ta marrin atë parasysh. Një libër gjithashtu mund të ndihmojë në zbardhjen e mëkateve dhe gabimeve të tjera, për të na shpenguar ose inkurajuar. Kështu që jepni një libër, sepse ju i jepni të gjitha ato dhe më shumë. Njoftim

Me një libër që dhuron

Jetë, histori dhe aventura i pafund Të të gjitha llojeve dhe në çdo kohë. Dhe ata nuk vdesin dhe nuk mbarojnë kurrë sepse ata do të jetojnë përsëri dhe do të fillojnë sa herë që e hapni përsëri.

Sepse një libër është

Jetoni ato jetë, histori dhe aventura pa pushim. Jeton brenda jetëve të tjera, që entuziazmojnë ose frikësojnë, që lëvizin ose sprapsin, që tmerrojnë ose triumfojnë.

Udhëtoj në vendet e së kaluarës ose përtej imagjinatës. OSE ndalet dhe prishet në vende që nuk mund t'i shkelim kurrë në jetën tonë me gjak dhe kocka. Një ditë do të kthehemi në pluhur ose hi. Një libër do të ekzistojë në një mijë mënyra.

Një libër nuk është një libër

Papershtë letër, bojë, dritë, miliona tasteGoditje unike të secilit autor që zgjedh fjalë dhe i bashkon ato në mënyra të panumërta të të shprehurit.

edhe është koha dhe krijimi. Një mendje që ndjen, kompozon dhe riprodhon, shpik dhe ëndërron, vuan dhe emocionohet. Kjo merr frymë. Kjo nuk luan, por se ai është një zot i plotfuqishëm që jep jetë, i shumëzon dhe i merr me vete sipas dëshirës.

Një libër nuk është vetëm një libër

Dikush doli me një ditë vetëm për një dënim, Një imazh, Një inspiración, Një ngarkuar, Një drejt, madje edhe një bast. Ose një vend thjesht.

Imagjinoni, krijoni, tjerrni kohën, vendin, personazhet në drama ose komedi ... Më shumë se një mijë vjet më parë ose me një basting të parë që doli këtë mëngjes. Dhe e shkruan atë.

Pastaj dikush lee, dikush komente dhe korrigjoje atë, dikush redaktoni dhe i jep atij një trupe prekshme apo jo, dikush shpërndan, dikush shet, dikush ve, dikush blerje, dikush dhuroj dhe dikush e lexon përsëri. Dhe i gjithë procesi përsëritet me çdo libër të ri që vjen në botë.

Të gjithë jemi një libër

Ajo që mund të jetë vetë jeta dhe historitë tona që disa mishërojnë në një diario, ne disa letra, ose në Mesazhe Twitter, WhatsApp, Facebook, Instagram, a blog, Një artikull, Një shënim në një poster. Ndoshta tre fjalë të shkruara në fluturim. Sepse nese. Sepse ato nuk i merr era.

tonë histori interesante ose të mërzitshme. I ngadalshëm ose marramendës. Pritës ose konformist. Yndërrimtar apo realist. Nga kjo botë apo nga të tjerët. Ose asnjë. Ne e krijojmë atë çdo ditë.

Libri ynë i preferuar

Se ne e mbajmë për çfarëdo arsye: el i parë që na ndikoi në fëmijëri; ai që ne ata dhanë në një moment të veçantë ose të papritur, atë që aipendohemi që besuam të humbim një ditë, por u duk, ajo që presto një mik dhe nuk u kthyem më. Fakti që kemi shkruar në dhjetë vjet ose tre muaj, e cila kemi ne dore, Fakti që ne nuk jemi në gjendje të përfundojmë ose kemi shtypur akoma pas ... Nuk e kam fjalën për kohën.

Edhe libri që nuk na pëlqente

Ajo ka një vend në kujtesën tonë. "Si mund ta lexoja këtë?", "Çfarë tullë!", "Çfarë zhgënjimi!" Edhe ai që e lëmë dhe e mbyllim për të mos u kthyer më. Jetë, histori dhe aventura që nuk na bindën, ose që, po, mund të thuhet: ato ishin shkruar shumë keq. Duhet ta pranoni.

Dhuroni pra një libër

Sepse ju jepni një kënaqësi të pamposhtur. Y njohuria, kultura, koha nuk ka humbur kurrë Në një ekzistencë shumë të shkurtër Nuk do të na japë të gjithëve t'i lexojmë, por ata do të jenë akoma atje kur të largohemi. Ata janë të përjetshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.