Kungulli që u bë Kozmos

Vetëm sepse mendoj se ato janë gjëra që ne jemi të detyruar t'i mbajmë në kujtesën tonë, unë ju jap këtë histori, e cila është më e madhe nga sa duket.

Kungulli që u bë Cosmos (Historia e Rritjes)
nga Maqedoni Fernández (1874-1952)

Përkushtuar për Dekanin e një Fakulteti të Agronomisë. A do të të quaj “doktor”, apo “koleg i shquar”? Mbase ai është avokat ...

Dikur një Zapallo po rritet i vetmuar në tokat e pasura të Chaco. E favorizuar nga një zonë e jashtëzakonshme që i dha gjithçka, të ngritur lirshëm dhe pa rrezet e diellit në kushte optimale, si një shpresë e vërtetë e Jetës. Historia e tij intime na tregon se ai ushqehej në kurriz të bimëve më të dobëta përreth tij, Darvinisht; Më vjen keq ta them, duke e bërë atë jo miqësore. Por historia e jashtme është ajo që na intereson, ajo që mund të tregohet vetëm nga banorët e hutuar të Çakos që do të gjenin veten të mbështjellë me tul kungulli, të zhytur në rrënjët e tij të fuqishme.
Lajmi i parë që ishte për ekzistencën e tij ishte ai i kërcitjeve me zë të lartë të rritjes së thjeshtë natyrore. Kolonët e parë që e panë atë do të tronditeshin, pasi që atëherë do të peshonte disa tonë dhe do të rritej në vëllim menjëherë. Tashmë gjysmë liga në diametër kur axmenët e parë të dërguar nga autoritetet mbërritën për të shkëputur bagazhin, tashmë rreth dyqind metra në perimetër; punëtorët hoqën dorë më shumë sesa për shkak të lodhjes së punës për shkak të zhurmave të zhurmshme të lëvizjeve të caktuara ekuilibruese, të imponuara nga paqëndrueshmëria e vëllimit të tyre që u rrit me hapa të shpejtë.
Tmerri ishte i tërbuar. Tani është e pamundur t'i afrohesh sepse në mjedisin e tij krijohet një vakum, ndërsa rrënjët që nuk mund të priten vazhdojnë të rriten. Në dëshpërim për ta parë atë duke ardhur, ai mendon ta mbajë atë me kabllo. Më kot. Fillon të shihet nga Montevideo, nga ku së shpejti mund të shohim parregullsinë tonë, pasi që këtu vëzhgojmë paqëndrueshmërinë e Evropës. Ai po bëhet gati të gëlltisë Río de la Plata.
Meqenëse nuk ka kohë për të mbledhur një konferencë Panamerikane - Gjeneva dhe kancelaritë Evropiane paralajmërohen - secili shkon dhe propozon atë që është efektive. Përpjekje, pajtim, zgjim i një ndjenje të devotshme në Zapallo, lutje, armëpushim? Mendohet të rritet një Kungull tjetër në Japoni, duke e përkëdhelur atë për të shpejtuar prosperitetin e saj sa më shumë që të jetë e mundur, derisa ata të takohen dhe shkatërrojnë njëri-tjetrin, pa, sidoqoftë, asnjëri nga tjetri. Dhe ushtria?
Opinione të shkencëtarëve; atë që fëmijët menduan, me siguri të kënaqur; zonjat emocione; indinjatë e një avokati; entuziazmin e një topograf dhe një matës të një rrobaqepësi; veshje për kungull; një kuzhinier që qëndron para tij dhe e ekzaminon atë, duke dalë në pension një kampionat në ditë; një sharrë dore që ndjen hiçin e saj; Dhe Ajnshtajni? para shkollës mjekësore dikush lë të kuptohet: Ta pastrosh atë? Të gjitha këto shaka të hershme kishin pushuar. Momenti erdhi tepër urgjent kur gjëja më e mirë për të bërë ishte të lëvizje brenda. Përkundrazi është qesharake dhe poshtëruese të futesh në të me nxitim, edhe nëse harron orën ose kapelën diku dhe më parë e shuan cigaren, sepse nuk ka më asnjë botë që mbetet jashtë Zapallo.

Ndërsa rritet, shkalla e zgjerimit të saj është më e shpejtë; Sapo është një gjë, është tjetër: ajo nuk ka arritur figurën e një anijeje që tashmë duket si një ishull. Poret e tyre janë tashmë pesë metra në diametër, tani njëzet, tani pesëdhjetë. Duket se ka një ndjenjë se Kozmosi ende mund të prodhojë një kataklizëm për ta humbur atë, një valë baticë ose një çarje në Amerikë. A nuk do të preferonit, për hir të vetes suaj, të shpërtheni, copëtoni, para se të futeni brenda një Kungulli? Për ta parë atë të rritet, ne fluturojmë me aeroplan; është një varg malor që noton në det. Burrat thithen si mizat; Koreanë, në antipod, kryqëzohen dhe e dinë se fati i tyre është çështje orësh.
Kozmosi lëshon, në paroksizëm, luftën e fundit. Ajo lufton stuhitë e frikshme, rrezatimet e padyshimta, dridhjet e tokës, mbase të rezervuara nga ose origjina në rast se do të duhej të luftonte me një botë tjetër.
“Kujdesuni për çdo qelizë që është afër jush! Mjafton që njëri prej tyre të gjejë gjithë rehatinë e tij për të jetuar! " Pse nuk u paralajmëruam? Shpirti i secilës qelizë thotë ngadalë: “Unë dua të marr përsipër të gjithë 'stokun', të gjithë 'ekzistencën katrore' të Materies, të mbush hapësirën dhe, ndoshta, me hapësira anësore; Unë mund të jem individi-universi, personi i pavdekshëm i botës, rrahja unike ". Ne nuk e dëgjojmë atë dhe jemi në afërsi të një Bote kungulli, me njerëz, qytete dhe shpirtra brenda!
Çfarë mund ta lëndojë atë tashmë? Isshtë një çështje e Zapallos që shërben orekset e tij të fundit, për qetësinë e tij përfundimtare. Australia dhe Polinezia sapo mungojnë.
Qentë që nuk jetuan më shumë se pesëmbëdhjetë vjet, kunguj që mezi i rezistuan njërit dhe burra që rrallë arrinin njëqind ... Kjo është befasia! Ne thamë: është një përbindësh që nuk mund të zgjasë. Dhe këtu na keni brenda. Lindur dhe vdes për të lindur dhe vdekur? Kungulli duhet të jetë thënë: oh, jo më! Akrepi, i cili kur thumbon veten dhe asgjëson veten, shkon menjëherë në depon e jetës së akrepit për shpresën e tij të re për mbijetesë; helmohet vetëm për t’i dhënë jetë të re. Pse të mos konfiguroni Akrepin, Pishën, Krimbin e Tokës, Njeriun, lejlekun, Nightingale, Ivy, të pavdekshëm? Dhe mbi të gjitha Zapallo, Person i Kozmosit; me lojtarët e pokerit duke shikuar dhe alternuar me qetësi të dashuruarit, të gjithë në hapësirën diafane dhe unitare të Zapallo.
Ne sinqerisht praktikojmë Metafizikën e Cucurbit. Ne e bindëm veten se, duke pasur parasysh relativitetin e të gjitha madhësive, askush prej nesh nuk do ta dijë kurrë nëse ai jeton apo jo brenda një kungulli, madje edhe brenda një arkivoli dhe nëse nuk do të jemi qelizat e Plazmës së Pavdekshme. Duhej të ndodhte: Tërësia e gjitha e Brendshme. E kufizuar, e paluajtshme (pa përkthim), pa marrëdhënie, pra pa vdekje.
Duket se në këto momente të fundit, sipas koincidencës së shenjave, Kungulli po bëhet gati të pushtojë jo Tokën e varfër, por Krijimin. Me sa duket, ai përgatit sfidën e tij kundër Rrugës së Qumështit. Më shumë ditë, dhe Kungulli do të jetë Qenia, Realiteti dhe Shell i saj.

(Zapallo më ka lejuar që për ju - të dashur vëllezër të Zapallería - të shkruaj keq dhe dobët legjendën dhe historinë e saj.
Ne jetojmë në atë botë që të gjithë e dinim, por të gjithë tani në guaskë, me vetëm marrëdhënie të brendshme dhe, po, pa vdekje.
Kjo është më mirë se më parë.)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Grumbullohem dijo

  Woooooooooooooow !!! Grosisimooooooo !! A do të keni më shumë histori për këtë maqedonas? E dini, vite më parë u përpoqa të marr librin e tij: "Jo gjithçka është zgjim, ajo me sy hapur", por nuk mundem, për shkak të atyre rastësive të jetës, nuk do ta keni?
  Përshëndetje!