Kujtimet e një të egri

Citim nga Bebi Fernández

Citim nga Bebi Fernández

Kujtimet e një të egri është një roman i shkrimtarit Valencian Bebi Fernández - Zonja. Kam pirë. Botuar në Nëntor 2018, është debutimi i autores në këtë zhanër, dhe teksti që hap bilogjinë e saj E egërMe Shfaqja mbulon tema të ndjeshme si trafikimi i grave dhe dhuna seksuale. Fernandez përdor një gjuhë të drejtpërdrejtë dhe të hapur për të zbuluar ashpërsinë e kësaj nëntokë dhe sesi viktimave iu grabitet liria dhe detyrohen të kryejnë veprime çnjerëzore dhe mizore.

Zonjusha Bebi është një feministe që përdor rrjetet e saj sociale - Twitter dhe Instagram - për të ndihmuar në mënyrë aktive në këtë kauzë. Për të, është jetike që ajo të edukojë veten mbi barazinë gjinore dhe feminizmin. Rrjedhimisht, argumenton: “Ne me të vërtetë po ndryshojmë shoqërinë përmes internetit. Rrjetet sociale janë një motor edukativ brutal për brezin pas timin ”.

Përmbledhje e Kujtimet e një të egri

Zhgënjim i madh

Në verën e vitit 96 -pas pesëmbëdhjetë vjet së bashku-, Jacobo dhe Ana po prisnin të parëlindurin e tyre. Ai kishte mall se krijesa ishte një mashkull, në mënyrë që në të ardhmen ai të merrte përsipër biznesin familjar (trafikut të drogës), një punë jo e përshtatshme për gratë. Megjithatë, Pas lindjes, burri ndjeu se të gjitha planet e tij u prishën: doli të ishte një vajzë.

Botë e vështirë

Foshnja ishte pagëzuar Kassandra - K-. Ajo u rrit në mes të mjedisit tipik macho ku gratë kujdesen vetëm për shtëpinë. Gruaja e re e bukur - me një karakter të vështirë dhe bindje të qarta - kishte një edukim të turbullt në të cilin babai i saj shkaktoi më shumë trishtim sesa lumturi.

Kur K mbushi 19 vjeç, Jacobo u vraMe Ngjarja që mund të nënkuptonte një dalje nga ajo botë e tmerrshme për gruan e re, shkaktoi situata krejtësisht të pafavorshme.

Realitet i ri

Shefi u likuidua nga një prej mafieve me të cilat ai bënte biznes, të gjitha për shkak të një akumulimi të konsiderueshëm të borxheve. Përkundër supozimit se "angazhimet" u zgjidhën pas vdekjes së Jacobo, Emil, drejtuesi i grupit kriminal, kërkoi që K dhe nëna e tij të paguanin paratë.

Të dy, pa para, iu nënshtruan urdhrave të shkelësit për të mbrojtur jetën e tyre. Për shkak, K duhej të punonte si recepsionist në një nga bordellot e tij, derisa llogaritë e tij të ishin zgjidhur.

Prostitucioni dhe keqtrajtimi i grave

Në këtë gropë, K dëshmoi një realitet të tmerrshëm dhe të ashpër: dhjetëra gra trajtohen si skllave ... rrihen dhe abuzohen çdo ditëMe Ata janë të huaj që u mashtruan me premisën e "një të ardhme më të mirë si modele". Ata u rrëmbyen, u hoqën nga çdo kontakt me të dashurit e tyre dhe detyruar në prostitucion për të paguar "borxhin" të udhëtimit që i lejoi ata të arrinin në "tokën e premtuar".

Rezistenca

Në baza ditore, Emil dhe përkrahësit e tij - "burrat e akullit" - i mbanin të gjitha gratë e poshtëruara. Megjithatë, asnjëri prej tyre nuk e humbi shpresën. K refuzoi të nënshtrohej nga mafiakështu që ai vendosi të regjistrohet në klasa të vetëmbrojtjes. Ishte kështu erdhi në palestrën e Ramit, një ekspert tërheqës i ri krav magá, i cili e udhëzoi atë në këtë art luftarak.

Lidhje

Midis K dhe Ram kishte një lidhje të menjëhershme, megjithatë, ajo rezistoi të binte në dashuri. Gruaja e re zhvilloi një devijim të tillë ndaj burrave saqë ishte e vështirë për të t'i besonte një. Nga ana e saj, As Ram nuk kishte një jetë të lehtë, dhe di si të identifikojë abuzimin, prandaj tregoni kujdes kur i afroheni. Lidhja e thënë konsolidoi pamjen rrethanore Nga e cila shpaloset një seri ngjarjesh të vështira dhe të papritura që çojnë në përfundim.

Analiza e Kujtimet e një të egri

Të dhënat themelore të romanit

Kujtimet e një të egri ka gjithsej 448 páginas, ndarë në 14 kapituj me përmbajtje mesatare. Eshte rrëfyer në vetën e tretë; Fernandez përdor një gjuhë e qartë dhe e fortëMe Komploti shpaloset në një ritmi i lëngjeve që po rritet deri në zbërthimin e tij.

Figurë

Kassandra

Ajo është një grua e re e bukur, me ngjyrë të bardhë dhe sy të gjelbër që verbon me bukurinë e saj. Ai u rrit në një mjedis mizor, e rrethuar nga akte të paligjshme dhe burra mizorë që i bënë dëmin e madh që kur ishte fëmijë. Megjithatë, ajo ka një forcë të madhe; Fryma e tij e vrullshme e lejoi atë të përballonte me guxim jetën që e preku pas vdekjes së babait të tijMe Ajo nuk do të pushojë derisa të vihet drejtësia për veten dhe pjesën tjetër të viktimave të Icemen.

Dash

Ai është një pronar i ri i racës së përzier i një palestre boksi. Ai ka vite që praktikon krav magá. Pavarësisht se ishte instruktor, rezervon teknikat më të rrezikshme dhe vdekjeprurëse. Me takimin me K, ai goditet nga bukuria e saj, por në të njëjtën kohë shqetësohet për mirëqenien e saj pasi vërejti një seri mavijosjesh në lëkurën e saj. Pa e ditur atë, fakti i vetëm që ka përkuar me të vë në rrezik edhe jetën e tij.

Personazhe të tjerë

Autori arriti të detajojë aq thellë personazheve, se secili prej tyre ka një peshë të drejtë, nuk ka "mbushës". Fernandez i vuri theks të veçantë tregimeve të grave në bordello. Midis tyre janë: Katia, Bruna, Marcela, Maisha, Polina dhe Aleksandra; të gjitha vajzat e reja të huaja, të cilat tregojnë jetën e tyre gjatë gjithë komplotit.

temë

Biologjia e egër

Biologjia e egër

Bebi Fernández ngre zërin e saj dhe vendos një precedent të shquar në lidhje me trafikimin e qenieve njerëzore dhe madhësinë e shfrytëzimit seksual që ata pësojnë. Pavarësisht se është një histori imagjinare, ajo tregon realitetin e ashpër që shumë gra jetojnë në SpanjëMe Për autorin, shoqëria i kthen shpinën kësaj situate; Në këtë drejtim, ai thotë: "Unë doja t'i jepja zë këtij problemi specifik sepse heshtja rreth tij më duket brutale".

Curiosities

Në karrierën e tij si kriminel, autori ka qenë dëshmitar i pasojave të tmerrshme të skllavërisë seksualeMe Ishte kundërshtimi i saj ndaj kësaj barbarie që e bëri atë të kapte gjithçka në dy veprat e saj letrare. Për përvojat e tij me këta lloj kriminelësh, ai deklaroi: “Unë e di se si funksionojnë dhe asnjë ligj apo ndalim nuk do t'i ndalojë ata. Kjo vetëm do ta bëjë atë të mbarojë nga konsumatorët ".

Ai konsideron se arsimi është thelbësor për t'i dhënë fund këtyre mafieve dhe strukturave kriminale. Në lidhje me këtë, ai u shpreh: "Edukimi në vlera, inteligjenca emocionale dhe empatia, është jo shtyllë bazë, por themeli mbi të cilin mbështetet zgjidhja problemi afatgjatë i dhunës ndaj grave ”.

Rreth autorit, Bebi Fernández

Bebi Fernández, i njohur me pseudonimin Srta. Bebi, lindi në Valencia në vitin 1992. Ajo studioi Kriminologji me specialitet në dhunën gjinore, krimin e organizuar dhe ndërhyrjen kriminologjike dhe viktimologjike. Ajo është një aktiviste feministe, ka popullaritet të madh në rrjetet sociale. Me më shumë se një milion e gjysmë ndjekës, është një nga ndikuesit më të njohur të feminizmit në Spanjë.

Si shkrimtare, ajo filloi në botën letrare me libra në prozë poetike: Dashuri dhe neveri (2016) dhe I paepur (2017), të dy janë ditarë që ai bëri në rininë e tij. Debutimi i tij i madh si romancier u bë në vitin 2018 me tregimin feminist Kujtimet e një të egri. Dy vjet më vonë, pas suksesit të këtij romani të parë, unë vazhdoj me të njëjtën temë dhe prezantova: mbretëreshë (2021).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.