Kuarteti i Aleksandrisë

Kuarteti i Aleksandrisë është një seri romanesh -Justine, Balthazar, Malore y Pastër- krijuar nga shkrimtari britanik Lawrence G. Durrell. I cili ishte gjithashtu një poet i njohur, dramaturg, shkrimtar i librave të udhëtimit dhe i biografive. Ndërsa kjo tetralogji ka qenë vepra e tij më e vlerësuar për shkak të qëllimit të tij, si Kuinteti i Avignon, përshkruaj relativitetin e natyrës njerëzore.

Për këtë arsye, Durrell krijoi një argument të bazuar në përvojat e një grupi miqsh që ndanë një pjesë të jetës së tyre të përditshme në qytetin e Aleksandrisë, Egjipt. (Para dhe pas Kupës së Dytë Botërore). Në mënyrë të barabartë, falë qasjes së veçantë të secilës shpërndarje, merren katër versione të ndryshme, kontradiktore dhe, në të njëjtën kohë, plotësuese të së njëjtës histori.

Disa fakte rreth autorit

Djali i kolonëve britanikë, Lawrence George Durrell lindi në Jalandar, Indi, më 27 shkurt 1912. Në moshë të hershme Ai u dërgua për të studiuar në Angli, një ndryshim që ai kurrë nuk e miratoi dhe kjo kishte një ndikim negativ në qëndrimin e tyre në universitet. Pastaj, përgjigja ndaj kësaj situate ishte t'i përkushtohej shkrimit. Kështu u shfaq përmbledhja e tij e parë poetike, Fragment çuditshëm (1931), e cila kishte pranim mesatar.

Më 1938 u botua Libri i zi, një rrëfim i ngarkuar me pasazhe autobiografike që u bënë suksesi i parë letrar i autorit britanik. Pastaj në Cefalu (1948) - romani i tij i parë - eksploroi shqetësimet e tij më të rëndësishme intelektuale dhe shënoi fillimin e një karriere të njohur brenda zhanrit. Durrell vdiq në Sommières, Francë, më 8 nëntor 1990.

Disa nga veprat e tij më të njohura

 • Qeliza e Prosperos (1945)
 • Reflektime mbi një Venus detar (1955)
 • Limon të hidhur (1957)
 • Bronx (1968)
 • Nunquam (1970)
 • Karusel sicilian (1977)
 • Kuinteti i Avignon (1985)
 • Vizioni i Provence (1989)

Analiza e Kuarteti i Aleksandrisë

Lawrence G. Durrell dëshironte të shpjegonte në kuartetin e tij nocionin e kohës-hapësirë ​​të ekspozuar nga Albert Ajnshtajni në teorinë e tij të relativitetit në fillim të shekullit të XNUMX-të. Sipas fjalëve të vetë autorit, kjo sagë - Që e përjetësoi atë si shkrimtar - ekspozon si bosht qendror "një hetim të dashurisë moderne".

Po kështu, lexuesit dhe analistët letrar e konsiderojnë këtë pjesë si një paraqitje sublime e ngjarjeve që ndodhën në Egjipt para Luftës së Dytë Botërore. Në këtë kuptim, secili vëllim i tetralogjisë tregon se të njëjtat personazhe të rregulluar në një kontekst të përbashkët mund të admirohen nga një këndvështrim tjetër dhe të interpretohen ndryshe.

Qëllimi dhe pjesët e tetralologjisë

Sipas objektivave të përmendura në paragrafin e mëparshëm, Durrell zhvilloi serinë e katër librave që përbëjnë tërësinë e romanit. Tre të parat, -Justine, Balthazar y Malore- paraqesin dimensionet euklidiane të hapësirës. Prandaj, historia në thelb përqendrohet në të njëjtën histori, por nga këndvështrime të ndryshme.

Tashmë në tekstin e katërt, Pastër, shkrimtari përfshiu dimensionin kohor. Si pasojë, përparimi i historisë dhe rezultati i tetralologjisë ishte i mundur. Edhe nëse Durrell nuk arriti t'u përcjellë lexuesve të tij një kuptim më të mirë të teorive të Ajnshtajnit, duket se sqaron disa pyetje në lidhje me el amor modern.

Projekti origjinal

Specialistët akademikë shpesh nxjerrin në pah anekdotën se si Lawrence George Durrell krijoi kuartetin. Meqenëse projekti paraprak i veprës së intelektualit britanik do të përfaqësonte një teori shkencore… Në fund, ajo përfundoi duke u bërë një e mrekullueshme Novela marrë si trashëgimi e shekullit XX dhe shumë e vlerësuar deri më sot.

Vlerat e brendshme

Durrell përdori një grup miqsh të vendosur në epokën para Luftës së Dytë Botërore për të zgjeruar mendimet e tij. Në këtë drejtim, romancieri britanik tregon epërsinë e dvlera e vërtetë e miqësisë midis njerëzve të aftë për të treguar përzemërsi pavarësisht nga ndryshimet e tyre.

Përveç kësaj, shumë kritikë kanë rënë dakord ta vlerësojnë këtë vepër për përfaqësimin e gjallë të një qyteti të përshkruar në luksin më të madh të detajeve. Në fakt, metropoli duket si një personazh më shumë. Sipas fjalëve të autorit, "qyteti që na përdori sikur të ishim flora e tij, që na përfshiu në konflikte që ishin të vetat dhe ne gabimisht besuam tonën, Aleksandrinë e dashur".

Përmbledhje

Justine (1957)

Pjesa e parë bëhet në Aleksandrinë mbresëlënëse (por dekadente) të viteve 1930. Këtu autori përshkruan një histori dashurie midis Justine dhe Darley, enigmatike dhe joshëse, rrëfyesi i historisë.. Kjo e fundit gjendet në fillim të historisë në një ishull të vetmuar grek të shoqëruar nga Melissa, një vajzë dy-vjeçare, vajza e ish-të dashurit të tij.

Atje - në një lloj tërheqjeje - ngjallin kujtimet e qëndrimit të tij në Aleksandri së bashku me pjesëtarët e tjerë të historisë. Bëhet fjalë për Balthazar, Nessim dhe Mountolive, historitë e të cilëve ndërthuren në një marrëdhënie dërrmuese dashurie, miqësie dhe tradhëtive. Ne te njejten menyre, Përmes vëzhgimit të këtyre personazheve, është e dukshme idiosinkracia dhe stili i jetës së atij qyteti afrikan.

Balthazar (1958)

Në librin e dytë të sagës, faktet dhe koha e paraqitur janë të ngjashme me ato të Justine. I vetmi ndryshim është se faktet tregohen nga këndvështrimi i Dr. Balthazar, i cili e sheh Justine si një grua llogaritëse, të ftohtë dhe plot qëllime të errëta. Prandaj, për të marrëdhënia midis saj dhe Darley lind nga një plan që bie ndesh me thelbin dashamirës të dashurisë.

Malore (1959)

Në këstin e tretë, ndodh një ndryshim tjetër i perspektivës; ajo përqendrohet te diplomati i ri anglez David Mountolive. Ky personazh jeton një marrëdhënie pasionante me një grua më të vjetër se ai. Përveç kësaj, ai është i përfshirë në një komplot politik. Pas saj janë Justine dhe Nessim, prandaj, fokusi i historisë bie te dashuria dhe intrigat e pushtetit politik.

Pastër (1960)

Lawrence George Durrell arriti kulmin e tetralogjisë së tij me një punim madhështor pranë një vepre të paharrueshme. Pastër, sjell përkohshmëri në sagë duke treguar rrugët dhe rezultatet që marrin të gjithë personazhet kur mbaron lufta. Nga njëra anë, Justine është e mbyllur në rezidencën e saj dhe Mountolive largohet nga Aleksandria.

Në vend të kësaj, Darley kthehet në një qytet që, megjithë shkatërrimet e luftës, nuk e ka humbur hijeshinë e tij. Nga ana e saj, Clea, personazhi, pret Darley me mbërritjen e tij në qytet pa pasur një ide të paramenduar rreth tij ose ngjarjeve që do të vijnë. Në fund, të dy habiten nga dashuria.

Pastër dhe trashëgimia e tetralogjisë

Në shumicën e rishikimeve dhe analizave letrare, Pastër Referohet si kurorëzimi i një historie vlefshmëria e së cilës është e padisponueshme. Në mënyrë të ngjashme, ky libër lejon një kuptim të qartë të të gjithë komplotit të zhvilluar në këstet e mëparshme. Për këtë arsye, pjesa e fundit konsiderohet nga kritikët si teksti që përfundoi duke e kthyer kuartetin në një kryevepër të vërtetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.