Ku ishim të pamposhtur

Ku ishim të pamposhtur

Ku ishim të pamposhtur

Ku ishim të pamposhtur është një roman kriminal nga shkrimtarja spanjolle María Oruña. Edicioni i tij i parë u botua në Prill 2018 dhe është pjesa e tretë e serisë Cantabrian Librat Puerto Escondido. Ashtu si kapitujt e mëparshëm, historia përfshin të njëjtët skenarë dhe protagonistë - agjentët Valentina dhe Oliver -, megjithëse paraqet një komplot individual, me një kthesë unike.

Një nga ndryshimet kryesore të këtij libri në lidhje me paraardhësit e tij është përfshirja e temës paranormale. Për atë, Oruña kreu një proces të gjerë hetimor, me intervista me ekspertë dhe dokumentacion të gjerë. Historia, pra, futet në botën misterioze fantazmë, për të cilën as shkenca nuk ka një shpjegim të saktë. Ky ndryshim i paradigmës e mban lexuesin të meditojë midis asaj që është e vërtetë dhe asaj që nuk është.

Përmbledhje e Ku ishim të pamposhtur

Hulumtim i ri

Valentina i thotë lamtumirë të dashurit të saj Oliver, hip në makinë dhe përgatitet të largohet nga kabina e tij për të shkuar në Santander. Atje, togeri drejtohet zona kërkimore e UOPJ. Papritur, merr një telefonatë nga kapiteni Marcos Caruso, i cili e informon atë se ai duhet të shkojë në Suances, veçanërisht në Pallatin e Quinta del Amo, pasi kopshtari -Leo Diaz- është shfaqur i vdekur në zonat e gjelbra të vendit.

Të dhënat e para

Në shtëpi është mjeku mjek Clara Múgica, i cili - pas inspektimit të kufomës së Luanit të vjetër - supozon se ai vdiq nga një sulm në zemër. Valentina mbërrin në vendin e ngjarjes dhe informohet menjëherë nga eksperti për detajet e vdekjes. Kjo do konfirmon se ai ndërroi jetë rreth orës njëmbëdhjetë të natës, dhe se, përveç kësaj, dikush i ka mbyllur sytë. Ky detaj i fundit e lë agjentin të intriguar.

Intervistë e trashëgimtarit

Togeri fillon të vëzhgojë gjithçka përreth të ndjerit, gjë që i lejon asaj të admirojë sa e gjerë dhe e bukur është rezidenca. Në distancë ai përfytyron një djalë të ri, bëhet fjalë Charles Green, të cilin duhet ta marrësh në pyetje, pasi që ishte ai që gjeti trupin. Burri është një shkrimtar dhe pronar i pronës, ai është atje për të kaluar verën, për të përfunduar dorëshkrimin e librit të tij të ri dhe për të shitur shtëpinë.

Ngjarje paranormale

E gjelbër manifestohet për Valentinën dhe shokët e saj —Riveiro dhe Sabadelle— se diçka e çuditshme ndodh në të pestën. Që nga mbërritja e tij, ai ka vënë re zhurma të çuditshme, prani të pashpjegueshme dhe madje është zgjuar me mavijosje në trup pa asnjë arsye. Pavarësisht se është skeptik, togeri duhet të pyesë për këto ngjarje paranormale dhe si lidhen me vdekjen e kopshtarit.

Kështu zhvillohet një histori që ndërthur udhëtimet e Green në të kaluarën - i cili kujton rininë dhe verën e tij në Suances -, me misteret e ngulitura në Quinta del Amo. Gjatë gjithë kohës po kryhen hetimet për vdekjen e Diazit dhe ngjarjet fantazmë. Ky i fundit do të konsultohet me profesorin Machín, i cili jep një kurs mbi entitetet dhe fenomenet paranormale.

Analiza e Ku ishim të pamposhtur

Detajet themelore të punës

Ku ishim të pamposhtur Setshtë vendosur në zonën bregdetare të Suances, Spanjë. Libri ka 414 faqe të shpërndara në 15 kapituj, në të cilën janë zhvilluar tre komplote të numëruara nën dy forma narrative. Ka një narrator i gjithëdijshëm i personit të tretë që përshkruan përvojat e personazheve, dhe një tjetër në vetën e parë që tregon draftin e romanit nga Carlos Green.

atmosferë

Ashtu si dërgesat paraprake, Oruña e rikrijon këtë histori në Cantabria, në mënyrë specifike në Pallatin imponues të Mjeshtrit. Autori detajon vendin në një mënyrë të jashtëzakonshme, si dhe vende të tjera në Suances. Puna kërkimore shteruese e spanjollëve, i cili me përshkrime të pastra arrin ta transferojë lexuesin në këto mjedise madhështore.

Figurë

Charles Green

Ai është një shkrimtar i ri amerikan. Ai banon në Kaliforni dhe udhëton në Suances për të shkruar romanin e tij të ri. Gjyshja e tij Marta - e cila vdiq një vit më parë - e la atë si trashëgimtarin e vetëm të Pallatit të quajtur "Quinta del Amo". Carlos e mban mend vendin me një nostalgji të madhe, pasi ai kaloi shumë nga pushimet e tij atje dhe pati përvojat e tij të para me sërf.

Rrumbullakët e Shën Valentinit

Shtë protagonisti i serialit, një toger nga Garda Civile Spanjolle i cili drejton Njësinë Organike të Policisë Gjyqësore (UOPJ). Gjashtë muaj më parë ajo u transferua në Villa Marina, në Suances, në shoqërinë e të dashurit të saj Oliver. Që atëherë jeta e tij ka qenë më e qetë dhe e qëndrueshme.

Alvaro Machin

Ai është një profesor me përvojë i psikologjisë njohëse, ai është në qytet për të dhënë leksione mbi entitetet paranormale. Këto biseda mbahen në amfiteatrin e Palacio de La Magdalena, në të cilën ai ndan veçanërisht me një student ekspert në këtë temë.

Curiosities

Rruga Letrare

Për shkak të suksesit të serie Librat Puerto Escondido - meqenëse kjo e ka mbajtur Suances si fazën e vetme, Këshilli i Qytetit krijoi në 2016 Rrugën Letrare Puerto Escondido. Atje, vizitorët mund të ecin nëpër të gjitha hapësirat që janë paraqitur në romane.

Mjedis muzikor

Shkrimtarja spanjolle i karakterizon rrëfimet e saj me përfshirjen e melodive gjatë zhvillimit të tregimit. Për këtë këst ai përfshiu 6 tema muzikore, një listë që mund të shijohet në platformë Spotify, me emrin: Muzikë -Ku ishim të pathyeshëm- Spotify.

Emri i protagonistit

Oruña deklaroi në një intervistë me Montse García për portalin Zëri i Galicësemri i protagonistes së serisë, Valentina Redondo, është një gjest ndaj shkrimtares Dolores Redondo. Në lidhje me këtë, ajo u shpreh: "ishte personale, sepse për mua, si shkrimtare, simbolizon që" mos ndalo së ëndërruari ", sepse ajo më inkurajoi të vazhdoja punën kur as nuk e kisha parasysh botimin".

Rreth autorit, María Oruña

Shkrimtari Galician Maria Oruña Reinoso Ai lindi në Vigo (Spanjë) në 1976. Ai studioi juridik në universitet, një profesion që e ushtroi për dhjetë vjet në sferën e punës dhe tregtisë. Pas asaj periudhe ai i është përkushtuar tërësisht letërsisë. Në vitin 2013, ai botoi Dora e shigjetarit, vepra e tij e parë, një roman me një temë pune, bazuar në përvojën e saj profesionale si juriste.

Maria Oruna

Maria Oruna

Dy vjet më vonë ai prezantoi veprën e tij të dytë letrare, një debutim në zhanrin e romanit të krimit: Port i fshehur (2015). Me të ai filloi serinë e tij të mirënjohur Librat Puerto Escondido, e cila ka si skenë kryesore Cantabria. Ky vend është shumë i rëndësishëm për autorin, pasi ajo e ka njohur në mënyrë perfekte që kur ishte fëmijë; jo më kot ai e përshkruan atë në detaje në rrëfimet e tij.

Falë suksesit të këtij kësti të parë, nja dy vjet më vonë ai postoi: Një vend për të shkuar (2017), gjithashtu me një pranim të madh nga lexuesit. Deri më tani seriali ka dy romane shtesë: Ku ishim të pamposhtur (2018) y Çfarë fsheh batica (2021). Në mes të këtyre dy tregimeve, spanjollët paraqitën: Pylli i katër erërave (2020).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.