Ku është Benito Pérez Galdós?

foto-galdos

Portret i Benito Pérez Galdós.

Ata që kanë fëmijë midis 13 dhe 17 vjeç do ta kenë vërejtur që Benito Pérez Galdós është zhdukur nga programi shkollor. Studentët nuk e studiojnë më punën e tyre në orën e letërsisë dhe emri i tyre, në rastet më të mira, thjesht shfaqet në një listë të shkrimtarëve të rëndësishëm.

Diçka që bie ndesh me një të kaluar jo aq të kaluar në historinë tonë arsimore. Ka qenë një kohë kur të gjithë studentët lexonin, për shembull, disa nga librat që i përkisnin "Episodeve Kombëtare".

Çmimi aspirues Nobel për letërsi jo vetëm që kapi në punën e tij një kronikë të mrekullueshme të ngjarjeve të së kaluarës, por, me një stil të përsosur letrar Servantin, Krijoj romane realiste të denjë për ta vendosur atë në mesin e tre shkrimtarëve më të mirë në historinë e gjuhës Spanjolle.

Sidoqoftë, askush nuk i lexon më librat e tij. Sipas mendimit tim, kjo rrethanë rrjedh nga një përpjekje për evolucion arsimor drejt një kurrikule moderne. Moderniteti është larg nga përmbajtja mësimore e zhvilluar më parë në shkolla.

Kjo reformë, e domosdoshme dhe pozitive në shumë aspekte për shkak të evolucionit të shoqërisë sonë, Ai ka bërë përpjekjen e tmerrshme për të anashkaluar Pérez Galdós. Injorimi i tij për shkak të konceptimit absurd të punës së tij si diçka e ankoruar në të kaluarën ose, akoma më keq, diçka nacionaliste afër fashizmit.

Dhe unë e them këtë të fundit me njohuri të fakteve pasi, në më shumë se një rast, shumë individë "të shquar" kanë formuluar një teori kaq të pafat mbi bazën që, gjatë viteve të Frankos, "episodet kombëtare" u shfaqën në axhendën e studentët dhe studimi i tyre ishte praktikisht i detyrueshëm.

Në këtë mënyrë dhe siç ndodh me shumë kapituj të historisë, rinisë së këtij vendi po u mohohet ekzistenca e një shkrimtari të mrekullueshëm dhe një vepre letrare unike. Duke rritur, në këtë mënyrë, injorancën e shoqërisë sonë dhe harrimin e gjithçkaje që meriton të respektohet dhe vlerësohet.

Pra, mirë për fat të keq Benito Pérez Galdós varet nga mësuesi i keqkuptuar, arrogant dhe i çarmatosur i cili, në një akt çmendurie të paparë, vendos të shkojë atje ku i përshtatet axhenda aktuale dhe, si një kampion i letërsisë, ai përballet me absurdin duke u ofruar studentëve të tij librin "Gerona", "Trafalgar", "Zaragoza", "Miau" ose kryeveprën me titull "Fortunata y Jacinta".

Çuditërisht, kjo është e vetmja mundësi që shkrimtari Kanarian të studiohet në Spanjë. Padyshim,  një marrëzi që për mendimin tim pasqyron, së bashku me shumë aspekte të tjera, problemin që ky vend paraqet në çështjet arsimore.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Abby dijo

  Galdós nuk e fitoi kurrë Nobelin.

  1.    Aleks Martinez dijo

   Trueshtë e vërtetë, tani më kujtohet që ai ishte propozuar për të, por më në fund nuk e mori atë. Faleminderit për informacion. Sidoqoftë, arsyet nuk do të mungonin që ai të kishte një hehe