Kryetari i komunës së Zalamea

Kryetari i komunës së Zalamea.

Kryetari i komunës së Zalamea.

Kryetari i komunës së Zalamea është, së bashku me Jeta është ëndërr, krijimi më emblematik i Pedro Calderon de la Barca. Dramaturgu spanjoll është një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të barokizmit letrar, vepra e të cilit i takon të ashtuquajturës Epoka e Artë.Pranohet nga historianët si momenti i shkëlqimit maksimal të letërsisë në gjuhën Spanjolle.

Kjo periudhë hiri zgjati shumë më shumë se një shekull. Filloi drejt dekadës së fundit të shekullit të XNUMX-të, që përkon me mbërritjen e Kolombit në territoret amerikane. Vdekja e këtij autori - e cila ndodhi në 1861 - shënoi fundin e epokës.. Midis këtyre dy datave bota takoi klasikët e shtatit të Don Quijote nga Miguel de Cervantes kur kemi informacionin.

Sobre el autor

Sipas vetë shkrimtarit pak para se të vdiste, kishte rreth 110 pjesë teatrale që ai shkroi gjatë jetës së tij. Përveç dramave dhe komedive - "nëngjinitë" të cilave ju përket Kryetari i komunës së Zalamea- Lista përfshin makina sakramentale, si dhe pjesë të shkurtra teatri (vallëzime, hekuri, jacara dhe mojigangas).

Kryetari i komunës së Zalamea, Një "xhirim"?

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Sigurisht, nga viti që u shkrua kjo pjesë (afërsisht 1635) fjala "xhirim" ishte shumë larg nga themelimi. Shumë më pak në Spanjë. Por Në terma praktikë, kjo është pikërisht ajo që ndodhi me të Kryetari i komunës së Zalamea.

Calderon de la Barca Fillon nga një argument shumë i zakonshëm për kohën dhe ofron versionin e vet. Ai shkon edhe më tej: ai merr një shfaqje me të njëjtin emër nga Lope de Vega, përsos vargjet, kapërcen disa skena pa pasoja dhe i shton asaj një mbyllje epike përfundimtare.

Argumenti, me historinë e dëshmitarit

Puna zhvillohet brenda një konteksti real, prandaj, personazhe të ndryshëm historikë marrin pjesë në komplot. Personazhe të ndërhyrë në linja individuale të historisë, domethënë, me ngjarje të veçanta që janë pjesë e "nën-komploteve". Të cilat, ishin të njohura gjerësisht nga audiencat e asambleve të para gjatë shekullit XVII.

Pikat e kthesës brenda historisë

Viti 1580. Mbreti Felipe II i Spanjës, - një karakter shumë i matur, sipas mendimit të nënshtetasve të tij - shkon në Portugali për t'u kurorëzuar si monark i atij kombi. Vdekja e Sebastián I (1578) dhe e pasardhësit të tij, Enrique I (1580), e la këtë vend të zhytur në një krizë trashëgimie. Para zgjedhjes së pasardhësit nga gjykatat Portugeze, sovrani Spanjoll pretendoi fronin.

Pikërisht në mes të transferimit të tij në Lisbonë për t'u kurorëzuar, trupat e tij bënë një ndalesë në Zalamea. Një qytet në Extremadura, shumë afër vijës kufitare. Atje, Kapiteni Don Álvaro de Ataide merr strehim në shtëpinë e Pedro Crespo, zuzari më i pasur në vend. Sqarim i rëndësishëm: "horr" sepse është njeri nga një fshat, jo sepse është një karakter dashakeq.

Pika e parë e kthesës

Ushtari bie në dashuri me Isabel, vajza e pronarit të shtëpisë ku po qëndron dhe deklaron dashurinë e tij për të. Megjithatë ajo e refuzon atë. Përballë refuzimit, Don Álvaro rrëmben vajzën dhe e zemëron atë (Këto lloje episodesh ishin shumë të zakonshme në këtë kohë. Si pasojë, vetë Felipe II nxori një dekret që ndalonte anëtarët e ushtrisë së tij të abuzonin me gratë, nën kërcënimin e pushkatimit).

Pedro Calderón de la Barca.

Pedro Calderón de la Barca.

Crespo, pasi mësoi se çfarë kishte ndodhur, i lutet kapitenit që të martohet me vajzën e tij. Kjo nuk është vetëm për të pastruar emrin e Isabel; në realitet, fermeri i pasur dëshiron të rivendosë nderin e tij. Mes lutjeve, ai ofron të transferojë të gjitha pasuritë e tij - mjaft të mëdha - të cilët do të bëhen dhëndri i tij. Por oferta refuzohet me përbuzje, pasi Don Álvaro është një ushtarak që i përket fisnikërisë.

Lakim i ri

Don Álvaro e konsideron një gjë të vogël të bëhet zot i pronës së një fshatari. Për më tepër, ai mban një mendim identik në lidhje me vajzën e indinjuar nga ai vetë. Por pak më vonë Crespo emërohet Kryetar i Bashkisë së Zalamea. Duke mbrojtur veten në pozicionin e tij të ri, ai vendos të marrë drejtësinë në dorën e tij; urdhëron arrestimin e menjëhershëm të kapitenit dhe ekzekutimin e tij.

Zgjidhja përfundimtare

Një kryetar civil nuk ka jurisprudencë brenda mjedisit ushtarak. Si pasojë, dispozitat e Kastros janë, në teori, të paligjshme. Këmbëngulja e kryebashkiakut për të zbatuar vendimin e tij, gjeneron një konflikt me udhëheqjen e ushtrisë mbretërore që vë në rrezik integritetin e qytetit. Por kur gjithçka duket e humbur, Felipe II paraqitet dhe merr masa për këtë çështje.

Monarku, megjithëse pohon se Kastro ishte i gabuar në format e tij, pajtohet me të. Ai ratifikon dënimin para se të shqiptohet, Don Álvaro de Ataide ekzekutohet me klube. Jo më kot, një nga titujt alternativë të kësaj vepre është pikërisht Klubi më i dhënë mirë.

Viktima dhe fajtori

Pavarësisht bindjes së marrë nga përdhunuesi, Isabel e reja gjithashtu merr një dënim. Ajo dërgohet të kalojë pjesën tjetër të jetës së saj të mbyllur në një manastir. Arsyeja themelore e vendimit është babai (i cili mori titullin e kryetarit të përhershëm nga mbreti). Vetëm atëherë ai mund të shohë se i rikthehet nderi vetes dhe familjes së tij.

Fjalimi midis rreshtave

Citim nga Pedro Calderon de la Barca.

Citim nga Pedro Calderon de la Barca.

Kryetari i Zalamea arriti diçka dukshëm të pamundur për dramaturgët në atë kohë: të linte fisnikët të lumtur dhe të kënaqur, si fshatarët. Pasuritë përballen ashpër në Spanjë që para Mesjetës. Në mënyrë të ngjashme, artistët dhe intelektualët më të njohur të kohës nuk i janë shmangur kësaj çështje.

Në trillime - ashtu si në jetën reale - aristokratët ishin pothuajse gjithmonë fitimtarë. Shumë nga njerëzit e letrave i përkisnin kësaj klase të privilegjuar shoqërore. Në të njëjtën kohë, të huajt ishin shumë të interesuar për t'i mbajtur të lumtur këta "zotërinj".

Nderimi

Udhëhequr nga vetja juaj, protagonisti i historisë ka vetëm një qëllim përfundimtar: të rikthejë nderin e tij. Vajza e saj e abuzuar nuk është shkelje e saj; viktima e vërtetë është babai. Një situatë e miratuar nga fisnikëria spanjolle, megjithatë nga Rilindja. Një dëshirë e ndjekur nga një fshatar (i pasur, por një fshatar, në fund të fundit) si Pedro Castro.

Në çdo rast, Calderon de la Barca ishte në gjendje të kënaqte gjerësisht me Kryetari i komunës së Zalamea "Maurët dhe të krishterët". Në këtë kuptim, ka shumë të ngjarë që këto "hollësi" brenda fjalës së tij të mos jenë vërejtur deri pas një kohe të gjatë.

Një vepër antimilitariste?

Ka nga ata që mbishkruajnë Kryetari i komunës së Zalamea si një fjalim anti-ushtarak. Sidoqoftë, afër fundit të tregimit, narratori është përgjegjës për zbërthimin e kësaj ideje. Djali i madh i Castro - një njeri i pastër i pastër dhe pa qëllim në jetë - është tërhequr në ushtrinë mbretërore. Babai, larg se të pendohet, e feston këtë veprim.

Castro beson se pikërisht institucioni ushtarak do të lejojë që pasardhësit e tij të njohin virtytet e jetës. Gjithashtu, para se të humbni kohë, është më mirë t'i shërbeni mbretit tuaj. Megjithëse nuk është plotësisht e qartë, sigurisht që është nëse autori e pohon këtë për bindje apo është një tjetër ironi e maskuar me zgjuarsi në mes të dialogjeve të personazhit të tij kryesor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.