Jules Verne: krijim për arsye didaktike

Julio Verne

Jules Verne është një nga autorët që motivon më shumë fëmijët kur ata lënë pas Histori dhe ata fillojnë në leximin e tyre të romaneve.

Në fakt, ky ishte audienca për të cilën luan dhe në një masë të madhe Verne kontribuoi në kulturëzimin e shumë brezave falë punëve të tij.

Pjesa më e madhe e fajit është tek redaktori Jules hetzel, i cili pa në Verne një shkrimtar të aftë të lidhej me rininë dhe pasi kishte lexuar "Pesë javë në një tullumbace" kontaktoi shkrimtarin për t'i ofruar atij për të kryer një program didaktik për të rinjtë që përfshinte botimin e tre romaneve në vit, falë të cilave Dalin "udhëtime të jashtëzakonshme".

Vetë Jules Hetzel e bëri të qartë se çfarë kërkonte kur punësonte Verne për këtë detyrë që me fjalët e tij ai synonte ambiciozisht asgjë më pak se "të përmblidhte të gjitha njohuritë gjeografike, gjeologjike, fizike dhe astronomike të grumbulluara nga shkenca moderne".

Eshtë e panevojshme të thuhet, projekti josh një mendje ëndërrimtare si ajo e Verne nga fillimi. Në fakt, Verne tregoi më shumë ambicie sesa botuesi i tij dhe pavarësisht se kishte kapur në mënyrë të përsosur thelbin e asaj që i kërkohej, ai donte të shkonte një hap më tej duke i dhënë titullin serisë së romanit "Udhëtim nëpër botët e njohura dhe të panjohura". 

Shihet se edhe gjithçka që dihej ishte poco per atë…

Më shumë informacion - Anekdota letrare, midis trillimit dhe historisë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.