Saga e Maze Runner

Kontrabandist i labirintit.

Kontrabandist i labirintit.

The Maze Runner (sagë Vrapues labirint, në spanjisht) është një seri romanesh fantastiko-shkencore të shkruara nga autori amerikan James Dashner. Pesë titujt e tij u botuan midis 2009 dhe 2016, plus libri shoqërues Skedarët Maze Runner (2013) Në aspektin letrar ajo është e vendosur brenda distopias për adoleshentët dhe të rriturit e rinj.

Si seriali Lojrat e urisë (Lojërat e urisë) Dhe Divergjent (Divergjent), Kontrabandist i labirintit ka marrë vlerësime të mira. Po kështu, pritja e tij në mesin e publikut të gjerë ka qenë fantastike. Nuk është për t'u habitur, tre titujt e parë të serisë tashmë janë bërë me sukses në kinema dhe priten dy filma të tjerë, të paktën.

Për autorin, James Dashner

James Smith Dashner lindi në Austell, Georgia, Shtetet e Bashkuara, më 26 nëntor 1972. Ai ndoqi Universitetin Brigam Jang, ku studioi kontabilitetin. Sidoqoftë, në kohën e kolegjit ai vendosi të bëhej shkrimtar, pasi që nga fëmijëria e tij ishte një lexues i zjarrtë. Pas disa përpjekjesh, Dashner krijoi karakterin e Jimmy Fincher dhe zgjeroi universin e tij për të përfunduar serinë e librave Saga e Jimmy Fincher.

Pasi përfundoi të katër titujt e Jimmy Fincher, Dashner u kthye në një seri tjetër: The Maze Runner. Megjithëse, të dy komplotet janë të ngjashme në faktin e zhvillimit rreth të rinjve të përfshirë në situata të rrezikshme. Në këtë drejtim, autori deklaroi se ishte ndikuar thelbësisht nga Zoti i mizave (Zoti i Mizave) nga William Golding dhe Lojë e Enderit (Loja e Enderit) nga Orson Scott Card.

Librat e sagës The Maze Runner

Në radhë të parë, filloi trilogjia me personazhin Thomas: The Maze Runner (2009), Gjykimet e Djegura (2010) y Kurimi i Vdekjes (2011). Më pas, u shfaq libri paraprak Urdhri i Vrasjes (2012), ku shpjegohet gjeneza e tërë historisë. Në vitin 2016 u botua Kodi i Etheve, e vendosur kronologjikisht midis ngjarjeve të Urdhri i Vrasjes y The Maze Runner.

Ngjashmëritë dhe ndryshimet me Lojërat e urisë dhe Divergent

Nga Guardian (2014), ngjashmëritë midis librit të parë të The Maze Runner me ato të Lojrat e urisë y Divergjent jane te mahnitshme. Që në fillim, të tre sagat vendosin protagonistët në një botë post-apokaliptike të shtypur nga një regjim autoritar. Në to, një hero ose heroinë e të rinjve vihet në provë në skenarë të ndryshëm kërcënuese për jetën dhe detyrohet të luftojë për jetën e tyre.

Ndërsa libri i Lojërat e urisë ishte shkruar në vetën e parë, rrëfyesi i Kontrabandist i labirintit është në vetën e tretë. Një ndryshim tjetër është se The Maze Runner ka një stil më afër romaneve mister në krahasim me Divergjent y Lojrat e urisë. Por këto dy të fundit janë perceptuar më realisht, si nga audienca, ashtu edhe nga kritikët letrar.

Përmbledhje e The Maze Runner - The Maze Runner (2009)

Në fillim të trilogjisë, Thomas, protagonisti 16-vjeçar, nuk mban mend asgjë tjetër përveç emrit të tij sepse kujtesa i është fshirë. Ju gjithashtu keni humbur gjurmët e Gladers. Kjo është, banorët adoleshentë të një zone qendrore të quajtur Glade (pastrimi) brenda labirint (një labirint gjigant). Siguria e vetme e Thomas është nevoja për të zgjidhur labirintin (labirint) për të shpëtuar banorët e tij dhe veten e tij.

Çdo ditë, një grup i vogël djemsh - vrapues - vijnë nga lëndinë të përballen me të panjohurën për të gjetur një rrugëdalje dhe te Thomas. Për më tepër, muret e labirintit lëvizin çdo natë për të mbyllur pastrimin (dhe për ta mbrojtur atë nga përbindëshat e jashtëm). Në këtë mënyrë, vështirësia e zgjidhjes së saj rritet vazhdimisht.

Përmbledhje për Gjykimet e Djegura - Gjykim nga Zjarri (2010)

James Dashner.

James Dashner.

Pasi i shpëtoi labirintit, Thomas ndihet i sigurt dhe i gatshëm të fillojë një jetë të re të lumtur me miqtë e tij. Por papritmas ai hidhet në një territor të shkretë ku ushqimi është i pakët, si dhe mbrojtje nga dielli i dobët. Pastaj Gladers janë të detyruar të përshkojnë këtë shkretëtirë të mbushur me njerëz të kontrolluar në mënyrë delikate nga Shpërthimi (flakërimi).

Për t'i bërë gjërat edhe më keq, WICKED (entiteti që tërheq fijet në hije) dërgon të gjitha llojet e monstrave dhe tmerreve kundër Gladers. Pak nga pak, mendjet dhe trupat e tyre fillojnë të lëshojnë vendin nën presionin e provave të mundimshme të kohës. Si pasojë, ata i dorëzohen pushtetit për të shpëtuar veten e tyre. Tradhtia e Thomas shërbehet në mes të nxehtësisë skëterrore.

Përmbledhje e kurimit të vdekjes - kurimi i vdekshëm (2011)

Në librin përmbyllës të trilogjisë, the cranks ato paraqiten si kërcënimi kryesor në një provë të tretë. Bëhet fjalë për qenie të çmendura - të shndërruara në zombie - për shkak të infeksionit të virusit të përshkruar në Testi i lakmusit. Ky libër sqaron detaje të rëndësishme për fillimin e sagës kur Thomas kujton qëndrimin e tij të shkurtër në të la lëndinë.

Po kështu, natyra e Shpërthimi dhe Grupi B (një grup njerëzish me imunitet të ngjashëm me shumicën e Gladers). Më vonë, Gladers dhe anëtarët e Grupit B arrijnë të rikuperojnë plotësisht kujtesën e tyre dhe të shpëtojnë nga fusha e WICKED. Por Thomas i reziston restaurimit në mënyrë që të shpëtojë pjesën tjetër të shokëve të tij.

Përmbledhje e The Kill Order - Lethal Virus (2012)

Trembëdhjetë vjet para ngjarjeve të ekspozuara në Kontrabandist i labirintit, bota u shkatërrua nga shpërthimet diellore dhe vdekjet masive të njerëzve. Protagonistët, Mark dhe Trina, mezi arrijnë të shpëtojnë vetveten dhe janë dërguar në një vendbanim. Një vit më vonë, organizata PFC sulmon botën me shigjeta të infektuara me një virus zombie. Për këtë arsye, specia njerëzore është në prag të zhdukjes.

Në vendbanim, vetëm Mark, Trina dhe DeeDee (një vajzë gjashtë-vjeçare) mbijetojnë. Përfundimisht ata formojnë një bandë së bashku me Alec dhe Lana për të ndihmuar njëri-tjetrin ndërsa shpëtojnë nga qyteti i të infektuarve. Brutaliteti dhe tmerri janë rendi i ditës në një libër me shumë më shumë masakra sesa pjesa tjetër e trilogjisë së bashku.

Përmbledhje e Kodit të Fever - Kodi CRUEL (2016)

Citim i James Dashner.

Citim i James Dashner.

Libri transmetohet nga këndvështrimi i Tomas. Ai tregon se si ai ishte ndarë nga prindërit e tij të infektuar. Ai u dërgua menjëherë në një institucion ku shkencëtarët i thanë se imuniteti i tij është shpresa e mbijetesës së njerëzimit. Po kështu, James Dashner shpjegon në këtë libër sa të përfshirë ishin Thomas dhe Teresa në krijimin e labirintit kur u futën në Glade.

Për më tepër, marrëdhëniet, afinitetet dhe rivalitetet midis djemve të tjerë të Glade. Ndoshta, Kodi i Etheve është libri më i thellë nga këndvështrimi emocional i të gjithë universit Kontrabandist Maze. Sigurisht, si librat e tjerë në sagë, nuk ka mungesë të skenave të dhunshme dhe vrasjeve të shumta të zombive.

Personazhet kryesore të sagës së The Maze Runner

Thomas:

(Librat 1 - 3 dhe 5, një paraqitje e shkurtër në dhomë) Ai është një nga krijuesit e labirintit me Teresa Agnes. Ai do të bëhej udhëheqësi i Grupit A të Gladers. Emri i tij i vërtetë ishte Stephen para se të rrëmbehej nga WICKED. Ai u quajt Thomas duke iu referuar Thomas Edison.

Theresa Agnes:

(Librat 1 - 5) emri i saj u frymëzua nga Nënë Tereza. Ajo është krijuese e labirintit me Thomas. Emri i saj i vërtetë është DeeDee (gjendet në librin 4).

triton:

(librat 1 - 3 dhe 5) me emrin e Sir Isaac Newton. Ai është udhëheqësi i fraksionit britanik të Grupit A të Gladers dhe i dyti në komandën e sektorit të Alby. Ai është vëllai i Sonya, një nga vajzat në Grupin B, të cilën ai e quajti Lizzy.

min ho:

(Librat 1 - 3 dhe 5) është udhëheqësi i fraksionit aziatik të Grupit A të Gladers dhe roje e Germa në ledhore (vrapues). Ai ishte gjithashtu udhëheqësi i përgjithshëm i Gladers gjatë provave të zjarrit.

Gali:

(Librat 1 - 3 dhe 5) është antagonist i serialit. Ai ishte udhëheqës i Grupit A të Gladers kur Thomas u konsiderua armik gjatë librit të parë. I lënë për të vdekur në provat nga zjarri, ai rishfaqet në librin e tretë si një aleat. Gally është emëruar pas Galileo.

alby:

(Librat 1 dhe 5) ishte komandanti i parë i Gladers. Ajo u emërua pas Albert Einstein.

Braktis:

(Librat 1 dhe 5, përmendur në librat 2 dhe 3) Shoku më i mirë i Thomas. Emëruar pas Charles Darwin.

Kancelari Ava Paige:

Zyrtari më i lartë i WICKED.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.