Kontesha e Segurit dhe përrallat e saj

Ka qenë Dita e librit për fëmijë dhe të rinj dhe unë e kam shpëtuar atë xhevahir nga biblioteka ime: një kopje shumë e konsumuar nga koleksioni i shtëpisë botuese legjendare Bruguera, Selección de Historias, nga Perralla kush firmosi Sofia Rostopochina, i njohur më mirë si Kontesha e Segurit. Kështu që sot shikoj prapa, rishikoj figurën e tij dhe i shijoj sërish, si dhe ilustrimet e Felipe Herranz Moral, një prej karikaturistëve të mëdhenj të kohës.

Kontesha e Segurit

Ajo ishte një nga shkrimtaret më të njohura të Shekulli XIX dhe tashmë një klasik i letërsisë për fëmijë dhe të rinj.

Nació en Shën Petersburg në 1799 dhe ishte e bija e një gjenerali me të njëjtin emër që ishte ministër i jashtëm nën Carin Pali I të Rusisë dhe nëna e saj kishte qenë zonjë në oborrin e Katerina II. Ai emigroi me familjen e tij për shkak të mosmarrëveshjeve me trashëgimtarin e fronit, Aleksandrin I, dhe pasi kaloi në Gjermani (Prusia në atë kohë) dhe Itali, u vendos në Francë. Në Paris u martua me kontin Eugene de Segur, me të cilin pati tetë fëmijë dhe shumë nipër e mbesa. Përkushtimi i tij ndaj letërsisë erdhi nga historitë që u tregonte kur ishin të vegjël.

filloi të shkruante shumë vonë, tashmë Vjet 58, por veprat e tij kishin shumë sukses, gjithashtu ndërkombëtare, dhe janë përkthyer në disa gjuhë. Si rezultat, ai krijoi Biblioteka rozë, një nga koleksionet e para që synon ekskluzivisht lexuesit e rinj.

Në përgjithësi, ka shkruar ai rreth 20 romane, një koleksion i Histori dhe a Bibël kureshtar i përshtatur edhe si histori, e cila ishte ajo që u tregoi fëmijëve dhe nipërve të tij. shkroi gjithashtu një libër mbi mjetet juridike për fëmijë me bazë bimore.

Perralla

Ato u botuan në 1857 dhe i ilustroi ato Gustave Dore.

E gjithë puna e tij spikat gjithmonë për veprime vetëmohuese dhe bujare e protagonistëve, por nuk harron as ndjenjat egoiste dhe aktet e këqija. Dhe, si zakonisht, nuk mungon morali përfundimtar për pasojat e atyre veprimeve dhe ndjenjave të këqija. Më e njohura është fatkeqësitë e Sofja.

Në atë numër, i cili përfshin tregimet e këlysh ariu, Violeta, Rosita, miun e vogël gri, bionde y veprat e Henrit takojmë princeshën bionde, i cili humbet në pyllin e jargavanëve dhe mëson shumë gjëra përpara se t'i kthehet jetës së tij normale. Ose përpiqemi të kapërcejmë të njëjtat vështirësi si fëmija Bastis për të shëruar nënën e tij të sëmurë. Ne jemi gjithashtu bashkëfajtorë në shakatë e miu i vogël gri dhe ne vazhdojmë historinë sentimentale të princeshë rozë dhe çfarë bën dhe mendon i butë dhe i mirë Violeta. të gjitha të përziera me më shumë qenie fantastike si zanat, natyrisht, apo kafshët magjike si Mama Cierva, Kotele, papagalli llafazan dhe gënjeshtar apo bretkosa.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.