Collectionshtë i njohur koleksioni muzikor që frymëzon shkrimtarin H. Murakami

Sa prej nesh kanë shijuar letërsinë e autorit japonez Haruki murakami? Cilado qoftë libri i parë që keni lexuar për të (dhe unë them libri i parë, pothuajse i bindur se nuk ishte i fundit nëse tashmë keni lexuar diçka të tij) ju gjetët shënime dhe shënime të shkëlqyera të këngëve në tekstet e tij, veçanërisht të xhaz o gjendje e dëshpëruar. Dhe është se ky shkrimtar është një adhurues i madh i muzikës, sidomos të këtyre dy zhanreve.

Epo, tashmë mund të themi me siguri të plotë se kemi të njëjtën gjë ose të ngjashme koleksion muzikor Në dispozicionin tonë Haruki Murakami e dëgjon dhe e frymëzon atë për shumë (nëse jo të gjithë) nga librat që ka shkruar deri më tani.

La playlist mund ta dëgjojmë në aplikacionin muzikor Spotify dhe është krijuar nga një i caktuar Masamaro Fujiki, njohës i shkëlqyeshëm i letërsisë dhe shijet muzikore të shkrimtarit japonez. Thjesht duhet të vendosni emrin tuaj në motorin e kërkimit dhe të zbuloni një listë të plotë aktualisht 3.158 këngë. Në total ato janë më shumë se 220 orë muzikë të mirëNëse jeni një shkrimtar, ju pëlqen muzika klasike, jazz, blues dhe disa pop dhe folk, mbase ato mund t'ju ndihmojnë aq shumë sa Murakami në krijimin tuaj letrar. Kush e di? Ata thonë se ne duhet të imitojmë më të mirën për të bërë gjithnjë e më shumë gjëra të mira ... Po sikur të fillojmë me këtë?

Studio me vinile ku shkruan H. Murakami (Foto nga vetë autori)

Ende nuk e di nëse do të më ndihmojë në krijimin tim letrar apo jo… Nuk kam pasur kohë ta zbuloj. Ajo që di është se po dëgjoj këtë listë ndërsa shkruaj këto rreshta dhe është mjaft mirë të përqendrohem dhe të shkruaj. Dhe është se autori e tha vetë në romanin e tij "Vitet e pelegrinazhit të thënies pa ngjyrë"«Jetët tona janë si një rezultat muzikor kompleks. Mbushur me të gjitha llojet e shkrimeve të fshehta, gjashtëmbëdhjetë e tridhjetë shënime të dyta dhe shenja të tjera të çuditshme. Almostshtë pothuajse e pamundur t'i interpretojmë ato në mënyrë korrekte, dhe edhe nëse ata mund, dhe pastaj mund të transferohen në tinguj të saktë, nuk ka asnjë garanci që njerëzit do ta kuptojnë ose vlerësojnë saktë kuptimin e tyre. "


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.