Koha midis tegelave

Koha midis tegelave

Koha midis tegelave

Koha midis tegelave (2009) është një roman nga shkrimtarja spanjolle María Dueñas. Isshtë një rrëfim i hartuar shumë mirë për jetën e gjallë të Sira Quiroga, një rrobaqepëse e re që u largua nga Madridi disa muaj para Luftës Civile. Ndërkohë, për lexuesin, qasja e autorit ndaj një konteksti kritik historik në Spanjë dhe Evropë është zbuluese.

Për këtë arsye, ky libër ka një rëndësi të pamohueshme si një dëshmi e asaj kohe (përveç nostalgjisë që transmeton). Krejt, komploti i dashurisë dhe dhimbjes, plus përshkrimi i realitetit të asaj kohe përmes një sekuence mjaft të pasur dhe interesante, e bëjnë atë një nga veprat më të shquara të shkruara në gjuhën spanjolle të mijëvjeçarit të ri.

Përmbledhje e Koha midis tegelave

Qasja fillestare

Sira Quiroga është një rrobaqepëse e re dhe simpatike që mori një trashëgimi të rëndësishme nga babai i saj, i cili rekomandon me forcë të ikë nga Spanja. Të 30-tat kalojnë, në prag të Luftës Civile, Sira mund të ndiejë dhunën në mjedis. Për më tepër, zonja e re dashurohet marrëzisht me Ramiro, megjithëse ai vendos të emigrojë në kryeqytetin e Marokut.

Për arsyet e përmendura, vajza shkon në Tangier duke ndjekur rrugën e të dashurit të saj. Sidoqoftë, llogaritjet e tyre nuk dukeshin prevariancë, mashtrime dhe ligësi nga ana e Ramiro. Si pasojë, Sira e gjen veten të braktisur në Afrikën Veriperëndimore dhe të grabitur nga ky njeri famëkeq (si dhe në borxhe).

Rilindja

Sira arrin të kapërcejë pavarësisht rrethanave të vështira; Ai vendos të rifillojë tregtinë e tij si një rrobaqepës për të mbijetuar, madje bie përsëri në dashuri. Në atë mënyrë, ajo ajo miqësohet me disa klientë… Këto miqësi të reja që lidhen me politikën në mes të një konteksti luftarak me përmasa të mëdha lëshojnë një kthesë radikale të ngjarjeve.

Më vonë, Sira Quiroga vendos të shërbejë si spiun për forcat aleate dhe merr pjesë në një mënyrë domethënëse në ngjarjet e Luftës së Dytë Botërore. Edhe pse në fund të historisë është e qartë se protagonistja dëshiron vetëm të jetojë në paqe, ajo e pret më shumë trazira në destinacionin e saj. Sidoqoftë, këto ngjarje shpjegohen në sira, pjesa e dytë e Koha midis tegelave (lëshuar në Prill 2021).

Analiza në Koha midis tegelave

Një roman historik shumë autentik

Në këtë libër, autori konsideron një projekt ambicioz letrar, i pamundur të llogaritet lehtë në referencat e supozuara historike. Si pasojë, përfshirja e personazheve dhe ngjarjeve reale të ndodhura në vitet 30 në Spanjë janë thelbësore për rrëfimin.

Përveç kësaj - përmes përvojave të protagonistit -, Dueñas shpjegon me mjeshtëri kontekstin e Luftës së Dytë Botërore. Për këtë, shkrimtarja përdor përshkrime dhe referenca që tregojnë vizionin e saj rreth konfliktit më të rëndësishëm të luftës në historinë e njerëzimit. Aty ku qëllimi është që tragjedia e luftës të mbahet latente në kujtesën e lexuesit.

Temë e rëndësishme në roman

Padyshim, kur përballemi me një roman historik, është e pamundur të mos i jepet rëndësi thelbësore kontekstit në të cilin rrëfehen ngjarjet. Prandaj, Koha midis tegelave e mban lexuesin duke ndjekur jetën e Sira Quiroga, ndërsa tregon vështrimin e luftës. Me fjalë të tjera, tema e luftës në gjendjen njerëzore përshkon tërë historinë.

Për më tepër, protagonisti - nën emrin e koduar Arish Agoriuq - bëhet një lojtar kryesor në spiunazhin anglez gjatë Luftës së Dytë Botërore. Paralelisht, ekspozohen aspekte komplekse taktike të luftës që tejkalojnë katastrofën e pashmangshme. Për më tepër, qasja ndaj Luftës Civile Spanjolle shpjegon se si u bë mjedisi shoqëror për shkak të konfliktit.

Përshtatjet televizive

Pranimi i shkëlqyeshëm i publikut plus breshëria e vlerësimeve të favorshme çoi në Koha midis tegelave u soll në ekranin e vogël. Per kete arsye, Në vitin 2013, stacioni televiziv Antena 3 regjistroi një seri me të njëjtin emër që ka zgjatur 17 episode deri më sot. dhe ka akumuluar shumë çmime.

Përveç kësaj, Seriali ka një kast ndërkombëtar të udhëhequr nga aktorët e shtatit të Adriana Ugarte, Peter Víves dhe Hanna New, ndër të tjera. Çdo episod i serialit ka kërkuar një buxhet mesatar prej gjysmë milioni euro, kryesisht për shkak të cilësimeve të periudhës dhe kostumeve.

Fillimi i një ekskluziviteti?

Në çdo rast, ato kanë qenë para të shpenzuara shumë mirë, pasi nivelet e shikueshmërisë së sezonit të parë nuk ranë kurrë nën 11%. Gjithëpërfshirës, episodi i njëmbëdhjetë, "Kthehu dje", u pa nga rreth 5,5 milion shikues (27,8% e akorduar më 20 janar 2014).

Së fundi, me nisjen e sira (2021) María Dueñas ka hapur derën për më shumë dërgesa me protagonist Sira Quiroga - Arish Agoriuq. Duke pasur parasysh popullaritetin dhe numrat komercialë të marrë në ekranin e vogël, audiencat spanjishtfolëse nuk do të befasoheshin nëse shfaqen episode të reja të serialit.

Për autorin, María Dueñas

Ajo është një mësuese dhe shkrimtare Spanjolle e lindur në 1964, në Puertollano, provinca Ciudad Real, Spanjë. Para se të filloni karrierën tuaj letrare, Pronarët ai bëri jetën akademike në mësimdhënie për më shumë se njëzet vjet në Universitetin e Murcia. Në mënyrë të ngjashme, gruaja Portorikane ka një doktoraturë në Filologji Angleze dhe ka pasur aktivitete shumë të njohura kulturore dhe kërkimore në kombin Iberik.

Aktualisht, María Dueñas jeton në Kartagjenë, është e martuar me një profesor universiteti dhe ka dy fëmijë. Paralelisht, thekson veprimtarinë intelektuale që erdhi me botimin e romanit të tij të parë në 2009: Koha midis tegelave. Për shkak të kësaj, ajo u bë e famshme në të gjithë Evropën dhe një pjesë të pjesës tjetër të botës.

Ndikimi i Koha midis tegelave

Ky roman ai u bë një botim më i shitur, i përkthyer në pothuajse dyzet gjuhë dhe u shndërrua në një seri televizive nga kanali Antena 3. Në të njëjtën mënyrë, falë këtij titulli Dueñas mori disa dekorata. Midis tyre, Çmimi Qyteti i Kartagjenës për Romanet Historike (2010) dhe Çmimi Kultura 2011 (kategoria e letërsisë) të Qytetit të Madridit.

Pas dymbëdhjetë vjetësh botimi, Koha midis tegelave grumbullon më shumë se pesë milion shitje ndërkombëtare. Por, sikur të mos mjaftonte kjo, romani është botuar të paktën shtatëdhjetë herë në të gjithë Evropën dhe vende të tjera në botë.

Librat e tjerë të María Dueñas

Popullariteti i Koha midis tegelave u përdor nga shkrimtarja spanjolle për të promovuar botimet e saj të radhës me shkrim. Më shumë, pa dyshim, Misioni Harrojeni (2012), Temperancën (2015) y Bijat e Kapitenit (2018)Ata kanë hijeshinë e tyre të veçantë dhe janë hartuar mirë. Në fakt, Misioni Harrojeni y Temperancën ato janë përshtatur edhe për televizione.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Isabelle dijo

  Një roman që më ka interesuar shumë!
  Faleminderit për përmbledhjen dhe analizën e bukur!