Kështu i imagjinonte JK Rowling personazhet e sagës Harry Potter

Kështu i ka imagjinuar JK Rowling personazhet e Harry Potter

Të dy ne që kemi lexuar disa ose të gjithë librat e JK Rowling në sagë Harry Potter Ashtu si ata që nuk e kanë bërë atë dhe janë dashuruar me personazhet e tyre falë filmave, ne kishim në mendje dhe në një mënyrë të paramenduar fytyrat dhe tiparet e personazheve në sagë. Megjithatë, autori JK Rowling ndërsa po i shkruaja, kisha një imazh tjetër të tyre, në disa raste shumë të ngjashëm me atë që më në fund u shfaq në filma dhe në shumë të tjerë, shumë ndryshe në të vërtetë.

Falë vetë autores, sot mund të shijojmë disa vizatime që ajo bëri në kohën e saj, dhe siç mund ta shihni, ato janë vërtet të mira! A ka diçka që kjo grua nuk di ta bëjë mirë? Le të kujtojmë, se falë JK Rowling, leximi për fëmijë dhe të rinj kishte një shtytje të madhe falë krijimit të sagës Harry Potter. Falë saj ne jetojmë një botë të bukur plot magji, shkop magjik, kukudhët, gjëra të pamundura, kukudhët dhe mbi të gjitha, nën mantelin e vlerave të mëdha si miqësia, dashuria, bashkimi, etj.

Nëse doni të dini se si JK Rowling i imagjinonte personazhet në sagën Harry Potter, mund t'i shihni vizatimet e saj në galerinë vijuese. Ne gjithashtu ju lëmë me disa informacione rreth librave për të cilët mbase nuk keni ditur.

Të dhënat «Harry Potter»

Kjo foto e 16 tetorit 2012 tregon autorin JK Rowling në një paraqitje për të promovuar librin e saj të fundit "The Casual Vacancy", në Teatrin The David H. Koch në New York. Rowling, autorja e famshme e serisë "Harry Potter", foli për pak më shumë se një orë përpara një turme kapacitetesh në paraqitjen e saj të vetme në SHBA për të promovuar romanin e saj të parë për të rriturit. (Foto nga Dan Hallman / Invision / AP)

 • Joanne K. Rowling, autori i sagës, po priste në një tren që ishte prishur gjatë rrugës nga Manchester për në Stacionin e Londrës. Kryqi i Mbretit në Angli në vitin 1990 kur doli me karakterin e Harry Potter.
 • La kasolle e hagridit e filmave u shkatërrua pas filmit për të parandaluar që ajo të përmbytej nga adhuruesit.
 • Shumë nga emrat e protagonistëve janë qytete angleze.
 • L shtëpitë e hoguortsit korrespondon me 4 elementët: Gryffindor është Zjarr, Slytherin është Uji, Ravenclaw është Era dhe së fundmi, Hufflepuff është Toka.
 • Krijuesi i Harry, JK Rowling, është Gruaja e tretë më e pasur në Britani dhe i pari në Skoci.
 • Romani i gjashtë Harry Potter, "Princi gjysmë gjaku" Shiti mbi 2 milion kopje në 24 orët e para të lëshimit në Mbretërinë e Bashkuar.
 • Librat Harry Potter janë përkthyer në 69 gjuhë në mbarë botën.
 • Romani i parë Harry Potter, "Guri i Filozofit" u shtyp në 1997 me vetëm një botim fillestar Kopjet e 500.
 • La Warner Bros pagoi një milion dollarë për të drejtat e filmit për secilin libër në serinë Harry Potter. Setet u instaluan në studion Leavesden, një ish-fabrikë avionësh gjatë Luftës së Dytë Botërore, e vendosur në periferi të Londrës.

Vizatimet e JK Rowling në 'Harry Potter' në botë

(Klikoni në secilin prej tyre për ta parë atë të madh dhe në të gjitha llojet e detajeve).

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   FELIPE dijo

  ISSHT A NJRE PREPONTON I ZONYS, I P ,RGJITHSHM NGA AUTOGRAFI QAT D PNON